PL | EN
Ochrona przed słońcem. Jak dbać o skórę dziecka latem?
5 (100%) | 2 głosów

Ochrona przed słońcem. Jak dbać o skórę dziecka latem?

Trzeba pamiętać o ochronie przed słońcem skóry dziecka, dziecko na plaży

Pełne słońce, piaszczysta plaża, orzeźwiające kąpiele i letni wiatr. Uroki lata w rodzicach wyzwolić powinny jeszcze większe pokłady troski o swoje maleństwo. Ochrona przed słońcem nie dotyczy tylko dorosłych, ale przede wszystkim niemowlęta i młodsze dzieci.

Skóra jest największym organem naszego ciała. U dorosłego człowieka zajmuje powierzchnię ok. 2 m kw. i waży od 3 do 5 kg. Pełni w końcu bardzo ważne funkcje w naszym organizmie – przede wszystkim zapewnia jego funkcjonowaniu niezmienne warunki, czyli homeostazę. Nie tylko jednak oddziela środowisko wewnętrzne od zewnętrznego: osłania też przed wszelkimi drobnoustrojami (bakteriami, wirusami, grzybami), bierze udział w termoregulacji ciała oraz w jego gospodarce wodno-elektrolitowej. Receptory ukryte w skórze i naskórku odpowiadają za odbiór bodźców z zewnątrz – dotyku, bólu czy temperatury. To właśnie skóra chroni nas przed niebezpiecznym promieniowaniem UV. Dlatego ochrona przed słońcem powinna być dla nas bardzo ważna.

Ochrona i pielęgnacja skóry

To oczywiście nie wszystkie wyzwania, przed którymi nasza skóra staje każdego dnia. Tym bardziej jednak istotna jest jej właściwa ochrona i pielęgnacja. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż skóra dorosłego człowieka i skóra dziecka różnią się od siebie. Skóra naszych pociech jest zdecydowanie wrażliwsza.

Na skórę składają się trzy podstawowe warstwy, a każda z nich pełni inne funkcje. Warstwą zewnętrzną, odpowiedzialną za ochronę, jest naskórek. Receptory, nerwy, gruczoły i naczynia krwionośne znajdują się w skórze właściwej, czyli w warstwie środkowej. Z kolei najgłębszą warstwą jest tkanka podskórna, złożona głównie z komórek tłuszczowych. Ma ona wpływ na kształt naszego ciała, w niej magazynowane są składniki odżywcze i to ona jest odpowiedzialna za reagowanie na nagłe zmiany temperatury.

Ochrona przed słońcem dziecka

Skóra niemowląt i dzieci składa się z tych samych warstw, z których składa się skóra dorosłych. Są one jednak wyraźnie cieńsze – o ok. 80%. Luźniej rozmieszczone komórki osłabiają ich zdolności ochronne, przez co drobnoustroje mogą być wchłaniane łatwiej i głębiej. Warstwa hydrolipidowa też jest cieńsza, przez co niemowlęca skóra jest bardziej podatna na przesuszenia i otarcia. Dlatego ważne jest jej odpowiednie nawilżanie i ochrona przed słońcem. Mniejsza aktywność gruczołów oraz krążenia w skórze utrudniają dostosowywanie się ciała do temperatury. Ponadto mniejsza pigmentacja (niższa zawartość melaniny) skutkuje obniżoną odpornością na promieniowanie UV.

Razem z dzieckiem dojrzewa też jego skóra – szczególnie wrażliwa jest do ok. 3. roku życia, po 6. roku zaczyna przypominać skórę dorosłej osoby, zaś pełną funkcjonalność zyskuje ok. 12. roku życia dziecka. Na każdym z tych etapów istotna jest odpowiednia pielęgnacja. Jak więc zadbać o skórę dziecka, zwłaszcza latem, kiedy pojawia się przed nią najwięcej wyzwań?

Dziecko na plaży, ochrona przed słońcem

Staraj się dbać o skórę dziecka przez cały rok. Lato jest porą roku, gdy musisz o nią zadbać jeszcze bardziej.

Słońce

Dziecięca skóra jest cieńsza niż skóra osoby dorosłej, przez to też jest szczególnie podatna na poparzenia. W dodatku szkodliwe promienie UV mogą dać o sobie znać także w przyszłości, zwiększając ryzyko występowania m.in. nowotworów skóry.

Najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie, czyli jak najbardziej skuteczna ochrona przed słońcem. Niemowlęta do 6. miesiąca życia w ogóle nie powinny być wystawiane na słońce, zaś starsze dzieci nie powinny na słońcu przebywać pomiędzy 10:00 a 16:00, kiedy jest ono najsilniejsze.

Jeśli jednak wybieramy się na zewnątrz, pamiętać należy o osłaniającym, przewiewnym ubraniu i nakryciu głowy, a także zastosowaniu skutecznej ochrony przeciwsłonecznej. Warto najpierw sprawdzić, czy dany kosmetyk zapewnia ochronę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB, a następnie wybrać ten, który zawiera najwyższy filtr SPF (50+). Dla niemowląt bardziej odpowiednie mogą okazać się kremy z naturalnymi filtrami mineralnymi. Inne kosmetyki chroniące przed słońcem mogą spowodować uczulenie. Preparat powinien również posiadać odpowiedni atest (np. Instytutu Matki i Dziecka).

Osłonę przed słońcem trzeba obficie nałożyć jeszcze przed wyjściem na dwór. Tak, aby kosmetyk zdążył się wchłonąć, a czynność tę należy regularnie powtarzać (co ok. 2 godziny).

Woda

Przebywając na słońcu, nie można zapomnieć o zabraniu ze sobą dużej ilości wody – odpowiednie nawodnienie jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednocześnie w wakacje kusić może również wizja wspólnej kąpieli, np. na basenie – szczególnie dlatego, że woda jest środowiskiem naturalnym malców.

Wybierając pływalnię, warto mieć na uwadze dostępną temperaturę wody (ok. 36 st. C dla niemowląt i ok. 32 st. C dla starszych dzieci). Delikatną skórę dziecka mniej podrażni również woda ozonowana niż chlorowana.

Dziecko z wodą powinno się najpierw oswoić, zaś po kąpieli – należy je prędko okryć ręcznikiem (mokre ciało szybciej traci ciepło). Wówczas bardzo ważna jest też higiena – umycie preparatami odpowiednimi do wieku dziecka oraz dokładne osuszenie skóry i włosów. Warto później ciało naszej pociechy nakremować. Pozwoli to złagodzić podrażnienia i przyspieszy regenerację skóry, a dodatkowo nawilży.

Powietrze

Wyzwaniem mogą okazać się również letnie spacery. Po pierwsze dlatego, że obecne na nich może być też słońce. Po drugie – ze względu na wiatr, który nie tylko wpływa na temperaturę ciała, ale też wysusza i podrażnia skórę dziecka. Nie można pominąć ochrony przed słońcem oraz nawilżenia. W tym celu można skorzystać np. z chusteczek nawilżanych dla niemowląt, które oczyszczają, pielęgnują, łagodzą podrażnienia i pozostawiają skórę dziecka czystą i świeżą.

Spacery wiążą się również z ryzykiem ukąszeń owadów – np. komarów. Nie wszystkie repelenty są odpowiednie dla dzieci, można nimi ewentualnie spryskać wózek. Najlepiej unikać jaskrawych kolorów ubrań – będą przyciągać owady, a w przypadku ugryzień, konieczne będzie zastosowanie kremu łagodzącego swędzenie i przyspieszającego gojenie ran.

Na słońcu, na powietrzu

Powietrze i słońce mogą też zwiększyć podatność na alergie – letnim czynnikiem alergicznym są promienie słoneczne, podobnie jak pyłki kwitnących roślin, których stężenie w wakacyjnych miesiącach jest największe.

Konieczne jest obserwowanie wszystkich zmian u naszych pociech. Jak złagodzić objawy alergii, jeśli te się pojawią? Można np. unikać dłuższych, leśnych spacerów w okresie pylenia, a po powrotach do domu umyć dziecku twarz i ręce oraz zmienić ubranko – pozwoli to na pozbycie się większej części złapanych po drodze alergenów.

Na sobie

Niemniej ważne jest ubranie naszego dziecka – musi być przewiewne. Przed promieniami słonecznymi lepiej chronią ubranka ciemne niż jasne. Najpełniejszą ochronę przed słońcem (szczególnie głowy, szyi, ramion, klatki piersiowej i nóg) zapewniają gęsto tkane, naturalne materiały.

Dziecięca garderoba musi być jednak odpowiednio przygotowana. Ubranka najlepiej prać osobno (nie z ubraniami reszty domowników), stosując łagodne, atestowane, hipoalergiczne środki piorące. Są one pozbawione szkodliwych składników chemicznych oraz środków zapachowych, które mogą powodować alergie skórne. Zwróć również uwagę na to, czy zostały przebadane dermatologicznie.

Na wakacje!

Pielęgnacja i ochrona przed słońcem dziecięcej skóry to podstawa, niezależnie od pory roku. Każda z nich wiąże się ze specyficznymi wobec niej wyzwaniami. W lecie czynników ryzyka jednak przybywa, przez co określić je można jako bardziej wymagające. Nie mniej wymagająca jest skóra naszej pociechy. Warto o tym pamiętać, tak wybierając się w wakacyjną podróż, jak i spędzając lato w mieście.