PL | EN
Alergia na pyłki u dzieci. Jak złagodzić objawy
5 (100%) | 2 głosów

Alergia na pyłki u dzieci. Jak złagodzić objawy

alergia na pyłki u dzieci

Oto sprawdzone sposoby na łagodzenie objawów alergii wziewnej. Wczesną wiosną alergia na pyłki jest szczególnie uciążliwa. Sprawdź, jak złagodzić jej objawy.

Rozbudzona przyroda

Opóźniona wiosna przyniesie prawdopodobnie szaleństwo jednoczesnego kwitnienia większości wczesnowiosennych roślin. W tym okresie zaczyna pylić leszczyna i olsza. Po kilku cieplejszych dniach do gry wkroczą pyłki kwitnącej brzozy. Potem, systematycznie, zwiększać się będzie różnorodność drażniących drobinek. Chwasty, trawy, wiosenne kwiaty, drzewa owocowe – właściwie wszystko jednocześnie.

W czasie mroźnej zimy pyłki roślin długo trzymane były w ukryciu. Nie nastąpiły okresy ociepleń, nie doszło także do wczesnego kwitnienia i późniejszego zamarznięcia kwiatów. Wszystkie rośliny są obecnie w stanie gotowości.

Dziedziczne uczulenie

Alergia na pyłki często ma podłoże dziedziczne, ale rzadko występuje u najmłodszych. Lecz jeśli w tym roku nasze dziecko zacznie kichać i ronić łzy bez powodu, to powinno nam to dać do myślenia. Dodatkowo, jeśli wodnisty katar nie ustąpi po kilku dniach, a nie wystąpi w tym czasie gorączka, to możemy być prawie pewni, że nasze dziecko dotknęła alergia na pyłki roślin.

Jeżeli dolegliwości te nasila się na spacerze po łące lub parku, kiedy dziecko ma kontakt z wieloma roślinami w rozkwicie – nasza hipoteza potwierdzi się w 100 procentach. Oczywiście nie możemy być pewni, że jest to alergia akurat na brzozy, które mijamy.

Alergia na pyłki – testy skórne

Alergie wziewna można zdiagnozować przy pomocy testów skórnych. Nie wykonuje się ich jednak u najmłodszych dzieci, lecz dopiero w 3-4-tym roku życia. Niestety takie testy można wykonać dopiero po zakończeniu okresu pylenia, co w praktyce oznacza listopad-grudzień. Można też wykonać inne badanie, oznaczając we krwi poziom specyficznych przeciwciał typu IgE, także u niemowląt. Zleca je lekarz pediatra lub alergolog. W tym roku z powodu jednoczesnego kwitnienia wielu roślin, ilość alergizujących drobinek będzie znacznie większa niż zazwyczaj, dlatego objawy alergii mogą pojawić się nawet u tych, którzy do tej pory jej nie odczuwali.

Jak złagodzić objawy alergii na pyłki?

  • zamykać na noc okna w sypialni dziecka, oczywiście po solidnym wywietrzeniu z zapewnieniem przepływu powietrza
  • nie otwierać okien podczas jazdy samochodem
  • po powrocie ze spaceru umyć dziecku twarz i ręce, zmienić ubranko, a wieczorna kąpiel powinna obejmować codziennie również włosy
  • jeśli to możliwe – unikać w okresie największego pylenia spacerów i wycieczek do miejsc z aktualnie pylącymi roślinami.

Related Post