PL | EN
Jak ubierać noworodka? Porady i wskazówki
5 (100%) | 1 głosów

Jak ubierać noworodka? Porady i wskazówki

Jak ubierać noworodka zimą

Wśród młodych rodziców krąży dowcip, że nie ma zbyt wielkiej różnicy między ubieraniem noworodka a zapasami z małą ośmiornicą. Żarty żartami, ale o tym, że rozbieranie i ubieranie niemowlaka jest nie lada wyzwaniem, przekonał się każdy, kto miał okazję to robić. Młodzi rodzice muszą tę sztukę posiąść dość szybko, a maluchy najczęściej nie chcą współpracować. Do tego dochodzi obawa o kruche ciałko dziecka i niepokój, czy jet ono ubrane wystarczająco ciepło. Podpowiadamy, jak ubierać noworodka.

Z ubieraniem noworodka jest trochę jak z kąpielą: na początku zadanie wydaje się niemal niewykonalne, po jakimś czasie staje się jednak czynnością jak każda inna. Co zrobić, by nóżki pociechy nie lądowały w rękawkach, a przebieranie szło szybko i sprawnie? Przedstawiamy kilka trików i krok po kroku opisujemy, jak ubierać noworodka.

  1. Wybierz miejsce, w którym za każdym razem będziesz rozbierać i ubierać dziecko (stolik, komodę lub nakładkę na łóżeczko). Połóż tam kocyk, żeby dziecku było ciepło i miękko.
  2. W pobliżu Waszej „przebieralni” połóż świeże ubranka. Na wszelki wypadek miej obok pieluszki i nawilżane chusteczki. Nigdy nie wiesz, co się przydarzy.
  3. Wsuń rękę pod jedną nóżkę maleństwa i chwyć za kolanko w drugiej nodze. Następnie unieś pupę dziecka i wsuń pod nią pieluchę.
  4. Przy zakładaniu body zwiń je tak, byś nie musiała męczyć się z naciąganiem go – po prostu rozciągnij dekolt i włóż dziecku przez głowę. Następnie obróć pociechę w prawo i w lewo i naciągnij ubranko. To samo zrób z rękawami: rozciągnij otwór i, po chwyceniu dłoni malucha, delikatnie wsuń mu rękaw na rączkę.
  5. Jeśli chodzi o ubieranie śpioszków i kaftaników, są dwie szkoły. Jedna mówi o tym, by najpierw nałożyć jeden rękaw, zwinąć nogawkę i założyć ją na stópkę, następnie przewrócić dziecko na drugi bok i to samo zrobić z drugim rękawkiem i nogawką. Druga metoda polega na założeniu najpierw obydwu nogawek, a następnie rękawków.
  6. Załóż skarpetki (i ciesz się tą chwilą, bo to najprostsza część ubierania :)).
  7. Jeśli jest chłodno, załóż sweterek lub bluzę. Ta część ubioru nie musi być idealnie dopasowana, a luźniejszy krój wręcz ułatwi zakładanie ciuszka.
  8. Załóż czapeczkę, nie podnosząc przy tym główki niemowlaka. Nasuń czapkę na czubek główki i, obracając malucha na boki, naciągnij materiał.
jak ubierać noworodka

Ubieranie to także chwila na wspólną zabawę i łaskotki.

Jak ubierać noworodka zimą?

Rodzice często nie wiedzą, jak ubierać noworodka zimą. W pierwszych tygodniach życia dziecka zakładaj mu o jedną warstwę więcej, niż sobie. Niemowlęcia nie powinno się wyziębiać ani przegrzewać. Żeby sprawdzić, czy ciało dziecka ma optymalną temperaturę, dotknij jego brzuszka lub klatki piersiowej – skóra w tych miejscach powinna być sucha i ciepła. Jeśli jest chłodna, maluszek może się przeziębić, jeśli zaś wilgotna – dziecku jest za ciepło.

Zadbaj o to, by dziecięce ubranka były wykonane z przyjaznego materiału, np. bawełny organicznej. Pamiętaj przy tym, że równie ważne, jak materiał, z którego wykonane jest ubranie, jest sposób, w jaki o nie zadbasz. Dobrze sprawdzają się ubrania o rozmiar za duże – w szczególności te luźniejsze pod pachami, co znacznie ułatwia przebieranie ruchliwego malucha. Ułatwieniem będą też ubranka rozpinane na ramieniu.

Podczas całego ubierania dziecka nie zapominaj mówić do maluszka czułym głosem i patrzyć mu w oczy. Możesz też wykorzystać tę chwilę na wspólną zabawę i delikatne łaskotki. Jesteśmy pewni, że niedługo nie będziesz potrzebowała żadnej instrukcji przebierania, a trud pracy w pocie czoła zastąpi radość ze wspólnie spędzonej chwili – prawdziwe hygge!