PL | EN
Kalendarz pylenia roślin. Poradnik dla alergików
5 (100%) | 2 głosów

Kalendarz pylenia roślin. Poradnik dla alergików

kalendarz pylenia roślin

Kalendarz pylenia pozwala na zgromadzenie informacji, na temat tego, kiedy pylą trawy oraz drzewa, których alergeny mogą mieć niekorzystny wpływ na organizm człowieka.

Wiele osób uskarża się na dolegliwości związane z sezonowym uczuleniem na pyłki roślin. Typowymi symptomami są zazwyczaj zmiany skórne, łzawienie oczu oraz nieżyt nosa. Z początkiem wiosny, na drzewach zaczynają pojawiać się drobne kwiaty, których pręciki zaczynają pylić. W rezultacie dochodzi do tego, iż pyłek unoszący się w powietrzu jest wdychany każdego dnia, przez nieświadomych zagrożenia ludzi. Jak się przed tym ustrzec? Najlepiej oczywiście ograniczyć styczność z alergenami. Można również stosować odczulanie, za pomocą specjalnych szczepionek.

Kalendarz pylenia roślin

Kalendarz pylenia pozwala na zgromadzenie informacji, na temat tego, kiedy pylą trawy oraz drzewa, których alergeny mogą mieć niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Taki kalendarz alergika jest wyjątkowo przydatnym narzędziem, gdyż sezon pylenia roślin, rozpoczyna się już w lutym i może potrwać nawet do listopada. Warto więc zaczerpnąć informacji, by móc w porę przygotować się do sezonu i zaoszczędzić sobie nieprzyjemnych objawów alergii.

Alergicy bardzo często sami zadają sobie pytanie, co teraz pyli. Ponieważ roślin, których kwiaty lub pyłki mogą uczulać jest bardzo dużo, można stworzyć swój osobisty kalendarz pylenia roślin. Pomimo tego, że zima z pewnością nie kojarzy się z pyleniem, z uwagi na mróz i zalegający śnieg, to właśnie w styczniu pyli leszczyna. Już miesiąc później, bo w lutym, dołącza do niej cis i olcha. Mając na uwadze fakt, iż zimą nie ma liści na drzewach, przemieszczanie się pyłków jest utrudnione.

kalendarz alergika, kalendarz pylenia roślin

Kalendarz pylenia

Zdecydowanie większe stężenie pyłków pojawia się w kwietniu i maju. Zaczyna wtedy kwitnąć brzoza, dąb, topola, wierzba i jesion. W maju oprócz drzew i krzewów, dodatkowo zaczyna pylić trawa. Pyłki traw są najczęstszą przyczyną alergii sezonowej. Uczulenie na pyłki traw powoduje zapalenie błony śluzowej nosa oraz spojówek. W dniach, w których ekspozycja na alergeny jest bardzo wysoka, może nawet dochodzić do duszności, napadów kaszlu i uczucia ucisku w klatce piersiowej. Wysokie stężenie pyłków traw, utrzymuje się aż do drugiej połowy lipca, natomiast objawy alergii, mogą być odczuwalne aż do końca września.

Czerwiec i okres letni charakteryzuje się wzmożonym stężeniem pyłków. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wysoka temperatura oraz mała ilość opadów atmosferycznych. Takie warunki z pewnością nie sprzyjają alergikom. W czerwcu pyli głównie rzepak, lipa i pokrzywa.

Okres jesienny to jeszcze większe stężenie pyłków. Na całe szczęście dla alergików, jesienią jest również zdecydowanie więcej opadów, co sprawia, że ryzyko uczulenia znacznie się obniża.

Alergia pod wieloma postaciami

Alergia może przybrać różne postaci i w zależności od jej charakteru, należy podjąć stosowne leczenie. Może mieć miejsce sytuacja, iż alergia rozwinie się do tego stopnia, iż zaburzy prawidłowe funkcjonowanie w codziennym życiu. W takim ekstremalnym przypadku, lekarz zaleci leczenie za pomocą sterydów. Inaczej sprawa wygląda w przypadku małych dzieci. Przy podejrzeniu alergii u dziecka, przeprowadzane są testy alergiczne. Dopiero po odczytaniu wyniku, lekarz uzyska informację, na temat tego, z jakim alergenem ma do czynienia oraz jaki rodzaj terapii należy zastosować. W przypadku ciężkich alergii, stosuje się odczulanie.

Kalendarz alergika znajduje praktyczne zastosowanie, gdyż przy znajomości czynnika wywołującego alergię, zdecydowanie łatwiej zaplanować sobie swój dzień, bez narażania się na nieprzyjemne doznania.