PL | EN
Jak złagodzić objawy alergii?
5 (100%) | 1 głosów

Jak złagodzić objawy alergii?

Artykul

Wreszcie przyszła wiosna, choć dla alergików w tym roku może ona oznaczać prawdziwe „wejście smoka”.

Opóźniona wiosna przyniesie prawdopodobnie szaleństwo jednoczesnego kwitnienia większości wczesnowiosennych roślin. Obecnie zaczyna pylic leszczyna i olsza. Po kilku cieplejszych dniach do gry wkroczą pyłki kwitnącej brzozy. Potem, systematycznie, zwiększać się będzie różnorodność drażniących drobinek. Chwasty, trawy, wiosenne kwiaty, drzewa owocowe – właściwie wszystko jednocześnie. W czasie tegorocznej mroźnej zimy pyłki roślin długo trzymane były w ukryciu, nie nastąpiły okresy ociepleń, nie doszło także do wczesnego kwitnienia i późniejszego zamarznięcia kwiatów. Wszystkie rośliny są obecnie w stanie gotowości. Alergia na pyłki często ma podłoże dziedziczne, ale rzadko występuje u najmłodszych. Lecz jeśli w tym roku nasze dziecko zacznie kichać i ronić łzy bez powodu, a wodnisty katar nie ustąpi po kilku dniach, nie wystąpi także gorączka, to możemy u naszej latorośli podejrzewać alergie na pyłki roślin. Jeżeli dolegliwości te nasila się na spacerze po łące lub parku, kiedy dziecko ma kontakt z wieloma roślinami w rozkwicie – nasza hipoteza graniczy z pewnością. Oczywiście nie możemy potwierdzić natychmiast, ze jest to alergia akurat na brzozy, które mijamy.

 

Alergie wziewna można zdiagnozować przy pomocy testów skórnych. Nie wykonuje się ich jednak u najmłodszych dzieci, lecz dopiero w 3-4-tym roku życia. Niestety takie testy można wykonać dopiero po zakończeniu okresu pylenia, co w praktyce oznacza listopad-grudzień. Można tez wykonać inne badanie, oznaczając we krwi poziom specyficznych przeciwciał typu IgE, także u niemowląt. Zleca je lekarz pediatra lub alergolog. W tym roku z powodu jednoczesnego kwitnienia wielu roślin, ilość alergizujących drobinek będzie znacznie większa niż zazwyczaj, dlatego objawy alergii mogą pojawić się nawet u tych, którzy do tej pory jej nie odczuwali.

Zatem – co robić, aby zminimalizować objawy alergii na wiosnę, oto kilka rad:

• zamykać na noc okna w sypialni dziecka, oczywiście po solidnym wywietrzeniu z zapewnieniem przepływu powietrza,

• nie otwierać okien podczas jazdy samochodem,

• po powrocie ze spaceru umyć dziecku twarz i ręce, zmienić ubranko, a wieczorna kąpiel powinna obejmować codziennie również włosy,

• jeśli to możliwe – unikać w okresie największego pylenia spacerów i wycieczek do miejsc z aktualnie pylącymi roślinami (pomocna strona: www.alergen.info.pl/kalendarz/index).

 

Mogą Cię również zainteresować: