PL | EN
Czy warto kupować ubranka z bawełny organicznej?
4 (80%) | 6 głosów

Czy warto kupować ubranka z bawełny organicznej?

Bawełna organiczna, ubranka z bawełny organicznej

Bawełna – przewiewna, miła w dotyku, naturalna. Ale czy na pewno? O ile do dwóch pierwszych punktów raczej nie możemy mieć zastrzeżeń, bo nawet najtańszy bawełniany podkoszulek jest zdecydowanie przyjemniejszy w dotyku, niż dowolny wyrób z poliestru, o tyle ostatni punkt może nie mieć tak dużo wspólnego z prawdą. Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że przy produkcji bawełny na skalę przemysłową wykorzystuje się jedne z najbardziej trujących nawozów sztucznych, jakie stworzył przemysł chemiczny. Skutkiem może być podrażnienie delikatnej skóry naszego maluszka, a nawet silna reakcja alergiczna. Dlatego warto zwrócić uwagę na ubranka z bawełny organicznej.

Bawełna organiczna – materiał przyjazny dla skóry

Dlaczego warto kupować ubranka z bawełny organicznej? Przede wszystkim dla zdrowia naszego dziecka. Zwykła bawełna, oprócz działania pestycydów, po zbiorach jest poddawana również działaniu substancji wybielających oraz uszlachetniających, których zadaniem jest wzmocnienie włókien rośliny. W praktyce oznacza to jeszcze więcej groźnej chemii, która głęboko wnika w przyszłą przędzę. Później trafia do naszych domów w postaci ubranek czy bielizny pościelowej. Na hodowlach bawełny organicznej korzysta się jedynie z naturalnych środków oraz nawozów, dzięki czemu taka bawełna jest przyjaźniejsza dla skóry dziecka, która przecież jest o wiele delikatniejsza i bardziej podatna na podrażnienia i reakcje alergiczne, niż skora dorosłego.

Bawełna organiczna, ubranka z bawełny organicznej

Dodatkowym atutem bawełny organicznej jest jej wyższa jakość. Zbiory prowadzone są ręcznie, dzięki czemu włókna nie zostają uszkodzone czy silnie zabrudzone. Oznacza to, że w późniejszych etapach produkcji nie ma potrzeby stosowania substancji czyszczących, które dodatkowo osłabiają tkaninę.
Poza tym przędza wykonana z tego rodzaju bawełny jest barwiona przy użyciu naturalnych środków, które również nie niszczą włókien. Dodatkowo rosnąca w harmonii z przyrodą roślina bardzo często sama z siebie ma interesujące, pastelowe odcienie. Organiczna bawełna może być jasnoróżowa, seledynowa czy beżowa, dzięki czemu wykonana z niej tkanina nie wymaga już farbowania. To wszystko przekłada się na zdecydowanie mniejsze ryzyko podrażnień i alergii skórnych u naszego maluszka.

Ubranka z bawełny organicznej – jakość a cena

Czy bawełna organiczna ma jakieś minusy? Niestety, jej słabym punktem jest cena. Ze względu na humanitarne traktowanie pracowników na plantacjach, a także mniejszą wydajność pól oraz kosztowniejsze metody hodowli, ceny odzieży wykonanej z bawełny organicznej są wyższe niż ubrań szytych ze zwykłej bawełny. Pamiętajmy jednak, że dzięki temu, że bawełna rośnie naturalnie, tworzona z niej przędza jest mocniejsza. To przekłada się na wyższą jakość tkaniny, a tym samym dłuższą żywotność ubranek. Można więc powiedzieć, że kupowanie odzieży z bawełny organicznej to rodzaj inwestycji.
Poza tym decydując się na częstsze kupowanie ubrań szytych z tkanin naturalnych i przyjaznych środowisku wspieramy tę gałąź rynku. Tym samym zwiększamy szanse na to, że w niedalekiej przyszłości „syntetyczna”, naszpikowana chemikaliami bawełna zniknie ze sklepowych półek. A to przełoży się na obniżenie kosztów tkanin uzyskiwanych metodami przyjaznymi dla środowiska naturalnego.

Related Post