PL | EN
8 rzeczy, które tata może robić przy dziecku
5 (100%) | 2 głosów

8 rzeczy, które tata może robić przy dziecku

Tata z dzieckiem

Współcześnie duży nacisk kładzie się na to, by tata brał czynny udział w wychowaniu dziecka. Jako społeczeństwo powoli odchodzimy od stereotypowego podziału ról, w którym pieczę nad domowym ogniskiem sprawuje kobieta, a zadaniem mężczyzny jest tylko zarabianie na dom. Dla coraz większego grona panów zajmowanie się własnym dzieckiem nie jest niczym niewłaściwym. Ba, ojcowie coraz chętniej oddają się wychowywaniu swoich pociech, o czym świadczy rosnąca popularność tzw. urlopów tacierzyńskich.

Rola rodzica jest tak wyjątkowa, jak i wymagająca – nikt nie zdobywa wiedzy o rodzicielstwie w jeden dzień. Jest to proces, który postępuje każdego dnia opieki nad dzieckiem. Jesteś tatą i zastanawiasz się, jakie rzeczy możesz robić przy swoim maluchu? Poniżej przedstawiamy listę zadań, którym z pewnością sprostasz.

#1 Kąpiel

Dla malucha kąpiel jest jednym z przyjemniejszych doświadczeń. Dla młodych rodziców – cóż, jednym z bardziej stresujących… przynajmniej na początku. Jeśli nigdy wcześniej nie kąpałeś niemowlaka, przeczytaj kilka wskazówek na ten temat. Z czasem przekonasz się, że kąpanie dziecka jest nie tylko proste, ale jest również świetną okazją do zabawy! A jeśli mówimy o zabawie…

#2 Zabawa

Czynność, której tatusiowie oddają się najchętniej, a dzieci to uwielbiają. Nic dziwnego – w końcu gdzie szalona „karuzela” będzie lepsza niż w silnych, ojcowskich ramionach? Pomysłów na wspólne spędzanie czasu jest bez liku (sprawdź, jakie zimowe zabawy dzieci lubią najbardziej).

#3 Smarowanie kremem

Skóra dziecka jest dużo delikatniejsza, niż skóra dorosłej osoby, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji. Wcieranie balsamu jest doskonałą okazją do delikatnego masażu, który łagodzi kolki, dobrze wpływa na trawienie i zdrowy sen.

tata i dziecko, niemowlę z tatą

#4 Karmienie

Umówmy się, biologii nie oszukasz. Dlatego jeśli maluch karmiony jest piersią, w tym zadaniu nie wyręczysz swojej partnerki. Jednak z powodzeniem możesz karmić dziecko butelką. Partnerka z pewnością doceni fakt, że nie tylko ona musi wstawać do dziecka w nocy.

#5 … i odbijanie

Czyli nieodłączny element karmienia niemowlęcia. Po nakarmieniu maluszek musi być noszony do momentu, aż mu się odbije – co jest doskonałą okazją do poprzytulania się.

#6 Przewijanie

Żeby uniknąć podrażnień wrażliwej skóry dziecka, pieluszkę trzeba zmieniać za każdym razem, gdy zajdzie taka potrzeba – nawet do kilkunastu razy w ciągu doby. Kiedy robi to tylko jedna osoba, przewijanie może być męczące, dlatego weź sprawy w swoje ręce i rób to na zmianę z partnerką. Praktyka czyni mistrza – po jakimś czasie zmiana pieluchy będzie dla Ciebie prostsza, niż wbicie gwoździa. Przed założeniem świeżej pieluszki użyj nawilżanej chusteczki, którą szybko i delikatnie oczyścisz skórę malucha. I pamiętaj, twardzielowi żadne zadanie niestraszne.

#7 Pranie ubranek

Przy tej czynności również należy pamiętać o wrażliwej skórze dziecka. Na szczęście minęły czasy, kiedy trzeba było robić to ręcznie, ale i należy pprzestrzegać kilku zasad – m.in. zwracać uwagę na temperaturę prania i używane środki (powinno się wybierać proszki z obniżoną zawartością detergentów).

#8 Spacery

Przebywanie na świeżym powietrzu jest bardzo ważne. Dlatego kiedy tylko możesz, idź z dzieckiem na spacer (pamiętaj, żeby ubrać je odpowiednio do pogody na dworze). Widok taty pchającego wózek rozczula wiele osób – gwarantujemy, że Twoje dziecko będzie zachwycone najbardziej.

Fakt, że coraz więcej mężczyzn angażuje się w opiekę na dzieckiem, jest dobrym sygnałem – więź z tatą jest dla maluszka równie ważna, jak ta z mamą. Powyższa lista jest tylko naszą propozycją czynności, które spokojnie może wykonywać tata. Równie dobrze moglibyśmy napisać artykuł pt. „Czego tata nie jest w stanie robić przy dziecku”, w którym znalazłby się tylko jeden punkt: karmienie piersią. Poza biologią tatę ogranicza tylko jego własna wyobraźnia.