PL | EN
Jak usunąć żywicę z ubrania? Domowy poradnik
5 (100%) | 1 głosów

Jak usunąć żywicę z ubrania? Domowy poradnik

czyszczenie pralki

Plama z żywicy nie jest wcale tak trudna do wywabienia, jak mogłoby się wydawać. W przeciwieństwie do niektórych typów zabrudzeń, ślad po żywicy nie jest głęboki.

Plamy z żywicy na skali skuteczności sprania zajmują środkowe miejsce. Są to plamy dość trudne, ale nie najtrudniejsze do usunięcia. Pobrudzenie ubrań żywicą zdarza się najczęściej podczas wiosennych lub letnich spacerów po lesie, pikników na świeżym powietrzu, czy podobnych okoliczności rozgrywających się na łonie natury.

Plamy z żywicy są także częstym widokiem na ubraniach dzieci. Szczególnie tych, które są bardzo aktywne na dworze i uwielbiają nie do końca bezpieczne zabawy, jak chociażby wspinanie się na drzewa. Aby uporać się z zabrudzeniami po żywicy, warto skorzystać ze sprawdzonych, domowych metod. Do wyboru jest kilka sposobów.

Od czego zacząć?

Plama z żywicy nie jest wcale tak trudna do wywabienia, jak mogłoby się wydawać. W przeciwieństwie do niektórych typów zabrudzeń, ślad po żywicy nie jest głęboki. Świeża żywica tworzy na tkaninie twardą, zaschniętą powierzchnię, ale nie wnika w strukturę materiału na tyle, aby nie dało się jej całkowicie wyeliminować.

Po pozbyciu się wierzchniej warstwy, w miejscu zabrudzenia może pozostać niewielki ślad. Trudności w doczyszczeniu plam z żywicy są uzależnione od rodzaju tkaniny, z którą mamy do czynienia. Inaczej postępujemy w przypadku trwalszych, grubszych włókien, inaczej zaś z delikatnymi tkaninami. Poza tym znaczenie ma również to, czy zabrudzony materiał jest naturalny czy syntetyczny.

Kilka prób

Jest kilka skutecznych sposobów na to, jak usunąć żywicę z ubrania. Ze względu na to, że są to metody z użyciem naturalnych substancji, jedna próba może nie wystarczyć. Zwłaszcza w przypadku starych zabrudzeń. Warto wówczas uzbroić się w cierpliwość i ponowić próbę.

Na początku zawsze należy pozbyć się twardej wierzchniej warstwy. Aby uprościć sprawę, warto umieścić ubranie w foliowej torbie i włożyć do zamrażalnika na ok. 30 minut. Następnie delikatnie usunąć skorupkę plamy, bez użycia ostrych narzędzi, aby nie uszkodzić włókien. Pozostałości zaś można w prosty sposób wyczyścić za pomocą rozpuszczalnika.

Domowe sposoby na plamy z żywicy

Olejek herbaciany bez problemu rozprawi się ze śladami po żywicy, bo doskonale rozpuszcza soki roślinne. Tkaninę dookoła plamy zabezpieczamy ręcznikiem papierowym, aby nie powstały tłuste ślady. A następnie, za pomocą patyczka higienicznego nasączonego olejkiem, usuwamy resztki zabrudzenia.

Roztwór z octu – woda z dodatkiem octu to dobra alternatywa dla olejku. Rozpuszcza równie skutecznie, ale nie pozostawia tłustych plam.

Alkohol w postaci denaturatu, acetonu, bądź spirytusu salicylowego również jest dobrym sposobem na to, jak usunąć plamy z żywicy szybko i skutecznie. Alkoholowym roztworem (w proporcji 1:1 dla tkanin syntetycznych i 1:3 dla naturalnych włókien) nasączamy czystą ściereczkę. Następnie dokładnie czyścimy zabrudzone miejsce. W przypadku tej metody konieczne jest dokonanie wcześniejszej próby na danej tkaninie, bo alkohol może odbarwiać.

Podsumowując, plamy z żywicy nie są trudne do usunięcie, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Trudność w ich doczyszczeniu zależy przede wszystkich od rodzaju tkaniny. Czyszczenie plamy z żywicy należy zacząć od usunięcia na sucho wierzchniej – często zaschniętej – warstwy plamy. Następnie, w przypadku domowych metod, do wyboru jest przynajmniej kilka opcji czyszczenia: olejek herbaciany, roztwór z octu lub alkohol. Każdy środek należy dostosować do rodzaju oraz koloru tkaniny.