PL | EN
Plac zabaw dla dzieci to także nauka
5 (100%) | 1 głosów

Plac zabaw dla dzieci to także nauka

Ojciec z córką

Sporo racji mają ci, którzy z tęsknotą wracają myślami do dzieciństwa z lat 90. – główną rozrywką dzieci były wówczas nie smartfony i komputery, lecz plac zabaw. I tak jak nie ma nic złego w rozsądnym używaniu sprzętów elektronicznych przez maluchy (ba, w pewnym wieku wręcz powinny uczyć się ich obsługi), tak wiele osób chyba zapomniało o zaletach placu zabaw. A tych jest sporo.

Plac zabaw – solidna dawka ruchu

Każda pora roku to czas na inne zabawy. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, jakie są najlepsze zabawy zimowe. Tym razem chcemy zachęcić rodziców – zarówno mamę, jak i tatę – do tego, by korzystali z pięknej pogody i jak najczęściej chodzili ze swoimi pociechami na place zabaw. Zabawa w takich miejscach to przede wszystkim solidna dawka ruchu na świeżym powietrzu – a tę trudno przecenić. Aktywność fizyczna jest konieczna dla prawidłowego rozwoju organizmu, m.in. kości i mięśni, ale także układu nerwowego, który na placu zabaw jest stymulowany za pomocą różnych bodźców. Popołudnie na placu zabaw powinni wypróbować rodzice maluchów, które mają problemy z zasypianiem – jeśli u podłożu bezsenności leży niespożytkowana energia dziecka,  po szaleństwach na placu zabaw zdrowy sen jest niemal gwarantowany.

Plac zabaw to także świetne miejsce do socjalizacji. Dzięki kontaktom z rówieśnikami dzieci uczą się rywalizacji, współpracy i nawiązywania przyjaźni. Rodzice powinni pamiętać, że – aby umożliwić maluchom ten swoisty trening społeczny – nie powinni ingerować w każdy konflikt między dziećmi. Dlatego cały czas czuwaj nad bezpieczeństwem malucha, ale nie wtrącaj się w każdą sprzeczkę o grabki czy wiaderko. Daj dzieciom możliwość, by dogadały się same. Reaguj dopiero, kiedy maluchy zaczną stosować wobec siebie agresję słowną lub fizyczną.

Plac zabaw

Plac zabaw to najlepsze miejsce na spożytkowanie dziecięcej energii.

Zalety urządzeń na placu zabaw

Czy wiesz, jakie korzyści odnosi maluch, korzystając z poszczególnych elementów placu zabaw? Piasek z piaskownicy pobudza receptory na dłoniach maluszka, a sama piaskownica jest świetnym miejscem do dziecięcych spotkań towarzyskich. Huśtawka, poprzez bujanie, działa na małego pasażera uspokajająco, a do tego wspomaga utrzymanie równowagi i wymusza przyjęcie odpowiedniej postawy ciała. Jeśli o równowagę chodzi – uczy jej również zjeżdżalnia i karuzela. Rozhuśtanie tej drugiej wymaga od dziecka użycia siły, co jest dobrym sposobem na ćwiczenie mięśni. Nie można zapomnieć o drabinkach – wspinanie się po nich wspomaga zwinność, siłę oraz usprawnia koordynację rąk i nóg.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Dobra zabawa to bezpieczna zabawa. Zawsze zwracaj uwagę na to, w jakim stanie są urządzenia na placu zabaw. Jeśli z metalowych zabawek wystają ostre, zardzewiałe elementy, a piaskownica wygląda, jakby służyła raczej jako kuweta dla osiedlowych zwierzaków – poszukajcie innego miejsca. Najlepsze są te place, których nawierzchnię stanowi trawa lub piasek ponieważ  beton lub asfalt zwiększają ryzyko uszkodzenia ciała w razie upadku. Rodzice powinni też dobierać odpowiednie urządzenia do wieku malucha – trzylatek jest jeszcze raczej za mały, by wspinać się po wysokich drabinkach, ale z pewnością będzie się świetnie bawił w piaskownicy lub na małej zjeżdżalni w towarzystwie opiekuna.

Na placu zabaw mogą się przydać chusteczki nawilżające – nie zajmują wiele miejsca, a są świetnym ratunkiem dla brudnych rączek. Po powrocie do domu nie zapomnij o kąpieli malucha, dzięki którym zmniejszysz ryzyko wystąpienia potówek.

Udanej zabawy!