PL | EN
Pierwsza kąpiel noworodka. Poradnik krok po kroku
5 (100%) | 2 głosów

Pierwsza kąpiel noworodka. Poradnik krok po kroku

pielęgnacja noworodka, pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka jest zazwyczaj bardzo stresująca dla niedoświadczonych rodziców. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dla małego dziecka kąpiel jest jednym z najbardziej przyjemnych rytuałów w ciągu dnia. Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad. Dzięki temu codzienne kąpanie noworodka będzie przyjemnością również dla rodziców.

Przygotowanie do kąpieli

Pierwsza kąpiel noworodka nie powinna trwać dłużej niż dziesięć minut, dlatego przed rozebraniem dziecka musimy przygotować potrzebne akcesoria i zgromadzić je w jednym miejscu. Dzięki temu wszystkie czynności wykonamy na tyle sprawnie i szybko, by maluszek nie zdążył zmarznąć.

Przed kąpielą musimy przygotować:

 • ręcznik kąpielowy wyprany w bezpiecznym, najlepiej hipoalergicznym proszku ze środkiem zmiękczającym; warto wybrać specjalny ręcznik dla dzieci z doszytym kapturkiem, który ułatwi szybkie osuszenie główki niemowlaka
 • dwie pieluszki tetrowe – jedną należy położyć na dno wanienki, drugą ułożyć na ręczniku
 • jałowe gaziki
 • waciki
 • specjalne pałeczki do mycia uszu noworodków
 • bawełnianą myjkę lub miękki ręczniczek
 • żel lub płyn do kąpieli przeznaczony dla niemowląt
 • oliwkę, talk, balsam dla niemowląt
 • maść do smarowania pupy
 • czystą pieluszkę
 • czyste ubranko

Kiedy wszystkie akcesoria znajdą się w jednym miejscu, a pomieszczenie zostanie ogrzane do temperatury 24°C, możemy przygotować wanienkę do kąpieli niemowlaka.  

Pierwsza domowa kąpiel niemowlęcia odbywa się jeszcze przed odpadnięciem kikuta pępowinowego, dlatego w wanience powinna znaleźć się taka ilość wody, która pozwoli uniknąć zamoczenia pępka.

Idealna temperatura wody wynosi 37°C – przed zamoczeniem maluszka zawsze upewniajmy się, że woda nie jest zbyt gorąca. Temperaturę wody sprawdzamy mocząc w niej łokieć.

Pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka bywa stresująca

 

Pierwsza kąpiel noworodka krok po kroku

Przed rozebraniem dziecka  na przewijaku rozkładamy czysty ręcznik, a na nim tetrową pieluszkę, na której układamy niemowlę. Następnie okrywamy je pieluszką i rozpoczynamy pielęgnację twarzy.

 1. Za pomocą gazików zwilżonych roztworem soli fizjologicznej należy przetrzeć oczy dziecka – pamiętajmy, aby oczy zawsze czyścić w kierunku od skroni do noska. Taki kierunek pozwoli uniknąć zanieczyszczenia spojówek.
 2. Po umyciu oczu sięgamy po nowy płatek kosmetyczny, moczymy go w przegotowanej wodzie i oczyszczamy czoło, policzki, nos oraz usta niemowlęcia.
 3. Następnie za pomocą specjalnego patyczka dla niemowląt lub wacika czyścimy uszy. Pamiętajmy, żeby usuwać wyłącznie wydzielinę wydostającą się na zewnątrz – pod żadnym warunkiem nie próbujmy czyścić ucha w środku.
 4. Następnie myjemy główkę maluszka za pomocą myjki z niewielką ilością specjalnego szamponu dla niemowląt. Pamiętajmy, aby nie spłukiwać jej przed włożeniem dziecka do wanienki.
 5. Pod pośladki dziecka podkładamy prawą rękę, a lewą podtrzymujemy jego kark i główkę, która powinna oprzeć się na przedramieniu. Lewą ręką trzymamy lewe ramię dziecka i w tej pozycji delikatnie zanurzamy je w wodzie.
 6. Nie wyjmujmy lewej ręki – główka noworodka powinna cały czas się o nią opierać.
 7. Wysuwamy spod pośladków prawą doń i za jej pomocą myjemy dziecko. Delikatnie opłukujemy ciało malucha, zaczynając od główki i pamiętając o umyciu miejsc, w których gromadzi się najwięcej potu i brudu: pod paszkami, między fałdkami, na zgięciach łokciowych i kolanowych oraz za uszami.
 8. Dziecko myjemy w kolejności od najczystszych części ciała do tych najbardziej brudnych – pupę myjemy na końcu.
 9. Przed wyjęciem z wody chwytamy dziecko tak, jak przy wkładaniu do wanienki (prawa dłoń pod pośladkami), wyjmujemy noworodka spokojnym, ale zdecydowanym ruchem, układamy na ręczniku i szybko owijamy tak, aby nie zmarzł.
 10. Dokładnie osuszamy ciałko niemowlaka – pamiętajmy, aby nie pocierać go ręcznikiem, ale delikatnie dotykać aż do wchłonięcia się wilgoci. Zwróćmy szczególną uwagę na fałdki na szyi, w zgięciach łokciowych i udach. W tych miejscach możemy zastosować niewielką ilość talku.

Po wysuszeniu posmarujmy pupę dziecka kremem do ochrony okolicy pieluszkowej oraz innymi preparatami – jeżeli takie są zalecenia lekarza.

Pielęgnacja pępka – konieczna szczególna ostrożność

Nie możemy zapominać o specjalnej pielęgnacji kikuta pępowinowego, który odpada dopiero po dwóch-trzech tygodniach od urodzenia.

Do tego czasu pielęgnacja pępka musi być prowadzona w sposób szczególny – pępuszek nie powinien być moczony w czasie kąpieli, ale należy delikatnie oczyszczać go wodą z mydłem, a następnie osuszać z użyciem jednorazowego ręcznika papierowego. Warto wspomnieć także, że dawniej zalecano codzienne przemywanie kikuta 70% roztworem spirytusu – obecnie lekarze doradzają stosowanie spirytusu wyłącznie w przypadku, gdy widoczne są niewielkie ilości ropy. Jeżeli gojenie się przebiega bez komplikacji, stosowanie dodatkowych środków dezynfekujących nie jest konieczne.

Pierwsza kąpiel noworodka w domu zawsze jest stresująca dla rodziców. Z czasem będzie ona przyjemnym rytuałem, a kiedy maluszek zacznie samodzielnie siadać, kąpiel niemowlaka stanie się prawdziwą zabawą.