PL | EN
Chusteczki nawilżane dla niemowląt. Po czym poznać te najlepsze?
5 (100%) | 2 głosów

Chusteczki nawilżane dla niemowląt. Po czym poznać te najlepsze?

Chusteczki nawilżane dla niemowląt

Są integralną częścią wyprawki każdego noworodka, towarzyszą mu już od pierwszych chwil życia, a rodzice zastanawiają się, jak to było, gdy ich nie było. Co to takiego? Chusteczki nawilżane dla niemowląt – wynalazek cudowny czy szkodliwy?

Delikatna skóra dziecka wymaga niezwykle dokładnej i starannej pielęgnacji. Trzeba pamiętać, że skóra noworodka jest o około 20% cieńsza od skóry dorosłego człowieka, stąd dużo łatwiej o uszkodzenia mechaniczne i reakcje alergiczne. Rodzice pamiętają, by ubranka prać w detergentach dedykowanych dzieciom, używać płynów zmiękczających, zwracają uwagę na to, czy proszki do prania bądź kosmetyki są przeznaczone dla małych dzieci, także noworodków. Tymczasem mało kto pamięta, że chusteczki nawilżane dla niemowląt również mogą być źródłem problemów skórnych u dzieci. Czyszcząc delikatną skórę malucha, jednocześnie pozostawiają na niej nie zawsze pożądane substancje chemiczne.
Droga Mamo, drogi Tato, czy kupując chusteczki nawilżane dla swojego dziecka zastanawiacie się, co tak naprawdę kupujecie? Jak często czytacie skład chemiczny chusteczek, umieszczony na każdym opakowaniu? Chusteczki różnią się nie tylko ilością sztuk w opakowaniu, marką i ceną. To, co najważniejsze, napisane jest drobnym drukiem z tyłu opakowania.

Poznaj ofertę JELP!

Chusteczki nawilżane dla niemowląt – na co zwrócić uwagę?

Generalnie dobrze jest kierować się zasadą: im krótszy skład, tym bezpieczniejsze chusteczki, gdyż zawierają mniej konserwantów i aromatów. Dobrze, jeśli w składzie chusteczek znajdziemy glicerynę bądź lanolinę, oraz olejki pochodzenia roślinnego, są to substancje odpowiedzialne za prawidłowe nawilżenie skóry malucha.
Czego unikać w chusteczkach nawilżanych dla niemowląt?
Silikon, parafina i oleje mineralne – brzmią niewinnie, tak naprawdę są substancjami pochodnymi ropy naftowej. Zatykają pory, utrudniając skórze oddychanie. Po przeniknięciu do organizmu odkładają się w nerkach, wątrobie i węzłach chłonnych.

  • Glikole polietanowe (PEG) oraz polipropylenowe (PPG) – co prawda są substancjami myjącymi, jednak osłabiają warstwę ochronną skóry i zwiększają jej przepuszczalność. Skóra staje się cienka, wrażliwa, podatna na uszkodzenia. Skąd tak drastyczne działanie? Otóż glikole pozyskiwane są z gazu o działaniu rakotwórczym.
  • Alkohole – mają działanie silnie drażniące. Przecieranie twarzy czy oczu dziecka chusteczkami z alkoholem może przynieść więcej szkody niż pożytku.
  • SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate) – to dzięki nim chusteczki pięknie się pienią ułatwiając mycie malucha. Niestety substancje te mają bardzo silne działanie drażniące dla oczu i skóry. W skrajnych przypadkach chusteczki zawierające SLS i SLES mogą wysuszać skórę dziecka, zamiast ją nawilżać.
  • Substancje zapachowe lub barwniki – ich jedynym zadaniem jest sprawić, by chusteczka wyglądała na bardziej atrakcyjną. Niestety mogą powodować reakcje alergiczne.
  • Konserwanty syntetyczne, czyli parabeny – mogą powodować, zaczerwienienie, pieczenie, oraz swędzenie delikatnej skóry dziecka. Innymi słowy, zamiast pielęgnować, mogą doprowadzić do odparzeń.

Chusteczki nawilżane dla niemowląt to produkt, który towarzyszy dziecku przez kilka pierwszych lat życia, dlatego warto poświęcić trochę czasu na znalezienie tych najlepszych, które naprawdę dbają o zdrową skórę dziecka i są dla niego bezpieczne.

Mogą Cię również zainteresować: