PL | EN
Jak prać zimowe ubranka dla dzieci?
5 (100%) | 2 głosów

Jak prać zimowe ubranka dla dzieci?

niemowlak w czapce

Pranie zimowych ubranek dla dzieci jest często wielkim wyzwaniem. Materiały o specjalnych właściwościach wymagają odpowiedniej temperatury prania oraz właściwego płukania. Jak zatem należy prać i suszyć zimowe ubrania?

Specyfika materiałów

Piorąc zimowe ubranka należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy dostosować sposób prania do tkaniny z jakiej jest wykonane ubranie.

  1. Ubrania z membraną (Gore-Tex, Sympatex) – wolno prać w temperaturze do 40 st. C. Zalecane jest wielokrotne płukanie, co zmniejsza ryzyko powstawania zagnieceń. Nie należy stosować proszku do prania (tylko płynne detergenty) oraz płynów zmiękczających.
  2. Ubrania z włóknem Thinsulate – zalecane jest pranie ręczne w letniej wodzie (najwyżej 30 st. C) przy użyciu delikatnych płynnych detergentów lub specjalnych płynów do prania.
  3. Ubrania z mikrofibry – wolno prać ręcznie lub w pralce z delikatnym programem. Temperatura wody nie powinna przekroczyć 40 st. C. Nie należy używać płynów do płukania, odwirowywać oraz mocno wykręcać.

Jak prać kurtkę zimową?

Przy praniu kurtki zimowej należy pamiętać o kilku zasadach. Przed praniem należy zasunąć zamek i zapiąć guziki. Zalecane jest odwrócenie kurtki na drugą stronę. Do prania kurtki zimowej wolno używać wyłącznie płynnych i delikatnych detergentów. Nie należy stosować proszku ani płynów zmiękczających ponieważ mogą pozostawić plamy.

Kurtkę należy prać w wodzie o temperaturze najwyżej 30 st. C, z wolnym odwirowaniem i wystarczająco długim etapem płukania. Dobrze jest dodatkowo do komory pralki dodać piłki tenisowe lub specjalne kule, by zabezpieczyć warstwy wewnętrzne kurtki przed uszkodzeniem.

CZYTAJ TAKŻE: 10 najczęstszych błędów popełnianych podczas prania

Jak prać czapkę, szalik, rękawiczki?

Te części zimowej garderoby należy prać w letniej wodzie (najwyżej 30 st. C), zwłaszcza jeśli wykonane są z wełny. Najlepiej delikatnie je wygniatać, a do ostatniego płukania dodać niewielką ilość płynu zmiękczającego.

Jak suszyć zimowe ubranka?

By właściwie suszyć zimowe ubranka, należy koniecznie zapoznać się z oznaczeniami na metce, gdzie zawarte są podstawowe informacje na ten temat. Poza tym jest kilka zasad, których znajomość ochroni przed popełnieniem najczęstszych błędów.

  1. Kurtkę zimową należy suszyć rozłożoną lub powieszoną w miejscu, gdzie jest dobra wentylacja. Konieczne jest regularne wstrząsanie nią, by warstwa ocieplająca równomiernie się ułożyła oraz by przyspieszyć proces suszenia.
  2. Czapki, szaliki i rękawiczki należy suszyć z dala od kaloryferów, najlepiej rozłożone na płasko.
  3. Ubrania ze specjalnych tkanin powinny być suszone z dala od kaloryferów, rozłożone na płasko lub powieszone w przewiewnym miejscu. Należy regularnie wstrząsać nimi, by nie straciły kształtu i szybciej wyschły.

Zapoznanie się z zasadami, jak suszyć ubrania zimą, ustrzeże przed niewłaściwym postępowaniem. Okres zimowy jest bardzo niekorzystnym czasem dla suszenia w pomieszczeniach. Ze względu na podwyższone ryzyko występowania pleśni i reakcji alergicznych, najlepiej jest wykorzystywać do suszenia pomieszczenia rzadziej używane i dodatkowo zadbać o właściwą wentylację.

Mogą Cię również zainteresować: