PL | EN
Alergia u dzieci. Uczulenie na owoce i słońce
5 (100%) | 2 głosów

Alergia u dzieci. Uczulenie na owoce i słońce

Alergia na owoce

Sezon na truskawki właśnie się kończy. Dla wielu mam to okres niepokoju i pytanie – „podać je dziecku czy nie?” Odpowiedź jest, jak zawsze, niejednoznaczna – to zależy. Jak sobie radzić, kiedy alergia przychodzi razem ze słońcem i spożyciem niektórych owoców?

Alergia na owoce

Truskawki należą do owoców drobnopestkowych, podobnie jak maliny, porzeczki czy jeżyny. Od dawna wiadomo, że owoce te,  mogą powodować reakcje uczuleniowe częściej niż te, które ich nie mają. Tak więc, po ich spożyciu należy się liczyć z tym, że u dzieci wystąpi alergia. Czasem może się to skończyć (zamanifestować) kilkukrotnymi wymiotami bez innych objawów, w innych przypadkach zmianami skórnymi o charakterze pokrzywki, swędzącymi i utrzymującymi się przez kilka dni. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko owoce są przyczyną niepożądanych reakcji.  Obecnie stosuje się różne środki opryskowe, mające zapobiegać psuciu się owoców i warzyw. Środki te mogą także wywołać reakcje alergiczne.

Owoce importowane, takie jak cytrusy, winogrona, banany itp. są konserwowane środkami przeciwgnilnymi (przeciwgrzybicznymi, przeciwbakteryjnymi) i mogą także  wywoływać różne reakcje niepożądane w postaci alergii. Dlatego też, należy pamiętać o ich dokładnym myciu oraz obieraniu ze skórki.

Kolejna istotna sprawa to ilość spożywanych owoców – u niektórych dzieci objawy alergii na owoce mogą wystąpić już po zjedzeniu niewielkiej porcji.  Czasem zdarza się tak, że dany owoc czy warzywo samo w sobie nie daje reakcji alergicznych, ale spożyte z określoną inną substancją lub pokarmem, wywoła objawy alergii. Utrudnia to właściwą identyfikację alergenu oraz jego wykluczenie z diety. Biorąc pod uwagę, że w sezonie letnim pojawia się kolejno dużo świeżych warzyw i owoców – należy je podawać ostrożnie (jedna nowość pokarmowa naraz), obserwując reakcje naszej pociechy.

Uczulenie na słońce

Kolejny „wakacyjny” czynnik alergiczny to promienie słoneczne. Na delikatnej skórze dziecka pojawiają się zmiany po ekspozycji na słońce, które mogą mieć typowy charakter pokrzywki. Ponadto, zdarza się, że krem użyty w celach ochronnych, pod wpływem słońca zmienia się w czynnik wywołujący zmiany na skórze. Nie oznacza to jednak, że nie należy  stosować kremów ochronnych! Warto po prostu, przed nastaniem upałów kupić np. dwa preparaty dla dziecka i wypróbować je na małej  powierzchni ciała. Niestety przy dużym nasłonecznieniu, nawet najbardziej hipoalergiczne kremy nie spowodują, że alergia u dzieci na pewno się nie pojawi. Dlatego warto ograniczyć czas przebywania dziecka na słońcu oraz pamiętać o lekkiej koszulce i czapce.

Pyłki kwitnących roślin mogą być kolejnym czynnikiem powodującym alergie.  Jest ich w powietrzu tym więcej, im cieplejszy jest dzień i im mniejszy wieje wiatr. Wtedy niebezpieczeństwo wystąpienia reakcji alergicznej u dziecka wzrasta.

Jak rozpoznać zmiany alergiczne?

Jeśli u zdrowego dziecka  zauważymy zmiany skórne:  np. wielokształtne rumienie z przejaśnieniem w części centralnej lub zmiany w postaci drobnych  plamek i grudek, możemy podejrzewać reakcję alergiczną. Mogą się również zdarzyć kilkukrotne wymioty.

Najgroźniejszym objawem jest duszność spowodowana obrzękiem śluzówki krtani. Początkowo pojawia się chrypka, pochrząkiwanie, a następnie przyspieszenie oddechu. Wszystkie opisane sytuacje wymagają konsultacji pediatrycznej, a ta ostatnia szybkiej decyzji co do podania odpowiednich leków. Jeśli mamy podejrzenia, co mogło być czynnikiem wyzwalającym alergie, należy usunąć to z otoczenia dziecka i unikać kontaktu w przyszłości.

Na szczęście w wielu wypadkach, alergia mija wraz z wiekiem, dlatego warto po pewnym czasie spróbować ponownie podać małą ilość podejrzanego pokarmu i obserwować dziecko. Jeśli objawów nie będzie, po kilku dniach można podać owoc jeszcze raz.