PL | EN
Nadpotliwość u niemowlaka. Przegrzanie czy choroba?
5 (100%) | 1 głosów

Nadpotliwość u niemowlaka. Przegrzanie czy choroba?

nadpotliwość u dziecka

Obfita potliwość u niemowlaka może być następstwem różnych czynników. Wpływa na nią zarówno zbyt ciepłe ubranko, jak i wysoka temperatura pokojowa.

Nadpotliwość u dziecka wynika bezpośrednio z niedojrzałego systemu termoregulacji – z reguły nie jest jednak objawem choroby.

Czy potówki są groźne?

W większości przypadków, potówki u dzieci nie są związane z żadnymi poważnymi dolegliwościami. U niemowląt szczególnie ruchliwych, skłonnych do zabawy i temperamentnych, obfite poty wiążą się z wysokim poziomem aktywności i nie mają znamion patologicznych. Po zaobserwowaniu potliwości, rodzice najczęściej obawiają się rozwoju krzywicy. Jeżeli jednak dziecko znajduje się pod opieką lekarza, w okresie karmienia przyjmuje preparaty z witaminą D i rozwija się prawidłowo, ryzyko rozwoju tej choroby jest skrajnie niskie.

Najczęstszą przyczyną nadpotliwości jest po prostu przegrzanie niemowlaka. Warto regularnie sprawdzać, czy dziecku nie jest zbyt gorąco – np. dotykając dłonią jego karku. Wilgotna skóra oznacza zwykle, że trzeba ubierać malucha lżej o przynajmniej jedną warstwę. Wilgotne rączki i nóżki niemowlaka także nie są żadnym groźnym objawem. Z czasem układ termoregulacji dziecka ulega unormowaniu, dzięki czemu potówki mijają.

Co oznacza pocenie główki u niemowlaka?

U niektórych dzieci, nadmierna potliwość główki oraz karku objawia się podczas snu. Poduszka często ulega wówczas całkowitemu przemoczeniu i wymaga wymiany. Taka sytuacja bywa następstwem przesadnie wysokiej temperatury w pokoju dziecka, bądź też zbyt mocnego opatulania malucha do snu. Pocenie główki u niemowlaka wynika w niektórych przypadkach z osłabienia organizmu, np. po przechorowaniu jakiegoś schorzenia.

Nadmierna obfitość potu może też sygnalizować przeziębienie, grypę lub nadczynność tarczycy, a także stres lub alergię. Nadpotliwość u dziecka występuje również w przypadku niewydolności krążeniowo-oddechowej oraz przy zapaleniu mózgu. Jeżeli potliwość połączona jest z wydzielaniem dziwnego, nieprzyjemnego zapachu, istnieje ryzyko mukowiscydozy. Choroba ta związana jest z nadmiernym wydzielaniem się chlorków w pocie, co zmienia jego woń. Zazwyczaj jednak pocenie się niemowląt nie oznacza poważnych dolegliwości. W przypadku występowania niepokojących symptomów należy skonsultować się z lekarzem.

Jak diagnozowana jest nadpotliwość u dziecka?

Nie zawsze pocenie główki u niemowlaka sugeruje niedobór witaminy D. Nie warto więc samodzielnie zwiększać zalecanej dawki. Przed postawieniem diagnozy, dziecko należy przede wszystkim poobserwować. Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu ogrzewania, a także regularne nawilżanie powietrza w pokoju dziecięcym – optymalna wysokość temperatury to ok. 20 st. C, natomiast wilgotność powietrza w pokoju dziecka powinna wynosić ok. 40-60%.

Jeżeli rączki i nóżki dziecka nie marzną, nieco chłodniejsze warunki mogą być dla niego bardziej odpowiednie. W niektórych przypadkach wskazane jest także nieopatulanie niemowlaka, co zapewni mu spokojniejszy i stabilniejszy sen. Jeżeli dziecko poci się nawet w niższej temperaturze i lekkim ubranku, należy udać się do lekarza. Jeżeli wymaga tego sytuacja, specjalista może zlecić wykonanie badań hormonalnych lub badań gospodarki wapniowo-fosforanowej.