PL | EN
Niedobór witaminy D3
5 (100%) | 2 głosów

Niedobór witaminy D3

Witamina D3 jest bardzo ważna dla dzieci

Witamina D3 znana i nieznana

O witaminie D3 słyszą głównie rodzice niemowląt. W Polsce otrzymują oni zalecenie od pediatry, by po skończeniu przez dziecko 3-ego tygodnia życia podawać witaminę D3 w kroplach, ponieważ w mleku matki występują jej śladowe ilości. Dodatkowo chronimy niemowlęta przed bezpośrednim działaniem słońca, a należy przypomnieć, że witamina D jest nazywana „słoneczną witaminą”. Około 80-90% aktywnej witaminy D3 pochodzi z biosyntezy w skórze, która odbywa się pod wpływem działania promieni słonecznych. Po ukończeniu 1-ego roku życia pociechy większość rodziców zapomina o tej witaminie. U dzieci w wieku szkolnym do niedawna się jej nie podawało. Obecnie wiadomo, że w naszej szerokości geograficznej powszechny jest niedobór witaminy D3.

 

Poznaj ofertę JELP!

 

Dlaczego?

Przede wszystkim nie można uzupełnić tej witaminy poprzez codziennie spożywane posiłki. Na jej stężenie wpływają liczne czynniki: pory roku, zachmurzenie, zanieczyszczenie powietrza, szerokość geograficzna, stosowanie kremów z filtrami (krem z filtrem 8 blokuje 50-80% syntezy witaminy D3, krem z filtrem 15 blokuje ją całkowicie), pigmentacja skóry, starzenie się skóry. W szerokości geograficznej, na której znajduje się Polska, kąt padania promieni słonecznych zapewniający wystarczającą syntezę aktywnej witaminy D3 w skórze występuje od końca kwietnia do września. Jeśli dołożymy do tego fakt, że coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, a w lecie – z powodu „dziury ozonowej” używamy kremów ochronnych, zrozumiałe stanie się, dlaczego większość z nas cierpi na niedobór witaminy D3.

Działanie witaminy D3

Dzieci w okresie intensywnego wzrostu potrzebują witaminy D3 do budowania prawidłowego kośćca, a dorośli w celu utrzymania prawidłowej kondycji organizmu. U naszych pociech do 3-ego roku życia z reguły nie obserwujemy jej niedoboru, gdyż większość produktów pokarmowych przeznaczonych dla małych dzieci jest wzbogacanych w nią sztucznie. Pełni ona ważną rolę w prawidłowym rozwoju człowieka. Pobudza wchłanianie fosforu i wapnia. Wapń jest głównym budulcem kości i zębów, zaś fosfor wchodzi w skład kodu genetycznego. Jest także składnikiem błon komórkowych i tkanek miękkich, np. nerki, serca, mózgu, mięśni. Witamina D3 ma bezpośredni wpływ na prawidłowe ukształtowanie i gęstość kości oraz na stan uzębienia. Korzystnie działa na system nerwowy, zapobiega i łagodzi stany zapalne skóry, hamuje rozwój różnego rodzaju nowotworów, takich jak rak piersi, rak prostaty lub rak okrężnicy.

Objawy niedoboru witaminy D3

Niedobór witaminy D3 grozić może krzywicą i dzieci i młodzieży, u dorosłych osteoporozą, co może skutkować częstszymi złamaniami, skrzywieniem kręgosłupa, zwyrodnieniami układu kostnego, a to z kolei może dawać silne dolegliwości bólowe i ograniczenia ruchowe. Oprócz tego pojawiają się bóle mięśniowe, pogorszenie funkcji układu nerwowego (np. gorsza koncentracja). Obserwowane są również objawy ze strony skóry: stany zapalne, łamliwość paznokci, wypadanie włosów, zapalenia spojówek, wczesne osłabienie i wypadanie zębów. U dzieci często mamy do czynienia z bólami kończyn – czasem zwanymi bólami wzrostowymi. Po uzupełnieniu doustnym witaminy D3 bóle często ustępują. Pierwszymi objawami u dzieci mogą być: zaparcia, zmęczenie, pogorszenie stanu skóry, psucie zębów, wypadanie włosów, zwolnienie tempa wzrastania.

Powstaje pytanie – chronić skórę przed słońcem czy wystawiać ją na słońce?

Chronić oczywiście, korzystać z kąpieli słonecznych oszczędnie, w godzinach rannych, smarować kremami ochronnymi i stosować substytucję. Mamy do wyboru dużą gamę preparatów, nazywanych suplementami diety, dostępnych bez recepty, które zawierają witaminę D3- z doświadczenia wiem, że przyjmowane regularnie zapewniają jej prawidłowy poziom. Oprócz tego warto sprawdzać zawartość witaminy D3 w preparatach wielowitaminowych – bardzo wiele ją zawiera.

Zapotrzebowanie na witaminę D3

W celu doboru dawki i rodzaju preparatu należy skontaktować się z lekarzem. Poziom witaminy D3 można oznaczyć w surowicy krwi razem z wynikiem podawane są normy.

Zalecane dzienne spożycie witaminy dla noworodków i niemowląt wynosi 400j= 10 mcg do 600j=15 mcg na dobę. Dzieci urodzone przedwcześnie mogą potrzebować jej nawet dwa razy więcej – dawkę indywidualnie określa pediatra.

Jeśli mama brała w ciąży tę witaminę i karmi piersią (z reguły przyszłe mamy przyjmują preparaty witaminowe , a większość z nich zawiera witaminę D3), dziecku należy zacząć podawać kropelki z witaminą D3 w 3-cim tygodniu życia.

Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym nie muszą dostawać dodatkowych preparatów, gdyż mleko jest wzbogacane o witaminę D. Kropelek z witaminą D mogą potrzebować niemowlęta karmione w sposób mieszany – tu dawkę również ustala pediatra.

Pediatrzy zalecają, aby dzieci przyjmowały witaminę w okresie intensywnego wzrostu, czyli do 16-ego, a nawet do 18-ego roku życia.

Przez cały okres wzrostu dziecka należy podawać mu tę samą ilość: 400-600 mcg na dobę.

W zimie zaleca się zwiększenie dawki witaminy D3 u dzieci w okresie tzw. skoku wzrostowego (przyspieszenie rośnięcia w okresie dojrzewania płciowego) do około 1000j dziennie. Tę decyzję również należy skonsultować z lekarzem.

Mogą Cię również zainteresować: