PL | EN
Alergia u dziecka. Co pyli w kwietniu i maju?
5 (100%) | 2 głosów

Alergia u dziecka. Co pyli w kwietniu i maju?

alergia u dziecka, co pyli w kwietniu i maju?

Wiosna za pasem. Coraz wyższa temperatura i aura na dworze zachęcają do długich spacerów. Jednak oprócz tego, że pogoda jest coraz piękniejsza, a wokół pachnie „szalonym, zielonym bzem”, w powietrzu znajduje się duża ilość różnych pyłków. O tym, jakie to uciążliwie, doskonale wie każdy, kto zmaga się z alergią. Twoje dziecko lub któryś z domowników jest alergikiem? Dowiedz się, co pyli w kwietniu i w maju. Jak objawia się alergia u dziecka i co zrobić, żeby złagodzić jej uciążliwe objawy?


Na początek podpowiadamy, jakie najbardziej uczulające rośliny będą pylić w najbliższym czasie.

Co pyli w kwietniu?

W kwietniu pylą m.in. wierzba, grab, topola, jesion i brzoza, z czego ta ostatnia jest zdecydowanie najbardziej dokuczliwa dla osób cierpiących na alergię. Jeśli wiosna jest chłodna, brzoza zacznie pylić nieco później (w okolicach drugiej połowy kwietnia). Alergia u dzieci i innych osób uczulonych pojawia się już przy niewielkich stężeniach pyłku brzozy, tj. ok. 80 ziaren na metr sześcienny – tymczasem jej stężenie w powietrzu wynosi aż ok. 1000 ziaren/metr sześcienny (w pobliżu kwitnących brzóz to stężenie może być kilkaset razy wyższe). Z tego powodu u osób uczulonych na pyłki brzóz w tym okresie występuje szereg nieprzyjemnych reakcji: kichanie, swędzenie nosa, niedrożność nosa czy wodnisty katar. Oprócz tego osoby wrażliwe na ten alergen mogą odczuwać dyskomfort z powodu swędzenia, łzawienia i zaczerwienienia oczu. Jeśli powyższe objawy ustępują w czasie deszczu, prawdopodobieństwo, że jest się uczulonym na pyłki brzozy, jest bardzo duże.

Co pyli w maju?

Maj to czas pylenia wierzby, dębu i buku. Oprócz tego w tym czasie zaczynają pylić rośliny zielne, to znaczy trawy, babka, pokrzywa i szczaw. Okres pylenia traw jest dosyć długi: trwa aż do września. Wówczas alergia u dziecka nasila się najmocniej. Jeśli w tym czasie u któregoś z domowników zauważysz wzmożone kichanie, swędzenie nosa, wodnisty katar oraz swędzenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, prawdopodobnie jest on uczulony na pyłki traw.

alergia u dziecka, co pyli w maju i kwietniu?

Najlepszy czas na spacer dla alergika to moment po opadach deszczu. Wtedy poziom alergenów jest najniższy.

Alergia u dziecka – przeciwdziałanie

Osobie uczulonej na pyłki pomoże stosowanie się do kilku zasad. W okresie pylenia należy unikać przebywania w zielonych okolicach – tam stężenie pyłków jest bowiem największe. Wycieczki za miasto, do lasów i parków są więc w tym czasie niewskazane. Generalnie z domu najlepiej jest wychodzić wieczorem lub tuż po deszczu, kiedy powietrze jest oczyszczone i wolne od alergenów. Po powrocie do domu koniecznie powinno się myć ręce i twarz (dobrze jest włączyć te czynności w codzienne nawyki dziecka), a przed snem dobrze jest spłukać włosy (mogły na nich osiąść pyłki). Pewne reguły powinny też obowiązywać w pokoju alergika: nie powinny się w nim znajdować żadne kwiaty, nie należy też mieć zbyt długo otwartych okien. Oprócz tego można rozważyć zakup nawilżacza do powietrza.

Leczenie

Jeśli któryś z domowników ma opisane objawy, które nasilają się podczas spacerów i którym nie towarzyszy podwyższona temperatura, powinien udać się do alergologa. Malucha najlepiej jest zaprowadzić do alergologa dziecięcego. W zależności od stopnia reakcji dziecka na pyłki, lekarz przepisze mu odpowiednie leki. Jeśli alergia u dziecka ogranicza się do kataru i zaczerwienionych oczu, wystarczą leki antyhistaminowe (krople do oczu lub aerozol do nosa). Kiedy do tych objawów dochodzi kaszel, zapalenie spojówek i duszności, konieczne będzie zastosowanie leków przeciwastmatycznych.
Już niebawem lato – sprawdź, co może uczulać w wakacje. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać, niż leczyć – a odpowiednie działania prewencyjne mogą znacznie złagodzić dokuczliwe dolegliwości u alergików.

Related Post