PL | EN
Badania bilansowe. Monitorowanie zdrowia dziecka
5 (100%) | 2 głosów

Badania bilansowe. Monitorowanie zdrowia dziecka

Badania bilansowe, badania okresowe dziecka

Jedynie co czwarte dziecko przechodzi niezbędne badania bilansowe w podstawowej opiece zdrowotnej – wynika z danych NFZ. Monitorowanie zdrowia maluchów jest szczególnie istotne w pierwszym roku życia.

Warto pamiętać, że dzieci są również wyjątkowo wrażliwe na alergie. Należy zadbać o profilaktykę także w tym obszarze. Kiedy wykonać potrzebne testy? Na to pytanie odpowiada ekspert marki JELP, producenta hipoalergicznych środków piorących dla niemowląt i alergików.

Kiedy zrobić badania bilansowe?

Badania bilansowe są niezwykle ważne w prawidłowej ocenie rozwoju dziecka. Powinno się je przeprowadzić kilkakrotnie przed ukończeniem 18 roku życia. U noworodków badanie może przyczynić się np. do rozpoznania wad wrodzonych. U starszych dzieci lekarze są w stanie wcześniej wykryć ewentualne problemy związane z funkcjonowaniem układu krążenia, wady postawy czy serca.

– Pierwszy bilans jest wykonywany zaraz po urodzeniu. Kolejne odpowiednio w wieku 2, 4, 6, 10, 14 i 18 lat. Kluczowe są jednak badania zlecane do 1 roku życia dziecka, które mają na celu ogólną ocenę noworodka w okresie adaptacji do życia pozałonowego. Zgodnie z wyliczeniem NFZ liczba świadczeń, które powinny być przeprowadzone w tym czasie jest czterokrotnie wyższa niż u maluchów w wieku przedszkolnym mówi dr Izabela Rogozińska, specjalista pediatra, ekspert maki JELP.

W ubiegłym roku do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) było zakwalifikowanych ponad 7,6 mln dzieci w wieku 0-19. Powinny one przejść 4,6 mln bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Zrealizowano zaledwie 28 proc. puli. Oznacza to, że więcej niż co czwarte dziecko nie przeszło ważnych dla niego badań profilaktycznych.

Przebieg badania bilansowego

Badanie bilansowe jest wykonywane przez lekarza pediatrę, który na początku zadaje rodzicowi lub opiekunowi kilka pytań dotyczących stanu zdrowia dziecka. Analizuje też dokumentację medyczną. Po sprawdzeniu, czy dziecko rozumie i reaguje na polecenia, wykonuje się testy przesiewowe. Składa się na nie: pomiar wzrostu, masa ciała, pomiar ciśnienia, badanie wzroku i słuchu. Ocenie zostaje poddana również praca płuc i serca. Jeżeli jest to konieczne, lekarz zaleca rozmowę z logopedą. Na przeprowadzenie badania bilansowego wystarczy jeden dzień roboczy.

Do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia rodzice powinni kilkakrotnie wziąć udział w badaniach bilansowych.

Pierwsze badanie odbywa się przed ukończeniem 4 tygodnia życia malucha. Dotyczy pielęgnacji, karmienia i zalecanych szczepień. Najwięcej badań wykonuje się w okresie od 2 do 6 miesiąca. To m.in. pomiar ciała, stan neurologiczny, reakcje słuchowe. Zgłaszamy się w czasie, gdy przeprowadza się szczepienia ochronne. Kolejne bilanse, które powinniśmy wykonać, gdy dziecko skończy 9 i 12 miesięcy ocenią stan prawidłowego przybierania na wadze oraz rozwoju psychoruchowego.  – wylicza dr Izabela Rogozińska, ekspert JELP.

Już od pierwszego dnia życia dziecka powinno się również zwracać uwagę na profilaktykę związaną z alergiami. Niestety liczba małych alergików rośnie, gdyż według danych Uniwersytetu Medycznego w Warszawie na to schorzenie może być narażone już co czwarte dziecko w wieku przedszkolnym. Co robić?

Epidemia alergii – jak jej zaradzić?

Przez pierwsze trzy lata życia malec posiada większą wrażliwość na infekcje ze względu na słabiej rozwinięty układ odpornościowy. Testy skórne, standardowe badanie diagnozujące najczęściej występującą u dzieci i dorosłych tzw. alergię wziewną, można wykonać dopiero w wieku 3-4 lat. Listopad i grudzień to najlepszy czas na tego typu testy w związku z zakończeniem okresu pylenia.

Badanie profilaktyczne można przeprowadzić jednak również u niemowląt. Chodzi o wykrycie we krwi tzw. przeciwciał typu lgE, które są odpowiedzialne za reakcje alergiczne. Badanie zleca pediatra lub alergolog po upływie 6 miesięcy od urodzenia dziecka – dodaje dr Izabela Rogozińska, ekspert JELP.

Related Post