PL | EN
Jak prać i prasować ubranka noworodka?
5 (100%) | 5 głosów

Jak prać i prasować ubranka noworodka?

Pranie i prasowanie ubranek dla dzieci

Pierwsze pranie ubranek dla dziecka może przysporzyć rodzicom sporo kłopotów. Jaki proszek do prania będzie odpowiedni? Czy używać płynu do płukania tkanin? Co z prasowaniem delikatnych materiałów? Wrażliwa skóra noworodka wymaga specjalnego traktowania, dlatego musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Pierwsze pranie ubranek dla dzieci

Kiedy uprać ubranka dla noworodka? Najlepiej od razu po ich zakupie – nawet w nowych i z pozoru czystych ubrankach znajdują się roztocza i drobnoustroje, które mogą wywołać uczulenie. Dlatego pierwsze pranie ubranek musi odbyć się jeszcze zanim ubierzemy naszego maluszka w nowe śpioszki. Najlepiej sprawdzą się specjalne środki dla dzieci z obniżoną zawartością detergentów, a temperatura prania powinna wynosić co najmniej 60°C.

Zadbajmy więc o to, aby ubranka dla dziecka były wykonane z naturalnych materiałów, które bez obaw możemy prać w wysokich temperaturach – nawet 95°C. Zyskamy wówczas pewność, że pozbędziemy się zdecydowanej większości roztoczy i bakterii. Najlepszym wyborem będą ubranka z bawełny, batystu lub frotte.

Pranie i prasowanie ubranek dziecięcych

Dziecięce ubranka wymagają użycia innego środka do prania (proszku lub płynu) niż ubrania dorosłych.

Jak prać ubranka dziecięce – razem czy osobno?

Proszki lub płyny do prania dla dorosłych najczęściej zawierają składniki, które mogą podrażnić delikatną skórę dziecka. Dlatego specjaliści zalecają pranie ubranek dla niemowląt w dedykowanych środkach, które są hipoalergiczne i nie zawierają substancji zapachowych. Co więcej, czynniki chemiczne, które są dodawane do standardowych środków czystości dostępnych na rynku, mogą uczulać malucha. Z podobnych względów nie powinniśmy używać płynu do płukania, chyba że jest on przeznaczony dla dziecięcych ubranek – najczęściej w nazwie takich środków możemy przeczytać „sensitive” lub „delicate”.

Osobne pranie ubranek dla dziecka powinno trwać minimum 12 miesięcy, a lekarze rekomendują stosowanie specjalnych detergentów do 3. roku życia – w tym czasie naskórek naszego maluszka dopiero się rozwija. Pamiętajmy również, że jeśli skóra dziecka jest wyjątkowo delikatna i łatwo ulega podrażnieniom, okres ten musimy wydłużyć.

Jak prasować ubranka dla noworodka?

Prasowanie ubranek noworodka to nie tylko usuwanie zagnieceń. Wysoka temperatura działa jak  sterylizator – pomaga usunąć z materiału resztki detergentu i zabija drobnoustroje, które osiadają na tkaninach podczas suszenia. Z tego względu zaleca się prasowanie dziecięcych ubranek i pościeli przez okres minimum 3-6 miesięcy. Ponadto prasowanie zmiękcza materiał, co jest szczególnie ważne w przypadku rezygnacji z płynu do płukania tkanin.

Prasowanie najlepiej wykonywać na lewej stronie, co pomoże uchronić delikatny materiał przed zniszczeniem. Musimy także pamiętać o tym, aby dokładnie sprawdzać oznaczenia na metkach – dzięki temu poznamy maksymalną temperaturę żelazka oraz dowiemy się, czy daną rzecz powinniśmy prasować np. z użyciem wilgotnej szmatki.

Pranie ubranek noworodka nie musi być skomplikowane – wystarczy przestrzegać wymienionych wyżej zasad, aby wrażliwa skóra naszego maluszka była bezpieczna. Odpowiednio dobrane środki i temperatura prania usuną wszelkie zabrudzenia i bakterie, a wysoka temperatura żelazka zadziała niczym sterylizator. Dzięki temu nasze pociechy unikną nieprzyjemnych alergii skórnych, wysypek i uczuleń.

Related Post