PL | EN
Jak wyczyścić pralkę? Domowy poradnik
5 (100%) | 6 głosów

Jak wyczyścić pralkę? Domowy poradnik

czyszczenie pralki

Pralka, podobnie jak wszystkie często eksploatowane domowe sprzęty, ma prawo ulegać rozmaitym uszkodzeniom i zabrudzeniom. To zupełnie naturalne, w końcu pranie robimy non stop.

O ile z mechanicznymi uszkodzeniami raczej należy zgłaszać się do specjalistów, o tyle z kwestiami typowo pielęgnacyjnymi można z powodzeniem poradzić sobie samodzielnie, i to bez większego uszczerbku na naszym budżecie. Bo domowe sposoby na czyszczenie pralki są ekonomiczne, proste, i przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia.

Dlaczego pranie nieładnie pachnie?

Ten problem może pojawić się nawet w przypadku całkiem nowego sprzętu. Pralka ma przecież ciągły kontakt z wilgocią. Podczas codziennej rutyny raczej nie myśli się o tym, aby ją jakoś specjalnie osuszać. Zazwyczaj pamiętamy o pielęgnacji zewnętrznej, przecierając jedynie te miejsca, które „kłują” nas w oczy, ignorując zupełnie miejsca niewidoczne.

Warto po każdym praniu pozostawić otwarte drzwiczki. W ten sposób umożliwiamy naturalne osuszenie się bębna pralki i pozbycie się z niego nadmiaru wilgoci, który w dużej mierze odpowiada za brzydki zapach.

CZYTAJ TAKŻE: Kapsułki do prania – sposób na wygodne pranie

Regularnie czyszczenie pralki

Pralka wymaga także regularnego czyszczenia. W podajniku na proszki i płyny często pozostaje gruby osad z resztek detergentów. Wewnątrz gumy uszczelniającej przy drzwiczkach gromadzi się brud pochodzący z naszych ubrań, który z czasem zaczyna pleśnieć i nieprzyjemnie pachnieć. Woda, która często zalega w rurach pomiędzy praniami również może wydzielać przykrą woń. Nie wspominając już o filtrze, którego czyszczeni powinno być czymś oczywistym.

Wszystkie te czynniki mogą powodować to, że pomimo sporej ilości dobrej jakości środków piorących, nasze pranie zamiast pachnieć świeżością, wydziela woń pleśni czy wilgoci. Ale nie jest to sytuacja bez wyjścia. Z pomocą przychodzą popularne produkty, które najprawdopodobniej bez problemu znajdziemy w swojej domowej spiżarni. Jak wyczyścić pralkę za ich pomocą? To dziecinnie proste.

CZYTAJ TAKŻE: Oznaczenia prania i symbole na metkach [PORADNIK]

Domowe sposoby na czystą pralkę

  • Ocet to prawdziwy pogromca brudu i osadu z kamienia. Czyszczenie pralki octem przebiega następująco. Od 1 do 2 litrów octu wlewamy do pustego bębna lub do podajnika na proszek. Pralkę ustawimy na najwyższą temperaturę (najlepiej ustawić opcję gotowania) i uruchamiamy. Po całym cyklu pralka będzie czysta i świeża.
  • Soda oczyszczona skutecznie wzmocni działanie octu. Wystarczy dodać sporą jej ilość do octu. Procedura wygląda identycznie jak powyżej. Poza tym soda skutecznie neutralizuje przykre zapachy. Można wsypać kilka łyżeczek do pustego bębna pomiędzy praniami, aby proszek wchłaniał wszelkie niepożądane wonie.
  • Kwasek cytrynowy zadziała analogicznie do sody. Te dwa składniki pomogą również skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń z miejsc trudniej dostępnych lub wyjątkowo mocno zabrudzonych. Gęsta pasta z kilku łyżek kwasku bądź sody i odrobiny octu rozprawi się z uporczywym brudem wewnątrz gumowych uszczelek. Do mycia można użyć starej szczoteczki do zębów i miękkiej ściereczki.

O czym warto pamiętać przy czyszczeniu pralki?

Pralkę trzeba konieczni czyścić regularnie – co najmniej raz w miesiącu. Unikniemy wówczas gromadzenia się zanieczyszczeń i kumulowania przykrych zapachów. Świeże zabrudzenia zdecydowanie łatwiej usunąć niż stary, kilkutygodniowy osad. Zawsze po praniu uchylajmy drzwiczki pralki, aby wnętrze miało szansę przeschnąć, a unikniemy pleśni i przykrej woni. Warto też jak najczęściej wietrzyć pomieszczenie, w którym stoi pralka, bo wilgoć to główny wróg naszego sprzętu.

Related Post