PL | EN
Pościel dla niemowlaka. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
5 (100%) | 1 głosów

Pościel dla niemowlaka. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

pościel dla niemowlaka

Żywność, ubrania, pościel oraz wiele innych przedmiotów życia codziennego stale narażają dzieci na alergie. Sprawdź, jaką pościel dla niemowlaka najlepiej wybrać i czym powinna być wypełniona.

Szczególnie małe dzieci narażone są na wiele alergii, które powstają na skutek alergenów występujących praktycznie wszędzie. Wśród rzeczy powodujących uczulenie na szczególną uwagę zasługują te znajdujące się w sypialni dziecka. Pościel dla niemowlaka musi być starannie dobrana nie tylko pod względem wyglądu. Czym powinna być wypełniona? Jaki materiał będzie najlepszy? Te i wiele innych pytań dotyczących pościeli dla dzieci zadają sobie przyszli rodzice. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Po pierwsze: materiał

Pościel dziecięca powinna być przede wszystkim miła w dotyku. Warto zwrócić uwagę, aby w żaden sposób nie przeszkadzała dziecku na przykład poprzez gruby i twardy szef albo guzik. Warto skupić się na tym, aby pościel zamiast guzików posiadała zamek, ponieważ w ten sposób dodatkowo chronimy niemowlę.

Do wyboru najczęściej mamy pościel bawełnianą, satynową oraz z kory. Najbezpieczniejsza dla niemowlaka będzie pościel bawełniana, którą bez problemu można wyprać w wysokiej temperaturze. Naturalny materiał z pewnością będzie bezpieczny dla dziecka. Satyna natomiast to śliski materiał, który będzie się sprawdzać latem, ponieważ wykonana z niej pościel nie jest zbyt ciepła.

W przypadku pościeli z kory warto rozważyć kluczową kwestię związaną z jakością tego materiału. W przypadku niemowlaków bardzo często pierzemy poszewki na poduszki lub kołdry. Kora jest materiałem słabym gatunkowo, dlatego o wiele szybciej może się zużyć.

Jaką pościel dla niemowlaka wybrać?

Po drugie: rodzaj wypełnienia

Pościel dla niemowlaka powinna być antyalergiczna. Oznacza to, że materiał z której jest wykonana, powinien być jak najmniej podatny na wszelki kurz i wilgoć, przez którą powstają roztocza i grzyby wywołujące reakcje alergiczne. Dodatkowo właściwa pościel dla niemowlaka powinna utrzymywać swoje właściwości nawet po wielokrotnym praniu w wysokich temperaturach, co jest najskuteczniejszym sposobem na wyeliminowanie roztoczy. Odradza się kupowanie tradycyjnej pościeli puchowej, która sama w sobie może zawierać silne alergeny. Dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem będą antyalergiczne kołdry syntetyczne wykonane w części z bawełny lub naturalne kołdry wełniane, które nie sprzyjają rozwojowi roztoczy i innych alergenów.

Po trzecie: ilość elementów

Rodzice zawsze chcą jak najlepiej dla małego dziecka, dlatego często sięgają po zbyt dużą ilość elementów wyposażenia łóżeczka. Niemowlak podczas spania powinien mieć pełną swobodę ruchu. Im więcej rzeczy w łóżeczku tym trudniej się poruszać. Przekłada się to również na ilość ciepła, która dostarczana jest do dziecka. Optymalnym rozwiązaniem w przypadku pościeli dla niemowlaka będzie mała kołdra i jedna płaska poduszka. Można dodatkowo zakupić „jaśka”, który będziemy wykorzystywać podczas codziennych czynności.

Po czwarte: kolor

Inną pościel wybierzemy dla dziewczynki, jeszcze inną dla chłopca. Często kolory i desenie pościeli dla dziecka dobierane są indywidualnie, tak aby były spójne z wnętrzem i wystrojem pokoju dziecka. Obecnie największą popularnością cieszą się pastelowe odcienie pościeli dla niemowlaka. Czy kolor ścian pokoju dziecka powinien być decydujący przy wyborze pościeli? Zdecydowanie nie. Najlepiej wybrać jasny kolor pościeli dla niemowlaka. Łóżeczko dziecka powinno być dla niego oazą spokoju. Dlatego lepiej zrezygnować z kontrastowych barw pościeli, które silnie oddziałują na dziecko, przez co trudniej o wyciszenie i spokojny sen.

Jak dbać o pościel dla niemowlaka?

Warto również zadbać o odpowiednie pranie pościeli. Należy wybrać taką, którą można prać w wysokiej temperaturze i robić to regularnie. W niektórych przypadkach zalecane jest pranie chemiczne, jednak wiele środków piorących posiada szkodliwe alergeny. Mogą one wywoływać wysypkę lub swędzenie. Zastosowanie odpowiedniego płynu zmiękczającego spowoduje, że pościel nie będzie sztywna, ale miła w dotyku. Obowiązkowe jest także prasowanie pościeli dla niemowlaka. Wysoka temperatura żelazka zabije roztocza, które zdążyły się rozwinąć podczas suszenia pościeli. Pozwoli to zapobiec występowaniu niepożądanych reakcji alergicznych.