PL | EN
Nawilżacz powietrza – dlaczego jest potrzebny w pokoju dziecka?
4.7 (93.33%) | 3 głosów

Nawilżacz powietrza – dlaczego jest potrzebny w pokoju dziecka?

Nawilżaj powietrze w pokoju dziecka

Dziecko kaszle, kicha i łatwo zapada na infekcje górnych dróg oddechowych? Domniemanym winowajcą jest zazwyczaj zmienna aura sezonu jesienno-zimowego. Tymczasem wiele zależy od jakości powietrza w naszym domu. Sezon jesienno-zimowy to jednocześnie sezon grzewczy – podnoszenie temperatury powietrza w domu niestety często idzie w parze z obniżeniem poziomu wilgotności. Suche powietrze to cichy wróg nas i naszych dzieci. Pomóc może odpowiedni nawilżacz powietrza.

Suche powietrze i jego wpływ na zdrowie

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu wynosi 40-60%. Jeśli spada poniżej tego poziomu, u dziecka dochodzi do wysuszenia śluzówki nosa i gardła. Sucha śluzówka nosa jest szczególnie niebezpieczna, bowiem w tych warunkach rzęski nie pracują prawidłowo i nie są w stanie zatrzymać wirusów i bakterii. Dostają się one dalej do górnych i dolnych dróg oddechowych i wywołują infekcje.

Suche powietrze sprawia też, że kurz nie osiada na meblach i podłogach. Z punktu widzenia zapracowanej mamy może to wydawać się pożądane, niestety – kurz unosi się w powietrzu, a wdychany przez dzieci powoduje kaszel i katar, w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do rozwoju reakcji alergicznych. Dlatego właśnie dla dobra dziecka trzeba kontrolować wilgotność powietrza w mieszkaniu.

Nawilżacz powietrza w pokoju dziecka

Jak skutecznie nawilżać powietrze w pokoju dziecka?

Nasze babcie działały metodami chałupniczymi. Rozwieszały w całym domu mokre pranie,  wieszały mokre ręczniki przy piecach lub na kaloryferach, ustawiały w bezpiecznych miejscach miseczki z wodą. Robiły, co mogły, ale tak naprawdę w sezonie grzewczym, gdy powietrze jest bardzo wysuszone, w pokoju dziecka przyda się dobry nawilżacz powietrza.

Nawilżacze parowe

Podgrzewają wodę do określonej temperatury i utrzymują ją na stałym poziomie tak, by z nawilżacza cały czas unosiła się para. Ze względu na niską cenę są najczęściej kupowanymi urządzeniami. Jednak w praktyce nie są tak idealne, jakby się mogło wydawać. Po pierwsze zużywają dużo prądu, co jest wyraźnie widoczne na rachunkach, a po drugie są gorące. Jeśli zdecydujemy się postawić taki nawilżacz powietrza w pokoju dziecka, musimy znaleźć dla niego bezpieczne miejsce, np. wysoko na szafie.

Z drugiej strony nawilżacze parowe są stosunkowo ciche i dziecko bez trudu przy nich zasypia.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Wytwarzają parę, rozbijając ultradźwiękami cząsteczki wody. Nawilżacze ultradźwiękowe zużywają przy tym stosunkowo mało prądu, więc na dłuższą metę są tańsze w eksploatacji niż nawilżacze parowe. Co więcej, pracują bezgłośnie, więc świetnie nadają się do pokoju dziecka. Wydają się idealne, jednak trzeba pamiętać, że urządzeń ultradźwiękowych nie powinno się używać w domach, gdzie są zwierzęta. My nie słyszymy ultradźwięków, ale zwierzęta owszem – i mogą na nie źle reagować.

Nawilżacze ewaporacyjne

Najbardziej wydajne, ale ich cena nie należy do najniższych. Para wodna wytwarzana jest w nich za pomocą wbudowanego wentylatora, który odparowuje wodę ze specjalnego wkładu ewaporacyjnego. Tak wytwarzana para jest chłodna, a sam nawilżacz nie nagrzewa się. W niektórych nawilżaczach ewaporacyjnych oprócz wkładów nawilżających stosuje się maty zdolne zatrzymać drobinki kurzu i brudu. Dzięki temu powietrze jest nie tylko nawilżone, ale i oczyszczone. To z pewnością duży plus, szczególnie jeśli nasze dziecko jest alergikiem. Niestety nawilżacze ewaporacyjne pracują głośniej niż nawilżacze ultradźwiękowe i parowe, zatem niektóre dzieci mogą mieć problem z zasypianiem. Jeśli mamy w domu małego wrażliwca, lepiej postawić na cichszy rodzaj nawilżacza.

Dobry nawilżacz, czyli jaki?

Drodzy rodzice, jeśli znacie już rodzaje nawilżaczy i jesteście gotowi na zakupy, pamiętajcie, że musicie zwrócić uwagę jeszcze na kilka rzeczy. Dobry nawilżacz powinien:

  • sam określić stopień wilgotności powietrza i dostosować do niej intensywność nawilżania
  • być wydajny
  • mieć automatyczny wyłącznik (nawilżacz nie powinien pracować, gdy skończy się w nim woda)
  • mieć wbudowany higrometr
  • mieć łatwo dostępne części zamienne

Warto pamiętać, że nawilżacze produkowane z myślą o najmłodszych bardzo często przybierają formę zwierząt, zabawek lub bohaterów bajek, co czyni z nich prawdziwą ozdobę dziecięcego pokoju.