PL | EN
Jak nauczyć małe dziecko dbać o higienę?
4.5 (90%) | 2 głosów

Jak nauczyć małe dziecko dbać o higienę?

mycie rąk, kosmetyki dla noworodka

Jeśli chcesz, by w przyszłości Twoje dziecko nie było z czystością na bakier, od najmłodszych lat powinnaś (powinieneś) wpajać mu dobre nawyki higieniczne. Z tą nauką nie musisz czekać, aż pociecha podrośnie i zacznie rozumieć, czym jest higiena osobista. W każdym wieku na różne sposoby możesz uczyć dziecka dbałości o czystość. Zadanie jest ułatwione o tyle,  że czynności, które wykonują jego rodzice, maluszek postrzega jako istotne. Dlatego jeśli regularnie będziesz myła dziecku włoski czy obcinała mu paznokcie, stanie się dla niego oczywiste, że tak się powinno robić. Podpowiadamy, jak jeszcze możesz wpoić maluchowi dobre nawyki higieniczne.

Mydło lubi zabawę!

Wprawdzie nie powinno się zabawiać dziecka, by zachęcić go do jedzenia – ale w przypadku kąpieli zabawa jest jak najbardziej wskazana! Najwięcej frajdy może przynieść kąpiel, która jest zresztą ulubionym momentem dnia większości maluchów. Gumowe zabawki, przyrząd do puszczania baniek, konewki i kubeczki – z takim arsenałem zabawek kąpiel nie może być nudna. Kiedy do tego w wannie będzie dużo pachnącej piany, mycie się będzie prawdziwą przyjemnością.

Pilnuj drobnych czynności

Dbanie o higienę to nie tylko wieczorna kąpiel, ale również szereg mniejszych, codziennych czynności. Jednak nie wyręczaj w nich malucha – kilkulatek spokojnie poradzi sobie z nimi sam. Jako rodzic przypominaj mu, że należy myć rączki po przyjściu z podwórka, naucz podcierania się po skorzystaniu z toalety (na początku przydadzą się do tego delikatne nawilżane chusteczki – mocno ułatwiają zadanie) oraz czyszczenia muszli i deski, jeśli pobrudzi się podczas załatwiania się. Zacznij też myć dziąsła maluszka jeszcze zanim wyrosną mu zęby – dzięki temu jego mleczaki będą zdrowsze, a on sam wyrobi sobie nawyk dbania o higienę jamy ustnej. Kup mu fajną, kolorową szczoteczkę i pastę przeznaczoną dla najmłodszych – dzięki temu Twoja pociecha na pewno polubi mycie zębów.

Tłumacz, dlaczego higiena jest ważna

Kiedy dziecko trochę podrośnie, możesz mu wytłumaczyć, dlaczego należy dbać o czystość – kilkuletni szkrab zrozumie, czym są zarazki i bakterie oraz jak szkodliwy wpływ mogą mieć na organizm człowieka. Możesz posłużyć się bajkami i książkami, które poruszają tę tematykę (np. animowaną serią „Był sobie człowiek” czy książką „Brud” autorstwa Olgi Woźniak). Pamiętaj jednak, by nie zawstydzać dziecka, jeśli na przykład zapomni umyć rąk po skorzystaniu z toalety – może to przynieść więcej szkody, niż pożytku. Lepiej przypominać, dlaczego należy myć ręce i chwalić, gdy maluch sam o tym pamięta.

Jak nauczyć dziecko higieny?

Czyste ubrania? Oczywiście, ale dobra zabawa też jest ważna.

Brudnym ubraniom mówimy nie

Nie chodzi rzecz jasna o to, byś biegała za dzieckiem i czyściła najdrobniejsze zabrudzenia (a gdy zajdzie już taka potrzeba, pomoże Ci w tym hipoalergiczny odplamiacz punktowy). Rzeczy wyjmowane z szafy powinny być jednak czyste i świeże. Do prania ubranek malutkiego dziecka nie używaj agresywnych środków – tutaj sprawdzą się delikatne proszki i kapsułki do prania.

Dawaj dobry przykład

Musisz pamiętać, że najwięcej dziecko uczy się, obserwując swoich opiekunów. A widzi więcej, niż Ci się wydaje. Cała nauka pójdzie w las, kiedy sama będziesz zapominała o umyciu rąk po powrocie do domu czy „odpuścisz” sobie inne czynności higieniczne. Będziesz wówczas brzmiała niewiarygodnie, mówiąc, jak ważne jest dbanie o czystość. Możecie wspólnie wykonywać pewne czynności – na przykład myć ręce po spacerze lub zęby rano i wieczorem. Dzięki temu dziecko będzie mogło podpatrzyć technikę, którą stosujesz (wbrew pozorom mycie rąk to nie taka prosta sprawa – możesz znaleźć w internecie obrazkową instrukcję i powiesić ją nad umywalką). Pamiętaj – przykład idzie z góry!

Related Post