PL | EN
Jak sortować pranie dziecięcych ubrań? 4 wskazówki
5 (100%) | 1 głosów

Jak sortować pranie dziecięcych ubrań? 4 wskazówki

spinacze, jak sortować pranie

Gdy na świecie pojawia się dziecko weryfikacji muszą ulec nasze przyzwyczajenia sprzed stania się rodzicem. Niemowlę ma bardzo delikatną skórę, która wymaga dedykowanej dla niej pielęgnacji. Pranie to jedna z czynności, która wraz z przybyciem do domu malucha, zmienia się z reguły diametralnie. W pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, jak sortować pranie dziecięcych ubrań.

Pranie niemowlęcych ubranek

Tkaniny, które mają styczność z małym dzieckiem powinny być prane w specjalnych środkach piorących przeznaczonych dla niemowląt. Tyczy się to ubranek, ale również kocyków, pościeli, czy nawet pluszowych zabawek, którymi otacza się nasza pociecha. Takie rzeczy powinny być prane osobno, ew. z podkoszulką czy biustonoszem Mamy.
Do decyzji rodziców pozostaje czy i oni zdecydują się na zmianę środków piorących. Jednak chcąc chronić naszego malucha przed podrażnieniami lub reakcjami alergicznymi skóry powinniśmy zadbać, by i nasze ubrania, ręczniki czy pościel były wyprane w środkach bez szkodliwych dla skóry dziecka detergentów, zwłaszcza gdy nasza pociecha jest jeszcze niemowlęciem i noszona przez rodziców ma z ich ubraniami bliski kontakt. Najlepiej wybierać sprawdzone, polecane produkty, np. te z atestem Instytutu Matki i Dziecka.

Jak sortować pranie dziecięcych ubrań?

 

Kolorowe tkaniny – jak sortować pranie?

Zanim jednak włączymy pralkę, kluczowe jest segregowanie prania. Jak sortować pranie? Najważniejszymi wyróżnikami powinny być rodzaj tkaniny i jego kolor. Każda z tkanin ma swoją optymalną temperaturę prania oraz szybkość wirowania. Łączenie tkanin różnych gatunków może prowadzić do ich farbowania, kurczenia, mechacenia czy rozciągania. Warto w tym celu sprawdzić także symbole na metkach.

Na początku należy rozdzielić rzeczy na:

  • Wełniane i z tkanin delikatnych – krótkie i łagodne programy (ok. 30-40 ºC), chyba że na metce są przeciwwskazania do prania w pralce
  • Syntetyczne – programy dedykowane dla tych tkanin charakteryzują się łagodniejszym wirowaniem oraz temperaturą prania ok. 40-50 ºC
  • Bawełniane i lniane – temperatura ok 60-90 ºC, wskazane jest długie pranie oraz mocne wirowanie (te tkaniny lubią takie ustawienia)
  • oraz te do prania ręcznego

Kolejnym krokiem jest podział rzeczy ze względu na kolor. Pranie białych i kolorowych ubrań nie powinno być nigdy robione razem. Należy oddzielać ubrania jasne od ciemnych żeby uchronić się od niechcianego zafarbowania czy zszarzenia jasnych rzeczy. Pranie kolorowych rzeczy w intensywnych, mocnych kolorach, powinniśmy oddzielać od tkanin kolorowych, ale w jaśniejszych odcieniach.
Natomiast czarne ubrania powinny być prane osobno bądź z ciemno zielonymi lub granatowymi.
Segregując pranie trzeba pamiętać również o stopniu zabrudzenia. Jeśli jakieś ubranka są wyjątkowe zabrudzone i wymagają wstępnego prania, oddzielmy je od tych, które tego nie wymagają.

Sortowanie prania wcale nie musi być przykrym obowiązkiem. Z reguły wraz z pojawieniem się malucha pojawią się również sterty zabrudzonych ubranek, więc nie trudno jest zebrać kilka kilogramów tkanin w danym gatunku i kolorze.
Pamiętajmy jednak, żeby przed każdym praniem opróżnić kieszenie, zapiąć rzepy i suwaki – bo bez tego, nawet najlepsze segregowanie nie pomoże 😉

Related Post