PL | EN
Jesienne infekcje. Jak chronić przed nimi dziecko?
5 (100%) | 2 głosów

Jesienne infekcje. Jak chronić przed nimi dziecko?

jesienne infekcje, leczenie dziecka

Jak postępować, żeby ograniczyć jesienne infekcje u dzieci? Zupełnie uniknąć się ich nie uda. Dotyczy to zwłaszcza mam, które po raz pierwszy posyłają dzieci do żłobków lub przedszkoli.

Kończy się powoli lato. Za dnia temperatury są jeszcze przyjemne, ale wieczory robią się chłodne i wilgotne. Mamy zaczynają się zastanawiać, jak można zapobiec temu, żeby jesień i zima nie przebiegały pod znakiem kaszlu i kataru u dziecka. 

Zmienna pogoda

Jesień bywa różna, są dni cieplejsze i chłodniejsze, pada deszcz, czasem tylko siąpi, a czasem po prostu leje. Niezależnie od pogody nie należy ograniczać czasu przebywania na świeżym powietrzu. Codziennie dziecko powinno przebywać na dworze minimum dwie godziny dziennie. Musimy tylko zmienić zasady ubierania. Nie należy od razu dziecka ubierać w podwójne rajstopy i ciepłe swetry i wełniane czapki.

Ubranka należy dobrać na tzw. „cebulkę”, aby w razie zmiany pogody – nagłego ocieplenia lub oziębienia – można było coś zdjąć lub nałożyć. Dzieci, które się dużo ruszają, powinny nosić ubranka lżejsze. Generalnie można przyjąć zasadę, że małe dziecko, takie, które siedzi lub leży w wózeczku powinno mieć na sobie o jedną warstwę więcej niż dorośli, natomiast dziecko biegające, o jedną warstwę mniej.

Ciepło, zimno

Każde dziecko jest inne, jego odczuwanie ciepła i zimna zależy także od wagi i budowy ciała. Żeby sprawdzić, czy dziecku nie jest za ciepło lub za zimno, należy dotknąć jego skóry na karku i plecach. Jeśli jest zimna – dziecko prawdopodobnie marznie. Jeśli jest gorąca i spocona – nasza pociecha jest przegrzana. Stopy powinny być zawsze ciepłe, dłonie natomiast mogą być chłodne.

Spacery jesienią są bardzo przyjemne i rozwijające dla dziecka. Warto wrócić do zbierania kolorowych liści, przypomnieć sobie i pokazać dzieciom, jak można zrobić armię leśnych ludków z kasztanów, żołędzi i patyków. Pokazać odlatujące na zimę ptaki.  Spacer po deszczu na ogół jest dla dzieci fantastyczną zabawą. Im więcej kałuż, po których można pobiegać,  wzbijając fontanny wody, tym fajniejszy spacer. Jeśli dziecko będzie miało na sobie kalosze oraz pelerynę, a także odpowiednie spodnie – będzie to dla niego niesamowitym przeżyciem i jesienne infekcje nie będą mu straszne.

Sposoby na jesienne infekcje

Sypialnia dziecka powinna być zawsze dokładnie wywietrzona, koniecznie trzeba też zadbać o nawilżenie powietrza w pomieszczeniach. Pamiętajmy, że idealna temperatura w domu, to 19-22 stopni Celsjusza. Kiedy jest wyższa, w powietrzu jest mniej wilgoci, przez co śluzówki w buzi i nosku malca wysychają i nie są już tak skuteczną tarczą ochronną przeciwko mikroorganizmom.Wilgotność nie powinna spadać poniżej 40%.

Warto zainwestować w dobry nawilżacz powietrza lub rozwieszać wilgotne ręczniki czy pranie na kaloryferach na noc. W większości mieszkań na ścianach położona jest tzw. gładź gipsową, która daje piękny wygląd ścianom, ale niestety powoduje wysuszenie powietrza w mieszkaniu. Gips jest jednym z najbardziej higroskopijnym materiałów budowlanych – w związku z czym w mieszkaniu może być zbyt sucho. Z kolei suche powietrze może być  przyczyną  suchego kaszlu czy pochrząkiwania, zwłaszcza nad ranem lub w czasie wysiłku fizycznego (bieganie po pokoju podskakiwanie itp.).

Właściwe odżywianie

Kolejny sprawa to właściwe odżywianie dziecka o tej porze roku. Jesień niesie bogactwo warzyw i owoców – dla nas najlepsze są te sezonowe, które rosną w Polsce, a które są zasobne w witaminy i minerały. Warzywa mogą być natomiast gotowane, czy to pod postacią zup jarzynowych, czy jarzynek do mięsa i ryb. Dokładajmy do każdego posiłku owoce i warzywa – one również pomogą utrzymać dobrą kondycję zdrowotną dziecka.

Warto również porozmawiać z pediatra na temat szczepień ochronnych i dostosować postępowanie indywidualnie, w zależności od tego, w jakim dziecko jest wieku, czy będzie chodzić do przedszkola lub żłobka.

Czy podawać dodatkowo witaminy? Dobrze zbilansowana dieta nie wymaga podawania suplementów – wyjątek to witamina D3, której niedobór może być bardzo niebezpieczny. Można także zastosować tran, który oprócz witaminy D3 zawiera inne substancje korzystnie wpływające na nasze zdrowie.