
Potówki u dzieci. Jak sobie z nimi radzić?

Wrażliwa skóra niemowląt i małych dzieci jest szczególnie podatna na wszelkiego rodzaju alergie, podrażnienia i uczulenia. Jedną z najczęstszych dolegliwości są potówki, czyli drobne krostki wypełnione płynem. Nie są groźne dla zdrowia dziecka. Powodują jednak duży dyskomfort u maluszków. Jak rozpoznać potówki i skutecznie je wyleczyć?
Jak rozpoznać potówki u niemowlaka?
Choć potówki dotykają niemal każdego malucha już kilka dni po porodzie, niedoświadczeni rodzice często nie wiedzą, jak sobie z nimi poradzić. Główną przyczyną potówek jest przegrzanie dziecka. Zbyt wiele warstw ubranek i sztuczne materiały powodują, że spocona skóra nie może oddychać, a pot nie odparowuje. Powstawaniu potówek sprzyja również niewłaściwa pielęgnacja skóry niemowląt, zbyt rzadkie kąpiele oraz długo utrzymująca się gorączka.
Potówki u dzieci to zmiany na skórze, które przyjmują postać pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem. Najczęściej pojawiają się w okolicach głowy, brzucha, pod pachami, w pachwinach lub w zgięciach kolan i łokci. Potówki to problem dotyczący szczególnie niemowląt, ponieważ ich skóra nie ma jeszcze w pełni ukształtowanego mechanizmu termoregulacji.

Potówki u niemowląt są dość często spotykane ale nie są groźne dla zdrowia dziecka.
4 skuteczne sposoby na potówki
Jeśli potówki u niemowlaka nie znikną samoistnie po kilku dniach, musimy interweniować. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków wystarczą domowe sposoby, aby skutecznie pozbyć się tej przykrej dolegliwości:
- Pamiętajmy o tym, aby wyeliminować przyczynę przegrzania – ubierajmy maluszki stosowanie do pogody panującej za oknem i zadbajmy o optymalną temperaturę w pomieszczeniu (najlepiej 20-21°C)
- Ubierajmy dziecko w przewiewne ubranka z bawełny, a do przykrycia używajmy lekkich kocyków
- Niezbędna jest częsta zmiana pieluszek oraz odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka – przemywajmy ją wodą z dodatkiem emolientów, a zaraz po kąpieli stosujmy puder lub zasypkę dla niemowląt
- Pomocna może okazać się kąpiel w krochmalu, która skutecznie złagodzi swędzenie – wystarczy rozpuścić odrobinę mąki ziemniaczanej w zagotowanej wodzie, a następnie dodać ją do kąpieli
Potówki czy alergia?
Jeśli zmiany na skórze utrzymują się przez dłuższy czas, wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy nie mają do czynienia z alergią. Choć zarówno potówki, jak i alergie skórne przyjmują postać wysypek, łatwo można dostrzec charakterystyczne różnice. Zmiany alergiczne najczęściej pojawiają się pod postacią czerwonych plam, a skóra maluszka jest szorstka i wyraźnie swędzi. W przypadku alergii konieczna jest wizyta u specjalisty i stosowanie odpowiedniego leczenia, podczas gdy potówki najczęściej znikają samoistnie lub po zastosowaniu domowych sposobów. W bardzo rzadkich przypadkach zdarzają się jednak stany zapalne. Jeśli dostrzeżemy wokół krostek charakterystyczną czerwoną obwódkę, musimy udać się z dzieckiem do lekarza.
Jak zapobiegać potówkom?
Potówki na twarzy, brzuszku czy plecach noworodka nie są groźne dla zdrowia. Jednak powodują pewien dyskomfort – mogą kłuć, swędzieć lub szczypać, co w konsekwencji powoduje rozdrażnienie czy kłopoty ze snem. Dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka potówek:
- Unikajmy przebywania z dzieckiem w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach oraz zbyt długich podróży samochodem
- Oliwkę do kąpieli zastąpmy emolientem, który nie zatyka gruczołów potowych
- Ubierajmy maluszka tylko w bawełniane ubranka, które powinny być prane w preparatach łagodnych dla skóry niemowląt, a następnie wyprasowane
Potówki u dzieci są częstym zjawiskiem i nie powinny wzbudzać naszej paniki. Wystarczy odpowiednio zadbać o skórę maluszka, aby pozbyć się tej dolegliwości. Pamiętajmy także o tym, że ważną kwestią jest odpowiednie pranie dziecięcych ubranek oraz używanie specjalnych kosmetyków dla niemowląt.