PL | EN
Niedobór witaminy D3 u dzieci. Objawy i skutki
5 (100%) | 2 głosów

Niedobór witaminy D3 u dzieci. Objawy i skutki

Niedobór witaminy D3 u dzieci

Większość rodziców zapomina o podawaniu witaminy D3 swoim pociechom. U dzieci w wieku szkolnym do niedawna się jej nie podawało. Obecnie wiadomo, że w naszej szerokości geograficznej powszechny jest niedobór witaminy D3.

Tylko dla niemowląt?

O witaminie D3 słyszą głównie rodzice niemowląt. W Polsce otrzymują oni zalecenie od pediatry, by po skończeniu przez dziecko 3-ego tygodnia życia podawać witaminę D3 w kroplach, ponieważ w mleku matki występują jej śladowe ilości. Dodatkowo chronimy niemowlęta przed bezpośrednim działaniem słońca, a należy przypomnieć, że witamina D jest nazywana „słoneczną witaminą”. Około 80-90% aktywnej witaminy D3 pochodzi z biosyntezy w skórze, która odbywa się pod wpływem działania promieni słonecznych.

Poznaj ofertę JELP!

Niedobór witaminy D3

Przede wszystkim nie można uzupełnić tej witaminy poprzez codziennie spożywane posiłki. Na jej stężenie wpływają liczne czynniki: pory roku, zachmurzenie, zanieczyszczenie powietrza, szerokość geograficzna, stosowanie kremów z filtrami (krem z filtrem 8 blokuje 50-80% syntezy witaminy D3, krem z filtrem 15 blokuje ją całkowicie), pigmentacja skóry, starzenie się skóry. W szerokości geograficznej, na której znajduje się Polska, kąt padania promieni słonecznych zapewniający wystarczającą syntezę aktywnej witaminy D3 w skórze występuje od końca kwietnia do września. Jeśli dołożymy do tego fakt, że coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, a w lecie – z powodu „dziury ozonowej” używamy kremów ochronnych, zrozumiałe stanie się, dlaczego większość z nas cierpi na niedobór witaminy D3.

Działanie witaminy D3

Dzieci w okresie intensywnego wzrostu potrzebują witaminy D3 do budowania prawidłowego kośćca, a dorośli w celu utrzymania prawidłowej kondycji organizmu. U naszych pociech do 3-ego roku życia z reguły nie obserwujemy jej niedoboru, gdyż większość produktów pokarmowych przeznaczonych dla małych dzieci jest wzbogacanych w nią sztucznie. Pełni ona ważną rolę w prawidłowym rozwoju człowieka. Pobudza wchłanianie fosforu i wapnia. Wapń jest głównym budulcem kości i zębów, zaś fosfor wchodzi w skład kodu genetycznego. Jest także składnikiem błon komórkowych i tkanek miękkich, np. nerki, serca, mózgu, mięśni. Witamina D3 ma bezpośredni wpływ na prawidłowe ukształtowanie i gęstość kości oraz na stan uzębienia. Korzystnie działa na system nerwowy, zapobiega i łagodzi stany zapalne skóry, hamuje rozwój różnego rodzaju nowotworów, takich jak rak piersi, rak prostaty lub rak okrężnicy.

Objawy niedoboru witaminy D3

Niedobór witaminy D3 grozić może krzywicą i dzieci i młodzieży, u dorosłych osteoporozą, co może skutkować częstszymi złamaniami, skrzywieniem kręgosłupa, zwyrodnieniami układu kostnego, a to z kolei może dawać silne dolegliwości bólowe i ograniczenia ruchowe. Oprócz tego pojawiają się bóle mięśniowe, pogorszenie funkcji układu nerwowego (np. gorsza koncentracja). Obserwowane są również objawy ze strony skóry: stany zapalne, łamliwość paznokci, wypadanie włosów, zapalenia spojówek, wczesne osłabienie i wypadanie zębów. U dzieci często mamy do czynienia z bólami kończyn – czasem zwanymi bólami wzrostowymi. Po uzupełnieniu doustnym witaminy D3 bóle często ustępują. Pierwszymi objawami u dzieci mogą być: zaparcia, zmęczenie, pogorszenie stanu skóry, psucie zębów, wypadanie włosów, zwolnienie tempa wzrastania.

Ochrona skóry przed słońcem

Chronić oczywiście, korzystać z kąpieli słonecznych oszczędnie, w godzinach rannych, smarować kremami ochronnymi i stosować substytucję. Mamy do wyboru dużą gamę preparatów, nazywanych suplementami diety, dostępnych bez recepty, które zawierają witaminę D3. Z doświadczenia wiemy, że przyjmowane regularnie zapewniają jej prawidłowy poziom. Oprócz tego warto sprawdzać zawartość witaminy D3 w preparatach wielowitaminowych.

Zapotrzebowanie na witaminę D3

W celu doboru dawki i rodzaju preparatu należy skontaktować się z lekarzem. Poziom witaminy D3 można oznaczyć w surowicy krwi razem z wynikiem podawane są normy. Zalecane dzienne spożycie witaminy dla noworodków i niemowląt wynosi 400j= 10 mcg do 600j=15 mcg na dobę. Dzieci urodzone przedwcześnie mogą potrzebować jej nawet dwa razy więcej – dawkę indywidualnie określa pediatra.

Jeśli mama brała w ciąży tę witaminę i karmi piersią (z reguły przyszłe mamy przyjmują preparaty witaminowe , a większość z nich zawiera witaminę D3), dziecku należy zacząć podawać kropelki z witaminą D3 w trzecim tygodniu życia. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym nie muszą dostawać dodatkowych preparatów, gdyż mleko jest wzbogacane o witaminę D. Kropelek z witaminą D mogą potrzebować niemowlęta karmione w sposób mieszany – tu dawkę również ustala pediatra.

Pediatrzy zalecają, aby dzieci przyjmowały witaminę w okresie intensywnego wzrostu, czyli do 16-ego, a nawet do 18-ego roku życia. Przez cały okres wzrostu dziecka należy podawać mu tę samą ilość: 400-600 mcg na dobę. W zimie zaleca się zwiększenie dawki witaminy D3 u dzieci w okresie tzw. skoku wzrostowego (przyspieszenie rośnięcia w okresie dojrzewania płciowego) do około 1000j dziennie. Tę decyzję również należy skonsultować z lekarzem.