PL | EN
Najczęściej występujące alergie skórne u dzieci
5 (100%) | 1 głosów

Najczęściej występujące alergie skórne u dzieci

pielęgnacja noworodka, alergie skórne u dzieci i niemowląt

Alergie skórne to reakcja uczuleniowa, która może nastąpić pod wpływem związków chemicznych, substancji roślinnych, żywności czy metali.  Zwykle objawia się powstawaniem swędzących i niekiedy bolesnych zmian na skórze.

Alergie skórne – objawy

Instynktowną reakcją na takie symptomy jest drapanie, które niestety przynosi tylko chwilową ulgę i, co gorsza, grozi wywołaniem dalszych infekcji. Odruch ten trudno jednak kontrolować u maluszków, dlatego wszelkie podrażnienia skóry i alergie skórne u dzieci są tak uciążliwe.

Uczulenie u niemowlaka jest zjawiskiem częstym (skóra maluszka jest kilka razy cieńsza niż dorosłego, stąd żywo reaguje na wszelkie bodźce). Najczęściej ma charakter epizodyczny i nie powinno wzbudzać naszej paniki. Warto jednak poznać podstawowe rodzaje alergii, ich przebieg i źródła. Alergie skórne u niemowląt i małych dzieci najczęściej ma postać:

alergie skórne u dzieci i niemowląt

Pokrzywka

Zmiany skórne wyglądają podobnie jak po poparzeniu pokrzywą. Pojawia się swędzący bąbel (pojedynczy lub w grupie) z wyraźnie zaznaczonym, czerwonawym obrzękiem. W początkowej fazie da się zauważyć twardy guzek, który zazwyczaj jest bolesny.

Źródła pokrzywki alergicznej mogą być różnorodne. Od zadrapania czy ucisku skóry, poprzez stres, zmiany temperatury z jednoczesnym poceniem się, promieniowanie UV, kontakt z wodą, aż do czynników pokarmowych (do najczęstszych alergenów należą mleko, jaja, cytrusy, truskawki, czekolada oraz orzechy). Chorobę może wywołać również ukąszenie owada, kontakt z sierścią zwierząt, wełniana odzież a także dodawane do żywności barwniki, konserwanty i wzmacniacze smaku.

Bąbel pokrzywkowy zazwyczaj znika samoistnie przed upływem doby i nie pozostawia po sobie żadnych blizn ani innych śladów. Tego typu alergia skórna u dzieci nie wymaga zatem specjalnej kuracji farmakologicznej. Leczenie polega na wyłączaniu z diety składników, będących potencjalnym źródłem choroby, podawaniu pokarmów możliwie najmniej przetworzonych oraz ewentualnie leków przeciwhistaminowych. Inaczej jest w przypadku pokrzywki naczyniowej, której objawy utrzymują się nawet kilka dni i towarzyszy im obrzęk górnych dróg oddechowych oraz błon śluzowych jamy ustnej. W przypadku tej odmiany alergii konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego.

Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy)

Wyprysk kontaktowy może mieć postać pęcherzyków, grudek, obrzęku lub zwykłego zaczerwienienia. Wykwitom towarzyszy niekiedy podwyższona temperatura ciała. Zmiany skórne powstają w wyniku kontaktu z czynnikiem uczulającym i mają charakter miejscowy. Do substancji wywołujących nadwrażliwość skóry należą m.in. chrom, nikiel, guma, tworzywa sztuczne. Najczęstszą przyczyną problemów są jednak składniki i barwniki zawarte w różnego rodzaju kosmetykach i środkach do higieny. Niestety lista podejrzanych jest bardzo długa.

Uczulenie u niemowlaka od proszku zdarza się równie często jak uczulenie od kosmetyków stosowanych bezpośrednio na skórę (np. kremu czy oliwki). Należy zatem wziąć pod lupę wszelkie używane w codziennym życiu produkty kosmetyczne i chemiczne – nie tylko kosmetyki dziecka, ale także te rodziców, detergenty do prania, płyny do mycia szyb czy środki, którymi czyścimy dziecięcą wanienkę lub przewijak. W znalezieniu winnego pomoże skrupulatne robienie notatek – warto zapisywać, kiedy zaczęliśmy używać nowego produktu do pielęgnacji czy higieny i w jakich okolicznościach nastąpiło podrażnienie skóry. Przypomnijmy sobie, czy na pewno upraliśmy nowo nabyte śpioszki? Czy uprasowaliśmy koszulkę? I czy przypadkiem nie włożyliśmy do prania dziecięcych ciuszków razem z rzeczami dorosłych?

W łagodzeniu objawów alergii kontaktowej pomogą stosowane miejscowo kremy lub maści z kortykosteroidami oraz leki antyhistaminowe. Wyprysk kontaktowy często nawraca i może mieć postać przewlekłą, dlatego tak ważne jest ustalenie czynnika wywołującego symptomy.

Atopowe zapalenie skóry (egzema)

Objawy AZS występują u niemowląt między 2 a 3 miesiącem życia i z czasem ustępują. Zmiany skórne pojawiają się głównie w obrębie twarzy. Na policzkach, brodzie i czole, mają postać rumieniowych, swędzących grudek. Niekiedy rozszerzają się, obejmując szyję, tułów i kończyny dziecka. Skóra na buzi jest zaczerwieniona, staje się sucha i skłonna do podrażnień, łuszczy się. Złuszczanie obejmuje też głowę i uszy.

Atopowe zapalenie skóry w ok. 50% przypadków wiąże się z alergią pokarmową (główne alergeny to mleko, jajka, ryby, soja, orzechy). Może je wywołać także kontakt z kurzem, pleśnią czy pyłkami roślin.

Leczenie polega na stosowaniu diety eliminacyjnej, podawaniu środków antyhistaminowych oraz stosowaniu maści z glikokortykosterydami. Ponadto należy rozważnie dobierać środki piorące (np. proszki do prania), kosmetyki, czy nawet chusteczki nawilżane, a jednocześnie unikać preparatów perfumowanych oraz dużych różnic temperatur.  W pielęgnacji skóry atopowej sprawdzą się emolienty oraz nowoczesne dermokosmetyki z wodą termalną. Suchą skórę można smarować kremem lub balsamem nawet co 2 godziny.

Skóra niemowląt jest bardzo cienka, delikatna i ma tendencje do przesuszania, stąd nietrudno o podrażnienia skóry.  Nie wszystkie zmiany mają podłoże alergiczne i nie każda dolegliwość wymaga konsultacji z lekarzem i stosowania środków farmakologicznych. Potówki, odparzenia, pieluszkowe zapalenie skóry czy łojotokowe zapalenie skóry (ciemieniucha) to powszechne, ale niegroźne przypadłości.

Oprócz właściwej pielęgnacji (delikatne, bezzapachowe kosmetyki, ochrona przed promieniowaniem UV) ważna jest też obserwacja i badanie małego alergika. Badanie skóry dziecka powinno stać się codzienną rutyną. Należy zwracać uwagę na umiejscowienie, kolor, rodzaj i liczbę ewentualnych wykwitów. Nie zapominajmy o badaniu skóry głowy, błon śluzowych jamy ustnej oraz paznokci (te należy regularnie przycinać i utrzymywać w czystości, aby nie dochodziło do zakażeń w wyniku drapania).

Related Post