PL | EN
Pierwsza kąpiel noworodka
5 (100%) | 1 głosów

Pierwsza kąpiel noworodka

Dziecko w kąpieli, źródło: Pixabay.com

Pierwsza domowa kąpiel dziecka jest zazwyczaj bardzo stresująca dla niedoświadczonych rodziców. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dla niemowlaka kąpiel jest jednym z najbardziej przyjemnych rytuałów w ciągu dnia. Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, a codzienne kąpanie noworodka będzie przyjemnością również dla rodziców.

Przygotowanie do kąpieli

Kąpiel noworodka nie powinna trwać dłużej niż dziesięć minut, dlatego przed rozebraniem dziecka musimy przygotować potrzebne akcesoria i zgromadzić je w jednym miejscu. Dzięki temu wszystkie czynności wykonamy na tyle sprawnie i szybko, by maluszek nie zdążył zmarznąć.

Przed kąpielą musimy przygotować:

 • ręcznik kąpielowy wyprany w bezpiecznym, najlepiej hipoalergicznym proszku ze środkiem zmiękczającym; warto wybrać specjalny ręcznik dla dzieci z doszytym kapturkiem, który ułatwi szybkie osuszenie główki niemowlaka
 • dwie pieluszki tetrowe – jedną należy położyć na dno wanienki, drugą ułożyć na ręczniku
 • jałowe gaziki
 • waciki
 • specjalne pałeczki do mycia uszu noworodków
 • bawełnianą myjkę lub miękki ręczniczek
 • żel lub płyn do kąpieli przeznaczony dla niemowląt
 • oliwkę, talk, balsam dla niemowląt
 • maść do smarowania pupy
 • czystą pieluszkę
 • czyste ubranko

Kiedy wszystkie akcesoria znajdą się w jednym miejscu, a pomieszczenie zostanie ogrzane do temperatury 24°C, możemy przygotować wanienkę do kąpieli niemowlaka.  

Pierwsza domowa kąpiel niemowlęcia odbywa się jeszcze przed odpadnięciem kikuta pępowinowego, dlatego w wanience powinna znaleźć się taka ilość wody, która pozwoli uniknąć zamoczenia pępka.

Idealna temperatura wody wynosi 37°C – przed zamoczeniem maluszka zawsze upewniajmy się, że woda nie jest zbyt gorąca. Temperaturę wody sprawdzamy mocząc w niej łokieć.

Dziecko w kąpieli, źródło: Pixabay.com

Pierwsza kąpiel noworodka bywa stresująca

 

Kąpiel niemowlęcia krok po kroku – poradnik młodej mamy

Przed rozebraniem dziecka  na przewijaku rozkładamy czysty ręcznik, a na nim tetrową pieluszkę, na której układamy niemowlę. Następnie okrywamy je pieluszką i rozpoczynamy pielęgnację twarzy.

 1. Za pomocą gazików zwilżonych roztworem soli fizjologicznej należy przetrzeć oczy dziecka – pamiętajmy, aby oczy zawsze czyścić w kierunku od skroni do noska. Taki kierunek pozwoli uniknąć zanieczyszczenia spojówek.
 2. Po umyciu oczu sięgamy po nowy płatek kosmetyczny, moczymy go w przegotowanej wodzie i oczyszczamy czoło, policzki, nos oraz usta niemowlęcia.
 3. Następnie za pomocą specjalnego patyczka dla niemowląt lub wacika czyścimy uszy. Pamiętajmy, żeby usuwać wyłącznie wydzielinę wydostającą się na zewnątrz – pod żadnym warunkiem nie próbujmy czyścić ucha w środku.
 4. Następnie myjemy główkę maluszka za pomocą myjki z niewielką ilością specjalnego szamponu dla niemowląt. Pamiętajmy, aby nie spłukiwać jej przed włożeniem dziecka do wanienki.
 5. Pod pośladki dziecka podkładamy prawą rękę, a lewą podtrzymujemy jego kark i główkę, która powinna oprzeć się na przedramieniu. Lewą ręką trzymamy lewe ramię dziecka i w tej pozycji delikatnie zanurzamy je w wodzie.
 6. Nie wyjmujmy lewej ręki – główka noworodka powinna cały czas się o nią opierać.
 7. Wysuwamy spod pośladków prawą doń i za jej pomocą myjemy dziecko. Delikatnie opłukujemy ciało malucha, zaczynając od główki i pamiętając o umyciu miejsc, w których gromadzi się najwięcej potu i brudu: pod paszkami, między fałdkami, na zgięciach łokciowych i kolanowych oraz za uszami.
 8. Dziecko myjemy w kolejności od najczystszych części ciała do tych najbardziej brudnych – pupę myjemy na końcu.
 9. Przed wyjęciem z wody chwytamy dziecko tak, jak przy wkładaniu do wanienki (prawa dłoń pod pośladkami), wyjmujemy noworodka spokojnym, ale zdecydowanym ruchem, układamy na ręczniku i szybko owijamy tak, aby nie zmarzł.
 10. Dokładnie osuszamy ciałko niemowlaka – pamiętajmy, aby nie pocierać go ręcznikiem, ale delikatnie dotykać aż do wchłonięcia się wilgoci. Zwróćmy szczególną uwagę na fałdki na szyi, w zgięciach łokciowych i udach. W tych miejscach możemy zastosować niewielką ilość talku.

Po wysuszeniu posmarujmy pupę dziecka kremem do ochrony okolicy pieluszkowej oraz innymi preparatami – jeżeli takie są zalecenia lekarza.

Pielęgnacja pępka – konieczna szczególna ostrożność

Nie możemy zapominać o specjalnej pielęgnacji kikuta pępowinowego, który odpada dopiero po dwóch-trzech tygodniach od urodzenia.

Do tego czasu pielęgnacja pępka musi być prowadzona w sposób szczególny – pępuszek nie powinien być moczony w czasie kąpieli, ale należy delikatnie oczyszczać go wodą z mydłem, a następnie osuszać z użyciem jednorazowego ręcznika papierowego. Warto wspomnieć także, że dawniej zalecano codzienne przemywanie kikuta 70% roztworem spirytusu – obecnie lekarze doradzają stosowanie spirytusu wyłącznie w przypadku, gdy widoczne są niewielkie ilości ropy. Jeżeli gojenie się przebiega bez komplikacji, stosowanie dodatkowych środków dezynfekujących nie jest konieczne.

Pierwsza kąpiel noworodka w domu zawsze jest stresująca dla rodziców. Z czasem będzie ona przyjemnym rytuałem, a kiedy maluszek zacznie samodzielnie siadać, kąpiel niemowlaka stanie się prawdziwą zabawą.

 

Mogą Cię również zainteresować: