PL | EN
Pralka z programem do prania dziecięcych ubrań. Fanaberia czy konieczność?
4.7 (93.33%) | 3 głosów

Pralka z programem do prania dziecięcych ubrań. Fanaberia czy konieczność?

Pranie dziecięcych ubrań

Wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że pranie ubranek dla niemowlaka to nie lada wyzwanie. Wynika to z faktu, że skóra maluszka jest bardzo wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom.

Pojawia się zatem mnóstwo pytań i wątpliwości. Czy dziecięce ciuszki można prać razem z ubraniami dorosłych domowników? Czy potrzebny jest specjalny proszek do prania? Jak wybrać odpowiedni program prania w pralce? W jakiej temperaturze pranie będzie najskuteczniejsze? Czy konieczne jest dodatkowe płukanie? Czy po wysuszeniu ubranka należy wyprasować? A może ułatwić sobie zadanie i zdecydować się na pralkę ze specjalnym programem do prania dziecięcych ubrań? Postaramy się wyjaśnić te wątpliwości.

Prać razem czy oddzielnie?

Rzeczy noworodka i niemowlęcia należy prać osobno, nie łącząc ich z ubraniami innych członków rodziny. Z dwóch powodów: po pierwsze z troski o higienę dziecięcych ubrań, a po drugie dlatego, że wymagają one innego środka do prania niż odzież osób dorosłych. Zwykły proszek może podrażnić wrażliwą, dziecięcą skórę. Specjaliści zalecają delikatne proszki z niską zawartością detergentów, które nie są perfumowane i posiadają specjalny atest wydany przez Instytut Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Szczególnie należy unikać środków zawierających optyczne wybielacze, fosforany i enzymy. Dobrym pomysłem będą proszki z naturalną glinką o właściwościach zmiękczających, a jeśli zdecydujemy się na pranie ręczne, można użyć płatków mydlanych lub żelu do prania, który zawiera glicerynę dodatkowo chroniącą dłonie osoby piorącej. Zwykle zaleca się oddzielne pranie do momentu, gdy dziecko skończy rok. Warto jednak przestrzegać tej zasady nawet do 3. roku życia. W tym okresie u dzieci tworzy się naskórek będący naturalną barierą organizmu.

Pranie dziecięcych ubrań

Idealna temperatura prania – co warto wiedzieć?

Podobnie, jak w przypadku ubrań dla dorosłych prać należy zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli informacje na metce pozwalają na wygotowanie ubranek, pierwsze pranie należy nastawić na temperaturę 90-95 stopni, koniecznie ustawiając dodatkowe płukanie. Po roku nie jest to już koniecznie. Wygotowania wymagają też flanelowe i tetrowe pieluchy. Zazwyczaj ubrania malucha pierze się w temperaturze 60 stopni, aby zlikwidować obecne w nich drobnoustroje, w tym grzyby, roztocza i bakterie. Czytanie zaleceń na metkach jest istotne dlatego, że niektóre ubranka dziecięce często wykonane są z delikatnych tkanin, które uprane w zbyt gorącej wodzie mogą się skurczyć, zniekształcić lub stracić kolory. Takie ciuszki należy prać w niższej temperaturze – 30-40 stopni. Doświadczone mamy mają na to sposób: kupują białe lub pastelowe ubranka, które z pewnością nie stracą koloru w pralce. Kolorowe ubranka to ryzyko – mogą farbować i zszarzeć prane z innymi.

Najważniejsza sprawa – dokładne płukanie

Dobrym rozwiązaniem będzie zakup pralki ze specjalnym programem do prania dziecięcych ubranek. Skorzystanie z trybu dodatkowego płukania pozwala usunąć z ubranek wszelkie pozostałości proszku czy płynu. Dzięki temu unika się ewentualnych podrażnień i minimalizuje ryzyko późniejszych alergii. Zaleca się rezygnację z płynów zmiękczających, a jeśli jednak chcemy z nich skorzystać, powinny być hipoalergiczne i atestowane. Wiele mam kupuje płyn zmiękczający tylko dlatego, że „ładnie pachnie”, nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę dba o swój komfort a nie dziecka. Ono zamiast czuć najważniejszy dla niego zapach – własnej mamy, atakowane jest zbyt intensywnymi zapachami jak na jego układ oddechowy.

Ubranka dziecięce można wyprać bez większych problemów, pod warunkiem, że przestrzega się podstawowych zasad dotyczących temperatury, doboru detergentów i płukania. Pralka z programem do prania dziecięcych ubrań z automatycznie wydłużonym czasem prania oraz systemem dodatkowego płukania, która będzie „myśleć” za nas, wydaje się dużym ułatwieniem w codziennych czynnościach związanych z opieką nad niemowlęciem.

Related Post