PL | EN
Porządki w szafie. Jak przechowywać ubranka dziecięce?
5 (100%) | 1 głosów

Porządki w szafie. Jak przechowywać ubranka dziecięce?

Ubranka dziecięce

Delikatne, mięciutkie w dotyku, rozczulająco maleńkie – takie są pierwsze ubranka dziecięce. Jak o nie dbać, jak je prać, by na długo zachowały swoje pierwotne walory? Na pewno inaczej niż ubrania pozostałych członków rodziny.

Ubranka dziecięce powinny być przechowywane osobno, na półkach lub szufladach przeznaczonych tylko na rzeczy dla dziecka. Wynika to nie tylko z wygody — można łatwiej i szybciej znaleźć potrzebną sztukę garderoby, ale też z higieny. Jako że garderoba dziecięca prana jest w proszku do prania dedykowanym dzieciom, jest całkowicie wolna od alergenów, w żaden sposób nie podrażni skóry malucha. Zdecydowanie lepiej, żeby dziecięcy kaftanik nie leżał razem z roboczymi spodniami jego taty, wypranymi w proszku z odplamiaczem.

Uporządkowane ubranka dziecięce

Jak poukładać w szafie ubranka dla dzieci?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy sposób jest dobry, o ile tylko potrafimy wszystko szybko znaleźć. Można segregować kolorami, można rozmiarami, można stopniem zniszczenia. Inną kwestią jest sortowanie prania dziecięcego. Tu już w grę wchodzą nie tylko kolory, ale i różne rodzaje tkanin, mniejsze i większe plamy, oraz przydatność tychże ubranek. Wiadomo, że body, śpiochy czy pajacyki pierze się praktycznie na bieżąco, ale już wyjściowy sweterek może poczekać na pranie nawet dwa tygodnie, gdyby zaszła taka potrzeba. Trzeba się też zastanowić, co można wrzucić do pralki, a co koniecznie trzeba uprać ręcznie.

Ponieważ maluchy szybko rosną, porządki w dziecięcej szafie trzeba robić średnio raz na kwartał. W pierwszych miesiącach życia dziecka nawet częściej. Za małe ubranka pakujemy i oddajemy lub zatrzymujemy z myślą o następnym potomku, a do szafy wkładamy nowe, większe elementy dziecięcej garderoby. Oczywiście przed użytkowaniem trzeba znaleźć czas na pranie i prasowanie ubranek niemowlęcia. Nigdy nie można dopuścić do takiej sytuacji, gdy dziecko zakłada ubranko bezpośrednio po zakupie. Każde nowe ubranie powinno być wcześniej uprane i wypłukane w płynie do płukania przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Jest to nie tylko kwestia higieny i czystego sumienia rodziców. Nowe, nieuprane ubranko może podrażnić delikatną skórę dziecka i doprowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej. Pranie i prasowanie ubranek noworodka to w gruncie rzeczy przejaw troski o swoją pociechę.

Co zrobić z ubrankami, na których znajdują się plamy niemożliwe do usunięcia? Są dwa rozwiązania. Albo je po prostu wyrzucamy, jeśli ich widok razi nasze poczucie estetyki, albo traktujemy jako ubranka domowe, których nie szkoda. Można wtedy np. nie zakładać dziecku śliniaka. W przypadku dzieci starszych niż półroczne takie ubranka świetnie sprawdzą się przy poznawaniu nowych smaków, pierwszej degustacji marchewki lub buraczków. Jak wiadomo, dzieci mogą różnie zareagować na nową potrawę, lepiej tego nie sprawdzać w najnowszym body czy pajacyku.