PL | EN
Plamy z długopisu. Poznaj sprawdzone sposoby, jak się ich pozbyć
5 (100%) | 1 głosów

Plamy z długopisu. Poznaj sprawdzone sposoby, jak się ich pozbyć

Wygodne pranie z kapsułkami

Plamy z atramentu to jedne z najtrudniejszych plam do wywabienia w ogóle. Szczególnie, jeśli nie zabierzemy się za nie od razu, kiedy są jeszcze dość świeże.

O to akurat nietrudno, gdy długopis przypadkiem otworzy się w torbie, czy spadnie wprost na nasze jasne spodnie, a nie ma możliwości natychmiastowej interwencji. Zaschnięty atrament bywa wyjątkowo odporny na wszelkie próby usunięcia. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Na plamy z długopisu również znajdzie się metoda.

Plama plamie nierówna

Plamy z długopisu zachowują się inaczej na rożnych tkaninach. Niektóre z nich można usunąć z łatwością, ponieważ atrament nie wnika głęboko. Tak będzie np. z plamami na skórze, czy powierzchniach lakierowanych. Dużo bardziej oporne będą zaś plamy na tkaninach.

Każdy, kto choć raz walczył z zabrudzonymi długopisem dziecięcymi ubrankami, wie dokładnie jak to wygląda. Najczęściej w takich przypadkach poddajemy się walkowerem i wyrzucamy ubrania do kosza. Tymczasem istnieje wiele skutecznych sposobów na to, jak sprać długopis, nawet jeśli plamy są stare i mocno zaschnięte.

Tajna broń w walce z atramentem

Niektóre domowe sposoby stosowały już nasze babcie i mamy. Ale jest też kilka niespecjalnie oczywistych środków, które mogą skutecznie dopomóc w usunięciu uporczywych plam po długopisie.

  1. Kwaśne mleko – dokładnie tak – jeśli plama z długopisu jest świeża, kilkunastominutowe moczenie w skwaśniałym mleku powinno się z nią rozprawić.
  2. Szare mydło – zwykłe, szare mydło to znana i zazwyczaj skuteczna metoda na zabrudzenia z atramentu. Plamę trzeba porządnie potrzeć kostką mydła, a następnie wypłukać i uprać.
  3. Sól/cytryna – to środki sprawdzone przez nasze babcie i bardzo uniwersalne. Świetnie poradzą sobie również z plamami po długopisie, nawet tymi mocno zaschniętymi. Zabrudzenie posypujemy solą, a następnie mocno pocieramy plasterkiem cytryny, po czym pierzemy w proszku do prania. Metoda ta jednak sprawdza się tylko w przypadku ubrań w białym kolorze. Na kolorowych materiałach istnieje ryzyko pojawienia się odbarwień i plam.
  4. Alkohol w postaci spirytusu czy wody kolońskiej również może okazać się skuteczny. Na pewno zadziała w przypadku skórzanych obić, lakierowanych mebli itp. Wystarczy nasączyć alkoholem ściereczkę i delikatnie przetrzeć zabrudzone miejsca.
  5. Pasta do zębów lub krem do golenia usuną plamy z atramentu np. z wykładziny czy parkietu. W czyszczeniu można posiłkować zwykłą szczoteczka do zębów. Nakładamy produkt na plamę i delikatnie przecieramy, a następnie usuwamy resztki wilgotną ściereczką.

O czym warto pamiętać?

Przy bardzo opornych zabrudzeniach konieczne może okazać się kilkukrotne zastosowanie danej metody. Jednak przed wypróbowaniem jakiegokolwiek środka, zawsze warto zrobić dla bezpieczeństwa próbę, ponieważ niektóre produkty mogą okazać się zbyt silne i uszkodzić bądź odbarwić czyszczoną powierzchnie.