PL | EN
Lato z noworodkiem. Jak przetrwać gorące dni?
5 (100%) | 1 głosów

Lato z noworodkiem. Jak przetrwać gorące dni?

lato z noworodkiem

Chcesz cieszyć się pięknymi, wakacyjnymi chwilami ze swoim maluszkiem? To możliwe, jednak pamiętaj, że dla najmłodszych dzieci wysokie temperatury i ostre słońce są dużo bardziej męczące, niż dla dorosłych i starszych dzieci. Żeby lato z noworodkiem było znośne, musisz przestrzegać kilku zasad.

Jeśli maluszek właśnie pojawił się na świecie, przez kilka dni wstrzymaj się z wychodzeniem z nim na dwór. Zaleca się, by przez ok. tydzień noworodek przebywał w domu. Jego układ nerwowy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, więc ilość bodźców oddziaływających na niego na zewnątrz mogłaby być dla niego niezwykle stresująca. Dzieci wyrażają swoje potrzeby i emocje poprzez ciało, wobec czego na dworze niemowlę mogłoby być bardziej płaczliwe lub cierpieć z powodu kolki.

Lato z noworodkiem – ciepłe dni w domu

Czas, który niemowlę spędzi w domu, możesz potraktować jako przygotowanie go do odkrywania reszty świata: możesz zacząć wpuszczać do pokoju coraz więcej światła i otwierać okna – w ten sposób przyzwyczaisz maluszka do nowych bodźców dochodzących z zewnątrz, takich jak światło, wiatr, zapachy i dźwięki. Uważaj jednak, by nie narazić dziecka na bezpośrednie działanie słońca oraz na przeciągi. Mimo że na dworze jest ciepło, nie zapominaj o odpowiednim ubraniu niemowlaka. W drugim tygodniu życia dziecka możecie już zacząć wychodzić na spacery (chyba że temperatura na dworze oscyluje w okolicach 30 stopni Celsjusza – wtedy lepiej zostać z malutkim dzieckiem w domu).

Jak chronić dziecko na spacerze?

Przede wszystkim nie wychodź z dzieckiem na dwór między godziną 11.00 a 15.00, kiedy nasłonecznienie jest największe. Ostre promienie mogą być bardzo szkodliwe dla delikatnej, wyjątkowo wrażliwej skóry dziecka – dlatego też małych dzieci bezwzględnie nie wolno opalać. Na spacer ubieraj dziecko w wygodne, bawełniane ubranka, a odsłoniętą skórę malca smaruj kremem z wysokim filtrem (z faktorem UVA/UVB większym, niż 50). Pamiętaj, że długotrwałe przebywanie na dworze bez odpowiednich zabezpieczeń może zwiększyć podatność dziecka na alergie i uczulenia.

Lato z niemowlęciem, lato z noworodkiem

Lato z niemowlęciem nie musi być spędzane w domu 😉

Żeby uniknąć bezpośredniej ekspozycji na słońce, nie przebywaj z dzieckiem na odkrytych terenach – jeśli masz taką możliwość, spacerujcie w zacienionych alejkach. Jednak i tutaj zachowaj ostrożność: wśród bujnej roślinności często roi się od kleszczy i innych niebezpiecznych owadów. Chroń przed nimi maluszka zarówno na spacerze, jak i w domu – szczególnie jeśli często otwierasz okna. Pomogą Ci w tym preparaty odstraszające owady oraz mechaniczne zabezpieczenia w postaci moskitier. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym ostatnim artykule o tym, jak ustrzec się ukąszeń owadów.

Jeśli po spacerze z niemowlęciem zauważysz u niego niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem. Zwracaj uwagę w szczególności na:

  • zmiany skórne i zaczerwienienia,
  • podwyższoną temperaturę, niepokój, senność lub nadmierne pobudzenie,
  • wymioty,
  • drgawki,
  • rzadkie oddawanie moczu,
  • suche usta.

Powyższe objawy mogą świadczyć o udarze cieplnym lub odwodnieniu, dlatego dziecko przejawiające te symptomy powinno być obejrzane przez pediatrę. Jednak jeśli będziesz pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, Twój maluszek powinien bez żadnych problemów spędzić swoje pierwsze lato.

Related Post