PL | EN
Skóra dziecka. Sprawdzone sposoby pielęgnacji
4.7 (93.33%) | 3 głosów

Skóra dziecka. Sprawdzone sposoby pielęgnacji

Skóra dziecka to szczególny organ, który pełni różnorodne funkcje. Chroni organizm przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, uczestniczy w oddychaniu, termoregulacji, wydalaniu, gospodarce wodnej i procesach obronnych.  Skóra jest też ważnym narządem zmysłu, szczególnie dla niemowlaka, który dopiero poznaje otaczający go świat.

Skóra dziecka vs skóra osoby dorosłej

Skóra dziecka rozwija się nawet do 3 roku życia. Dopiero wówczas przypomina skórę dorosłego człowieka – zarówno pod względem anatomicznym jak i sposobu funkcjonowania. Do tego momentu jest bardzo delikatna, wrażliwa, sucha, z widoczną siateczką naczyń krwionośnych.

skóra dziecka, schemat budowy, infografika

Budowa skóry: maluchy VS osoby dorosłe

Właściwa i staranna pielęgnacja skóry dziecka jest tak ważna, ponieważ sama w sobie nie ma dostatecznie rozwiniętych mechanizmów obronnych. Jest znacznie cieńsza, mniej elastyczna i jaśniejsza niż skóra dorosłego, a więc bardziej narażona na działanie bakterii, wirusów, substancji chemicznych (np. zawartych w kosmetykach czy środkach do prania), promieniowania UV, a także na wysuszenie, podrażnienia, odparzenia czy otarcia.

Odpowiedzialne za nawilżenie i natłuszczenie gruczoły potowe i łojowe dopiero się kształtują, dlatego maluchy trudniej przystosowują się do wysokiej temperatury i  łatwo ulegają przegrzaniu. Warto też zauważyć dysproporcję w stosunku powierzchni skóry do masy ciała. Małe dziecko traci dużo więcej wody w wyniku parowania niż dorosły, przez co substancje mające kontakt ze skórą są szybciej wchłaniane, łatwo też zarówno o utratę ciepła (wychłodzenie), jak i jego zwiększone pochłanianie (przegrzanie).

Pielęgnacja skóry dziecka opiera się na kilku prostych rytuałach, które sprowadzają się do oczyszczania i nawilżania. Rytuały te sprawiają przyjemność zarówno maleństwu jak i rodzicom, pomagają budować więź i poczucie bezpieczeństwa.

Kąpiel dziecka

Podstawowym rytuałem jest oczywiście kąpiel. W pierwszych dniach życia niemowlaka nie jest ona jednak wskazana, natomiast w pierwszych miesiącach życia nie musimy kąpać maleństwa codziennie, o ile przemywamy dziecku skórę przy każdej zmianie pieluszki (ochrona skóry w tych okolicach jest szczególnie ważna ze względu na częste podrażnienia i odparzenia). Codzienna kąpiel dziecka staje się koniecznością podczas upałów oraz w momencie, gdy dziecko zaczyna samodzielnie jeść i przemieszczać się.

Kąpiel niemowlęcia to ważny element codziennej pielęgnacji.

Kąpiel niemowlęcia to ważny element codziennej pielęgnacji.

Zanim przystąpimy do kąpania bobasa, zorganizujmy sobie przestrzeń wokół i zadbajmy o to, by wszelkie akcesoria (kosmetyki, ręcznik) były  w zasięgu ręki (pamiętajmy, że wanienka nie musi stać w łazience – w pierwszych miesiącach życia nawet wygodniej, gdy kąpiel odbywa się w pokoju, w którym na co dzień śpi maleństwo ze względu na bliskość przewijaka, łóżeczka czy komody, w której trzymamy ubranka i kosmetyki dla dziecka). Temperatura w pokoju dziecka powinna oscylować w granicach 23-24 stopni C, zaś idealna temperatura wody to 37 stopni C (można ją zmierzyć specjalnym termometrem). Wody nie musi być dużo – wystarczy, że przykryje bobasa do połowy. Dla zwiększenia bezpieczeństwa wanienkę można wyłożyć matą antypoślizgową.

Pamiętajmy, by podczas przenoszenia dziecka do wanienki, a także podczas kąpieli asekurować główkę lewą ręką. Prawą ręką podtrzymujemy pośladki, a następnie myjemy maluszka, zaczynając od główki. Uważajmy, by woda nie zalała oczu dziecka, chrońmy też pępek, dopóki się nie zagoi. Unikajmy używania myjek – trudno je wygotować czy wyprać.

Buzię dziecka najlepiej przemyć jeszcze przed kąpielą wacikiem zwilżonym w przegotowanej wodzie. Wystarczy to robić raz dziennie, chyba że dziecku uleje się pokarm. Wtedy trzeba reagować natychmiast, gdyż sfermentowane mleko podrażni skórę dziecka. W takich nagłych sytuacjach do oczyszczenia buzi sprawdzą się chusteczki nawilżane dla dzieci. Skóra dziecka na twarzy może być sucha i zaczerwieniona, warto ją zatem posmarować kremem (nie oliwką, gdyż może spłynąć do oczu). Również oczy dziecka należy delikatnie przemyć wacikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie (osobny wacik na każde oczko).

Po wyjęciu dziecka z wanienki należy starannie wysuszyć skórę maluszka miękkim ręcznikiem, nie trąc jednak. Szczególną uwagę zwróćmy na pachwiny, przestrzenie międzypalcowe i fałdki.

Kosmetyki dla bobasa

Delikatna i cienka skóra dziecka z łatwością chłonie zarówno dobre, jak i szkodliwe elementy środowiska zewnętrznego. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich preparatów do jej pielęgnacji. Kosmetyki dla dzieci powinny być bezzapachowe, pozbawione sztucznych barwników i konserwantów, a także (w przypadku skłonności malucha do alergii skórnych) – alergenów. Warto wybierać atestowane kosmetyki dla dzieci, które mogą być stosowane już od pierwszych dni życia. Jednak nawet delikatne specyfiki dla niemowląt mogą spowodować podrażnienie. Krostki, grudki, zaczerwienienie czy obrzęk skóry mogą świadczyć, że dany produkt nie służy maleństwu i trzeba go odstawić. Warto kupować kosmetyki jednej  marki. Podobny skład ułatwi namierzenie i wyeliminowanie sprawcy podrażnienia.

Poznaj substancje zawarte w kosmetykach dla dzieci

Poznaj substancje zawarte w kosmetykach dla dzieci

W pierwszym miesiącu życia do mycia skóry dziecka najlepiej wybrać delikatne mydełko lub kostkę myjącą z lekko kwaśnym odczynem. Inne kosmetyki niezbędne na tym etapie to chusteczki nawilżane oraz krem na odparzenia, chroniący wrażliwą skórę pupy, która ma częsty kontakt z zabrudzoną pieluszką. Sprawdzonym sposobem na uniknięcie odparzeń skóry dziecka jest też  wietrzenie pośladków. Kilkuminutowe leżenie lub raczkowanie na golasa po zdjęciu pieluszki poza tym, że sprawi bobasowi ogromną frajdę, będzie korzystne dla jego skóry.

Po pierwszym miesiącu życia dziecka można wprowadzić kolejne środki do pielęgnacji: puder lub zasypkę oraz delikatny szampon, zaś mydełko zamienić na płyn do kąpieli. Dobrze, jeśli środki myjące zawierają substancje natłuszczające, które pomogą nawilżyć skórę dziecka już na etapie kąpieli.

Po każdej kąpieli trzeba zadbać o nawilżenie. Rozgrzana skóra chętniej absorbuje składniki odżywcze. Najlepiej, by nawilżające kosmetyki dla dzieci miały w składzie olejki roślinne i witaminę E. Do wyboru mamy krem, balsam, mleczko lub oliwkę. Tę ostatnią stosuje się na wilgotną skórę – pozwala ona na zatrzymanie aż do 10 razy więcej wilgoci niż inne preparaty. Dobrze, jeśli  do pielęgnacji własnego ciała będziemy używać tego samego produktu. W ten sposób zmniejszymy ryzyko alergii i podrażnień poprzez kontakt skóry dziecka z nasza skórą. Pamiętajmy, by nie nakładać zbyt dużo nawilżającego specyfiku, nie stosujmy też tłustych kosmetyków jednocześnie z pudrem czy zasypką (produkty zwałkują się, wywołując u dziecka dyskomfort).

Ochrona przed słońcem i mrozem

Delikatna skóra dziecka łatwiej ulega poparzeniu (wystarczy 10-15 minut na słońcu), które skutkować może odwodnieniem, udarem, a w dalszej perspektywie nawet nowotworem. Dlatego dzieci do 3 lat nie tylko nie powinny się opalać, ale w ogóle przebywać na otwartym słońcu. Nie oznacza to domowego aresztu, ale konieczność przestrzegania kilku zasad:

  • Nie wychodź z dzieckiem w godzinach największego nasłonecznienia (11-15)
  • Zapewnij dziecku cień (przyda się parasol przy wózku)
  • Załóż dziecku czapeczkę, chustkę lub kapelusik
  • Około pół godziny przed wyjściem wszystkie nieosłonięte fragmenty ciała dziecka obficie posmaruj kremem z filtrami UVA i UVB (najlepiej mineralnymi). Wskazany faktor to 50+, należy go używać, nawet gdy maluch przebywa w cieniu
  • Krem ochronny należy nałożyć ponownie po upływie 2-3 godzin
  • Ochrona przeciwsłoneczna konieczna jest również zimą (promienie odbijają się od śniegu i łatwo się poparzyć)

Buzię dziecka należy smarować przed każdym wyjściem, bez względu na pogodę. Zimą powinien to być tłusty kosmetyk, nie zawierający wody, natomiast mający w składzie substancje ochronne, nawilżające i łagodzące (wosk pszczeli, pantenol, kwasy tłuszczowe) oraz filtry UV.

Materiały, które mogą uczulać

Oprócz działań stricte pielęgnacyjnych na stan skóry dziecka ma też wpływ m.in. używanie dobrej jakości „oddychających” pieluszek oraz właściwe ubieranie.

Materiały, które najczęściej uczulają dziecko

Materiały, które najczęściej uczulają dziecko

Pamiętajmy, ze ciuszki muszą być przede wszystkim wygodne, zrobione z miękkich, miłych w dotyku tkanin. Unikajmy tych sztucznych, nieprzewiewnych, wełnianych, z metalowymi elementami a także za małych. Do prania używajmy specjalnych proszków, starannie płuczmy. Nie ubierajmy malca za ciepło – wystarczy jedna warstwa więcej niż u dorosłego. Regularnie sprawdzajmy, czy dziecku nie jest za zimno lub za ciepło, dotykając jego karku.

Przestrzeganie zasad właściwej pielęgnacji nie tylko sprawi, że skóra dziecka będzie naturalnie gładka i sprężysta – przede wszystkim zapewni maleństwu poczucie komfortu i zdrowy rozwój.

Mogą Cię również zainteresować: