PL | EN
Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Czym jest AZS?
4.6 (92%) | 5 głosów

Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Czym jest AZS?

Dziecko z AZS, atopowe zapalenie skóry

Wrażliwa skóra noworodków wystawiona jest na wiele czynników, które mogą spowodować jej podrażnienie. Jedną z najczęściej występujących chorób jest atopowe zapalenie skóry (AZS), na które cierpi niemal 20% dzieci w Polsce.

Jej przyczyny nie są do końca znane, jednak objawy są na tyle charakterystyczne, że bez trudu zdiagnozujemy AZS i będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki, aby ulżyć naszemu maluchowi.

Przyczyny AZS u niemowląt

Atopowe zapalenie skóry najczęściej diagnozowane jest u niemowląt już między 3. a 6. miesiącem życia. W zdecydowanej większości przypadków AZS jest reakcją organizmu na alergen, który wywołuje nadprodukcję przeciwciał IgE, kierowanych przeciw drażniącym substancjom. Odpowiada za to nieprawidłowe działanie układu odpornościowego, które ma podłoże genetyczne. Dlatego jeśli w naszej rodzinie były przypadki schorzeń alergicznych, istnieje duże ryzyko, że atopowe zapalenie skóry pojawi się również u dziecka.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt wywołują także inne czynniki, wśród których specjaliści najczęściej wymieniają:

  • Alergie pokarmowe
  • Zanieczyszczenie powietrza
  • Używanie niewłaściwych środków piorących
  • Obecność silnych alergenów w otoczeniu (sierść zwierząt, dym papierosowy, wysoka temperatura)

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – objawy

Atopowe zapalenie skóry u dzieci ma charakterystyczne objawy, dzięki którym możemy szybko zdiagnozować chorobę i właściwie zatroszczyć się o wrażliwą skórę naszego maluszka. Zatem jak rozpoznać AZS u niemowlaka?

  • Charakterystyczna wysypka w postaci grudek i pęcherzyków, która pojawia się przede wszystkim na policzkach i skórze głowy (zmiany chorobowe mogą obejmować także szyję, tułów i kończyny)
  • Rumień na policzkach
  • Silny świąd
  • Cienkie, matowe włosy

Pamiętajmy, że atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą i nawracającą, dlatego niezwykle ważna jest właściwa pielęgnacja skóry. Jest to szczególnie istotne w przypadku niemowląt, ponieważ ich naskórek nie jest w pełni ukształtowany. Co więcej, uporczywy świąd sprawia, że maluszki rozdrapują zmiany chorobowe, dodatkowo nasilając objawy AZS.

Pielęgnacja skóry u dziecka z AZS

AZS u dziecka może w ciągu roku nawracać nawet kilka razy. Poza wysypką i dokuczliwym świądem, atopowe zapalenie skóry u niemowląt może powodować problemy z zasypianiem, płaczliwość czy rozdrażnienie. Dlatego młodzi rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość i właściwie zatroszczyć się o swoją pociechę.

Pierwszym krokiem w walce z atopowym zapaleniem skóry powinna być troska o wysuszoną i podrażnioną skórę dziecka. W tym celu musimy używać specjalnych emolientów, czyli preparatów wzmacniających barierę lipidową oraz chroniących przed nadmierną utratą wody. Aplikację należy powtarzać co kilka godzin, co skutecznie pomoże złagodzić uczucie swędzenia. Dodatkowo do przemywania skóry niemowlęcia nadają się nawilżane chusteczki, które złagodzą podrażnienia i zaczerwienienia.

Specjaliści zalecają również kąpiele w płatkach owsianych lub krochmalu, które korzystanie wpływają na podrażnioną skórę. Nie możemy zapominać przy tym o odpowiednim traktowaniu dziecięcych ciuszków – prawidłowe pranie i prasowanie ubranek niemowlęcia ma duży wpływ na jakość tkanin, mających bezpośrednią styczność ze skórą niemowlęcia. Aby materiały nie zaogniły objawów AZS, powinniśmy używać bardzo delikatnych środków do prania, przeznaczonych specjalnie dla maluszków.

Nie zapominajmy o eliminacji alergenów z otoczenia dziecka oraz o stosowaniu ubranek wykonanych z przewiewnych i naturalnych materiałów. Jeśli objawy AZS nie zanikną, konieczna może okazać się fototerapia i stosowanie probiotyków. Te ostatnie w połączeniu z dietą eliminacyjną pozwalają zredukować symptomy AZS u niemowląt w niemal 90% przypadków.

Infografika: Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Infografika: Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci