PL | EN
Odparzenia u niemowlaka. Prawdy i mity
5 (100%) | 1 głosów

Odparzenia u niemowlaka. Prawdy i mity

Delikatna skóra niemowlaka wymaga szczególnej pielęgnacji. Mimo wielu informacji na ten temat, tylko kochająca mama wie, jak o nią zadbać najlepiej. Skąd wie? Intuicja wspomagana badaniami. Największym problemem są odparzenia u niemowlaka. Skąd się biorą? Wbrew obiegowym opiniom nie chodzi tu wyłącznie o niedomyte pupy.

Odparzenia u niemowlaka – trzy mity

Mit 1: Brak pielęgnacji

To nasuwa się wszystkim tym, którzy dzieci nie mają. Jednak tylko mama wie, ile energii i czasu poświęca na pielęgnację maluszka. Kąpiele w emolientach, oliwki, kremy. Cóż, maluszek ma bardzo delikatną skórę i nie zawsze wszystko to odnosi pożądany skutek. Oczywiście zastosowanie odpowiednich kosmetyków dla dzieci ma kluczowe znaczenie, jednak niekiedy kapryśna skóra i złośliwe odparzenie wygrywa.

Mit 2: Niezmieniana pielucha

Nic bardziej mylnego. Rodzice doskonale wiedzą, ile razy na dobę zmieniają maluszkowi pieluszkę. Każda kupa i większe siku są natychmiast wychwycone, więc naprawdę rzadko dziecko owinięte jest w ciężkiego pampersa, który powoduje odparzenia pieluszkowe. Mimo że producenci zapewniają, jak dużo pieluszka może znieść, prawdopodobnie nikt nie testował jej wytrzymałości na swoim maluchu.

Mit 3: Dziecko tylko leży

Przez pierwsze miesiące życia niemowlę głównie leży, ale z pewnością nie leży nieruchomo. Ponadto jest noszone na rękach, przytulane przez mamę i tatę, przekręcane z boku na bok i na brzuszek. Wiec jest wyjątkowo nieprawdopodobne, że odparzenia u niemowlaka wystąpią na skutek długotrwałego leżenia malucha na pleckach. Wszystko to oczywiście może mieć wpływ na odparzenia, jednak która mama o tym nie wie i celowo łamie podstawowe zasady?

odparzenia u niemowlaka

 

3 prawdy, o których mamy wiedzą najlepiej

Prawda 1: Wietrzenie pupy.

Kiedy tylko może, dziecko biega po domu bez pieluszki, gdyż wiadomo, że jedną z podstawowych zasad zdrowej skóry jest dostęp powietrza. Wprawdzie pieluszki „oddychają” jednak mimo to, pupa lepiej się czuje bez nich. Pieluszki świetnie wychwytują wilgoć, wiążą ją i nie pozwalają wydostać się z powrotem, jednak sam moment styczności skóry z wilgocią, kiedy maluch robi siku, trwa zbyt długo dla delikatnej skóry. To samo dotyczy skóry umytej, lecz nie wysuszonej. Ta chwila jest niekiedy decydująca by powstały odparzenia u niemowlaka.

Prawda 2: Rodzaj pieluchy ma znaczenie.

Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów pieluszek. Które jednak wybrać? Atutem jednorazowych pieluch jest duża chłonność (szczególnie w nocy), ale niebagatelne znaczenie ma też ich wygoda, czyli gumeczki przy nóżkach czy rzepowe zapięcia. Z kolei pieluszki wielorazowe (zarówno te tetrowe, jak i uszyte z przewiewnych materiałów z wymiennymi wkładami) cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względów ekologicznych, ale również za sprawą szybszego przyzwyczajania maluszka do korzystania z nocnika. Kluczową kwestią jest odpowiednio częste zmienianie pieluszek, niezależnie od ich rodzaju. Dzięki temu unikniemy podrażnień delikatnej skóry dziecka, a odparzenia pieluszkowe nie będą problemem.

Prawda 3: Jedzenie.

To oczywiste, że to, co zjada dziecko, również musi wydalić. I o ile mleko mamy rzadko uczula, o tyle inne produkty mogą mieć ogromny wpływ na stan jego skóry. Szczególnie przy wprowadzaniu nowości jeszcze częściej niż zwykle należy zaglądać w pieluszkę, gdyż skład moczu zmienia się wraz z jedzeniem, jakie przyjmuje maluch. Dlatego nawet na spacerze warto mieć ze sobą kilka chusteczek nawilżanych i pieluszkę na zmianę.

Zdrowa pupa bez odparzeń

Być może mimo starań nie uda się zapobiec powstawaniu odparzeń, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji skóry na pewno zmniejszy się ryzyko ich powstawania.

Po pierwsze, kluczowe znaczenie ma preparat, którym myte jest małe ciałko. Co zatem stosować? Delikatny płyn lub mydło do codziennego mycia przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci. Powinno ono się charakteryzować niezbyt skomplikowanym, naturalnym składem, by nie podrażniać delikatnej skóry. Podobnie jak rodzaj pieluch, tutaj ten kosmetyk także wybierze skóra dziecka.

Po drugie, przed założeniem pieluchy trzeba stosować maść przeciw odparzeniom, jednak nie należy przesadzać z używaniem wysuszających maści z dodatkiem cynku. Sprawdzą się one doskonale, gdy odparzenie już wystąpi, ale stosowane na co dzień, zamiast zapobiegać, mogą tylko wywołać podrażnienia.

Po trzecie, odpowiednie chusteczki nawilżane do pielęgnacji. Tak jak maść maści nierówna, tak i chusteczki są różne. Należy zawsze czytać skład. Chusteczki nie powinny zawierać żadnych składników drażniących – alkoholu, parabenów, PEG i silikonów. Powinny za to być bogate w naturalne olejki, które pomagają w pielęgnacji delikatnej pupy. Brak zapachu to też zaleta, substancje zapachowe mogą dodatkowo powodować reakcje alergiczne.

Ogromną zaletą chusteczek jest możliwość ich zastosowania wszędzie i do wszystkiego, o czym przekonują się mamy dzieci w różnym wieku. Przecież skoro chusteczka nawilżana jest świetna dla delikatnej skóry pupy, tym bardziej sprawdzi się do umycia umorusanej jagodami buzi, czy rączek po zabawie w piaskownicy. Bo choć brudne dziecko to szczęśliwe dziecko, nie znaczy to, że ma być „szczęśliwe” cała dobę.