PL | EN
Pielęgnacja noworodka. 10 praktycznych zasad
5 (100%) | 1 głosów

Pielęgnacja noworodka. 10 praktycznych zasad

pielęgnacja noworodka, dziecko w kąpieli

O czym należy pamiętać podczas codziennej pielęgnacji noworodka? Sprawdź, co powinien wiedzieć na ten temat każdy rodzic.

Noworodek wymaga nie tylko miłości i troski, ale także odpowiednich zabiegów higienicznych i pielęgnacji. Właściwa pielęgnacja noworodka gwarantuje mu zdrowie, dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój.

Pielęgnacja noworodka – 10 zasad

  1. Przewijanie

Specjaliści w zakresie dbałości o delikatną skórę noworodka zalecają co najmniej kilkanaście zmian pieluchy w ciągu doby. Na pewno należy robić to po każdej kupce. Jeżeli jej nie ma przez dłuższy czas, pieluszka powinna być zmieniona chociaż raz na trzy godziny. W innym wypadku mogą się pojawić bolesne odparzenia. Warto jak najdłużej pozostawiać pupę do „wietrzenia” pomiędzy kolejnym założeniem pieluchy.

  1. Kosmetyki

Kosmetyki dla noworodka powinny być starannie wyselekcjonowane. Koniecznie należy wybierać te certyfikowane pod względem jakości i bezpieczeństwa stosowania na delikatnej skórze. W razie wątpliwości warto poradzić się w tym względzie pediatry.

  1. Pielęgnacja skóry

Warto używać tylko tych preparatów, które są najpotrzebniejsze. Zbytnie obciążanie delikatnej skóry nie jest wskazane. Pielęgnacja zdrowej skóry malucha może ograniczać się do smarowania pupy kremem na odparzenia lub stosowania zasypki. Przez pierwszy miesiąc życia skórę dziecka należy natłuszczać oliwką.

pielęgnacja noworodka, pierwsza kąpiel noworodka

  1. Kąpiel

Dziecko należy kąpać codziennie z użyciem emolientów, które zapobiegają wysuszeniu się skóry. Temperaturę wody do kąpieli niemowlaka sprawdza się specjalnym termometrem. Optymalnie powinna ona wynosić około 37 stopni Celsjusza. Warto wziąć pod uwagę indywidualne preferencje maluszka. Jedno dziecko woli chłodniejszą wodę, inne cieplejszą. Nie należy przesadzać w żadną ze stron.

  1. Pranie ubranek

Do prania ubranek dziecięcych koniecznie należy używać środka przeznaczonego właśnie do tego celu. Nie ma znaczenia, czy będzie to płyn czy proszek lub kapsułki. Ważne, by produkt do prania posiadał atesty bezpieczeństwa i był hipoalergiczny. Przy zakupie warto zwracać także uwagę, czy dany detergent był badany przez zaufane organizacje i instytucje, jak na przykład Instytut Matki i Dziecka.

  1. Temperatura

W pokoju noworodka temperatura powinna wynosić około 20-22 stopni Celsjusza w dzień. W nocy może spaść o dwa stopnie, ale nie należy dopuszczać do tego, by była niższa niż 18 stopni. Pomieszczenie trzeba codziennie wietrzyć, ale w tym czasie noworodek musi przebywać w innym pokoju. W przepadku zbyt wysokiej temperatury w pokoju niemowlaka na skórze malucha mogą pojawić się potówki.

  1. Pępek

Kikut pępowinowy według obecnych opinii lekarzy można moczyć podczas kąpieli. Od razu po niej trzeba go osuszyć. Odkaża się go myjąc wodą z mydłem. Nie używa się natomiast spirytusu. Po kąpieli trzeba pozwolić kikutowi dobrze wyschnąć. To zapobiegnie zakażeniom i wspomoże gojenie. Jeśli pozwala na to temperatura można także wietrzyć pępek – zawinąć ubranko maluszka tak, żeby kikut swobodnie się zasuszał.

  1. Ciemieniucha

Częstą przypadłością malucha jest ciemieniucha, którą leczy się poprzez natłuszczanie skóry głowy i delikatne wyczesywanie zaschniętego łoju. Ciemieniucha to zjawisko zupełnie normalne i pojawia się na skutek oddziaływania na ciało dziecka hormonów mamy oraz niedojrzałości jego gruczołów łojowych.

pielęgnacja noworodka, alergie skórne u dzieci i niemowląt

  1. Pielęgnacja uszu i dziąseł

Należy codziennie przecierać dziąsła malucha jałowym gazikiem zamoczonym w ciepłej, przegotowanej wodzie. To usunie nagromadzone zanieczyszczenia i bakterie. Uszy wystarczy myć co kilka dni, usuwając zabrudzenia i woskowinę z zewnętrznej części małżowiny. Nie wolno wprowadzać patyczka do przewodu słuchowego.

  1. Pościel

Najbezpieczniejsza dla niemowlaka będzie naturalna pościel bawełniana, którą bez problemu można wyprać w wysokiej temperaturze. Pościel dla maluszka powinna być antyalergiczna. Oznacza to, że materiał z której jest wykonana, powinien być jak najmniej podatny na wszelki kurz i wilgoć, przez które powstają roztocza i grzyby wywołujące reakcje alergiczne.