PL | EN
Niejadek w domu. Jak zachęcić dziecko do jedzenia?
5 (100%) | 1 głosów

Niejadek w domu. Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

jak zachęcić dziecko do jedzenia

Szacuje się, że niemal 40% maluchów w Polsce to niejadki. Jesteś rodzicem jednego z nich? Zatem doskonale wiesz, jakim problemem jest nakłonienie takiego malca do zjedzenia czegokolwiek. A jeśli już ma na coś ochotę, najczęściej są to słodycze lub inne niezdrowe przekąski. Martwisz się, że maluch może nabawić się przez to problemów ze zdrowiem? Podpowiadamy, jak zachęcić dziecko do jedzenia.

Postaw na różnorodność

Dieta dziecka powinna być zróżnicowana. Powinno się w niej znaleźć jak najwięcej błonnika, cynku, antyutleniaczy, a także witamin C, D i E, które znajdują się w warzywach, owocach, rybach i ciemnym pieczywie (niedobór tych składników może prowadzić do wielu schorzeń, m.in. alergii i osłabienia odporności). Najczęściej nie są to ulubione potrawy maluchów, jednak nie powinnaś zakładać, że Twoje dziecko będzie odmawiało jedzenia wszystkich zdrowych rzeczy . A nuż marchewka czy jabłko stanie się jego ulubioną przegryzką?

Pamiętaj, że masz duży wpływ na preferencje smakowe Twojej pociechy. Jeśli dziecko jest karmione piersią, przyzwyczaja się do smaku potraw, które je mama. Są też inne sposoby, by wprowadzić do dziecięcego menu produkty bogate w składniki odżywcze. Im atrakcyjniej będzie wyglądał posiłek, tym chętniej maluch go zje. To jeden z najprostszych sposobów, jak zachęcić dziecko do jedzenia. W końcu „jemy” również oczami. Dlatego uruchom wyobraźnię i wykorzystując różne produkty, stwórz kanapkowe buzie czy warzywne zwierzątka. Możesz posłużyć się sprytem i z owoców zrobić orzeźwiające sorbety, a zmielone warzywa dodać do farszu lub zrobić z nich pyszną zupę-krem (pamiętaj przy tym, że niektóre owoce mogą maluszka uczulać).

Jak zachęcić dziecko do jedzenia? Bez kar i nagród

Czy wiesz, jaka jest najkrótsza droga do wzbudzenia w dziecku niechęci do jedzenia? Karanie go za to, że nie chce jeść. Równie niewychowawcze jest nagradzanie pociechy za zjedzony posiłek. Przez takie sygnały dziecko nauczy się traktować jedzenie jako narzędzie w negocjacjach z rodzicami. Tymczasem powinien być to jego naturalny odruch służący zaspokojeniu głodu. Nie powinnaś też zmuszać dziecka do jedzenia. Rodzice zazwyczaj dążą do tego, by maluch zjadł całą przygotowaną dla niego porcję. Tymczasem – uwierz w to! – dziecko czuje, ile jedzenia w danym momencie potrzebuje. Nie każ mu siedzieć przy stole i beznamiętnie grzebać widelcem w talerzu. W takim razie, jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Postaraj się wyrobić w nim nawyk regularnego jedzenia, przygotowując posiłki o stałych porach. Jeśli nie będzie w stanie zjeść całej porcji, możesz odgrzać resztę na kolację lub położyć kotleta z obiadu na kanapce (jeśli dodasz do tego pomidora, sałatę i ogórka, wyjdzie hamburger domowej roboty). Nie wyrzucając niezjedzonego posiłku, jednocześnie uczysz malucha szacunku do jedzenia.

Bądź konsekwentna

Żeby dziecko zjadło właściwy posiłek, nie może podjadać w międzyczasie. Nie martw się, że będzie chodziło nienajedzone. Może brzmi to nieco brutalnie, ale kiedy zgłodnieje, z chęcią zje to, co mu przygotujesz. Tymczasem wielu rodziców wychodzi z założenia, że jeśli dziecko nie chce jeść tego, co dorośli, lepiej, żeby zjadło cokolwiek. W ten sposób nie pokazujemy, jak zachęcić dziecko do jedzenia. To błąd! Batoniki, krakersy i chipsy nie zastąpią zdrowego posiłku, a na dłuższą metę mogą dziecku poważnie zaszkodzić. Słodycze są dozwolone, ale dopiero po zjedzeniu obiadu. Ta samo dotyczy picia – napoje potrafią skutecznie nasycić, dlatego lepiej, żeby dziecko wypiło sok po jedzeniu.

jak zachęcić dziecko do jedzenia

Zabawa musi poczekać

Wielu rodziców w odwróceniu uwagi dziecka od jedzenia widzi jedyną szansę na to, żeby zjadło posiłek. Stąd zabawa w samolocik czy włączenie maluchowi bajki w telewizji. Musisz pamiętać, że dużo prawdy jest w popularnym powiedzeniu, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Jeśli wpoisz maluchowi takie nawyki, w dorosłym życiu również może on traktować jedzenie jako tło do innych czynności, np. oglądania telewizji. Tymczasem, jak zachęcić dziecko do jedzenia, kiedy nie skupiamy się na tym, co spożywamy? Najczęściej jemy o wiele za dużo – to z kolei może prowadzić do problemów z otyłością. Dlatego obiad powinien być jedzony przy stole, bez żadnych rozpraszaczy. Najlepiej, jeśli spożywa się go z rodziną, co jest doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu.

Pozwól dziecku być samodzielnym

Zdarza się, że rodzice karmią dziecko, które spokojnie poradziłoby sobie samo. Bo jest szybciej, łatwiej, wygodniej… Pozwól maluszkowi jeść samodzielnie – dzięki temu nie będzie kojarzył jedzenia z przykrą czynnością, do której zmusza go mama lub tata. A jeśli się pobrudzi? To się wypierze! Dzisiejsze środki pozwalają z łatwością usuwać trudne plamy.

Na każdego niejadka znajdzie się sposób, jeśli jego niechęć nie wynika z problemów zdrowotnych. Jeśli jednak Twoje dziecko odmawia jedzenia nienaturalnie długo lub je naprawdę niewiele – skontaktuj się z pediatrą.