PL | EN
Rodzinne hygge, czyli szczęście po duńsku
5 (100%) | 1 głosów

Rodzinne hygge, czyli szczęście po duńsku

hygge

Duńczycy to najszczęśliwsi ludzie na świecie. W corocznych rankingach mierzących poziom zadowolenia z życia obywatele tego skandynawskiego kraju plasują się na pierwszym miejscu lub w ścisłej czołówce. Choć mało przyjazny klimat oraz wysokie podatki nie nastrajają pozytywnie, Duńczycy znaleźli własny przepis na szczęście – filozofię hygge. Jak wprowadzić ją w życie naszej rodziny?

Małe przyjemności

Duńskie hygge to umiejętność cieszenia się z małych, codziennych rzeczy. To wyjątkowe określenie możemy przetłumaczyć jako uczucie ciepła, komfortu i bezpieczeństwa, które odczuwamy w czasie spędzania chwil z najbliższymi. Termin hygge na stałe zadomowił się w duńskiej kulturze dopiero w XIX wieku. Nie przeszkadza to jednak Duńczykom w traktowaniu go jako kluczowego składnika swojej narodowej tożsamości. Trudno się temu dziwić. Czy może być coś przyjemniejszego niż picie gorącego napoju przy kominku czy pyszny obiad w rodzinnym gronie? Bardzo hyggelig są również świece, ciepłe koce, przytulne pomieszczenia i miękkie poduszki. Mieszkańcy Danii potrafią zatem dostrzec piękno prostych przyjemności i dzięki małym codziennym rytuałom nadają nowe, lepsze znaczenie otaczającej ich rzeczywistości.

Choć ten duński przepis na szczęście wydaje się banalny, w natłoku codziennych obowiązków często zapominamy o tak ważnych sprawach, jak wieczorny relaks, wyłączenie telefonu czy laptopa i pielęgnowanie rodzinnych relacji. Musimy bowiem pamiętać, że bycie razem to jeden z najważniejszych składników hygge.

hygge - duński sposób na rodzinne szczęście

Hygge w rodzinnym gronie

Nasz sposób spędzania wolnego czasu nie będzie hyggelig, jeśli nie obejmie długich rozmów przy stole lub przygotowywania kulinarnych specjałów wraz z najbliższymi. Rodzina i niewielkie grono przyjaciół to dla Duńczyków świętość. Dużą wagę przywiązują do pamiątek, zdjęć oraz prezentów od najbliższych i nie wyobrażają sobie udanego wieczoru bez wspólnego posiłku. Jednak jako rodzice małych dzieci możemy się zastanawiać, jak pogodzić opiekę nad często kapryśnym maluchem z atmosferą hygge. Na szczęście istnieje na to kilka prostych i przyjemnych sposobów!

  1. Zabawy z dzieckiem – nic tak nie buduje pozytywnych rodzinnych więzi jak wspólna zabawa wszystkich członków rodziny! Wiosną i latem jak najczęściej wybierajmy się na długie spacery połączone z piknikiem, a jesienne wieczory wykorzystujmy na rysowanie i czytanie książek z dzieckiem. Z kolei zimą w nastrój hygge wprowadzą nas zabawy na śniegu, po których wspólnie wypijemy gorące kakao i umościmy się pod ciepłym kocem, aby obejrzeć film
  2. Pielęgnacja maluszka – chwile spędzone na przewijaniu, kąpaniu czy ubieraniu małego dziecka to niepowtarzalna szansa na budowanie zdrowych relacji i odkrywanie uroków rodzicielstwa. Wzajemna bliskość to kluczowy element hygge, a wspólna opieka nad maluszkiem pozwala rodzicom nie tylko na dzielenie obowiązków, ale również na odnalezienie radości w obowiązkach
  3. Rodzinne posiłki – wspólne śniadania, obiady i kolacje to w naszej zapracowanej rzeczywistości luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Pamiętajmy jednak, że budują one rodzinne tradycje, a dla najmłodszych często są okazją do dobrej zabawy – w końcu wybrudzenie ubranka pysznym jedzeniem jest bardzo hyggelig, choć niekoniecznie dla rodziców. Wystarczy jednak dobry proszek do prania dla dzieci, aby pozbyć się plam i bez przeszkód cieszyć się rodzinnymi chwilami

Przytulna atmosfera

Choć hygge to duński przepis na szczęście, jego najważniejsze elementy możemy bez przeszkód wprowadzić w nasze codzienne życie. Spędzanie jak najwięcej czasu z najbliższymi, przytulna atmosfera i chwile tylko dla siebie powinny na stałe zagościć w każdej rodzinie. Dzięki temu na nowo odkryjemy, jak wiele szczęścia dają proste przyjemności.