PL | EN
10 najczęstszych błędów popełnianych podczas prania
5 (100%) | 4 głosów

10 najczęstszych błędów popełnianych podczas prania

Wygodne pranie z kapsułkami

Jest kilka błędów, których należy się wystrzegać, by ulubione części garderoby służyły długo, a pralka nie ulegała uszkodzeniu.

Pralka w domu jest jednym z urządzeń, które ułatwiają codzienne życie. Im więcej domowników, tym częściej jest używana. Czasami nawet kilka razy dziennie. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak zrobić pranie właściwie. Jest kilka błędów, których należy się wystrzegać, by ulubione części garderoby służyły długo, a pralka nie ulegała uszkodzeniu.

  1. Niesegregowanie ubrań

Zawsze należy dokładnie posortować ubrania. Kolorowe i ciemne oddzielić od jasnych, tkaniny delikatne od trwalszych (jedwab czy ręczniki). Należy pogrupować materiały według dopuszczalnej temperatury: 40, 60 czy 90 st. C. Swetry i bardzo delikatne tkaniny należy prać ręcznie albo używać specjalnego programu dedykowanego dla takich właśnie tkanin. Do odzieży sportowej, która jest tylko lekko przepocona, można wykorzystać program tzw. szybkiego prania. W razie wątpliwości najlepiej spojrzeć na metkę z symbolami oznaczenia prania, by nie popełnić błędu, w konsekwencji którego trzeba będzie wyrzucić ulubioną część garderoby.

  1. Za dużo proszku

Opinia, że im więcej proszku, tym dokładniejsze pranie nie jest do końca prawdziwa. W tej kwestii należy stosować się do zaleceń producenta. Skuteczne pranie to odpowiednie dozowanie. Gdy dodajemy więcej proszku niż jest zalecane, zamiast aktywnie piorącej substancji powstaje zbyt gęsty i zbyt nasycony roztwór, który powoduje, że pranie staje się mniej skuteczne. W przypadku, gdy mamy bardziej zabrudzone ubrania, zamiast wsypywać więcej proszku, warto wykonać pranie wstępne, a później właściwe. Dobrym rozwiązaniem jest także – o ile zalecenia na metkach na to pozwalają – wykonać pranie w wyższej temperaturze.

  1. Zbyt wysoka temperatura

Warto zainwestować w dobrą pralkę, która ma wiele programów do wyboru. Nastawienie zbyt wysokiej temperatury powoduje skurczenie się ubrań oraz wyblaknięcie barw. Poza tym bardzo delikatne tkaniny mogą ulec zniszczeniu.

  1. Przeładowanie bębna pralki

Włożenie zbyt wielu ubrań do bębna pralki jest niekorzystne z dwóch powodów. Po pierwsze może to doprowadzić do uszkodzenia pralki. Po drugie zakłóca to właściwy przebieg procesu prania. W konsekwencji tkaniny są bardziej zniszczone i zgniecione. Efektem jest większe zużycie wody, prądu oraz źle wypłukane pranie.

  1. Pozostawienie prania w pralce

Mokre pranie leżące zbyt długo w pralce traci na świeżości. Zdarza się, że nieprzyjemny zapach wymusza ponowne pranie. Najlepiej jest korzystać z funkcji opóźnionego startu, by temu zapobiec.

  1. Niezapinanie zamków błyskawicznych

Rozsunięte suwaki mogą zniszczyć inne części odzieży. Dlatego każdorazowo należy zasunąć zamki błyskawiczne przed włożeniem do pralki ubrań, które je mają. Ułatwia to również zachowanie ich właściwej formy. Podobnie jest z zapięciami na rzepy oraz sprzączkami biustonoszy. Trzeba je również zapiąć, dzięki czemu ograniczamy ryzyko zniszczenia garderoby.

  1. Brak dbałości o pralkę

O pralkę trzeba dbać, tak jak o każde inne urządzenie w domu. Aby zapobiec uszkodzeniu bębna przez druty w biustonoszach, należy używać specjalnych siatek do prania. Ważna jest również ochrona pralki przed kamieniem, który niszczy jej podzespoły. Wystarczą tutaj domowe sposoby, czyli zastosowanie sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego. Dodatkowo należy regularnie czyścić części składowe urządzenia, czyli bęben, filtry, drzwiczki, uszczelki, obudowę, szufladkę na proszek. Proces ten usunie zabrudzenia, a także ochroni przed nieprzyjemnymi zapachami.

  1. Zły program

Istotny jest dobór odpowiedniego programu, ilości obrotów i temperatury do tkaniny. W przeciwnym razie ubrania mogą się skurczyć lub ulec zniszczeniu. Zwłaszcza jest to ważne przy praniu wełny lub jedwabiu.

  1. Brak opróżnionych kieszeni

Przed praniem koniecznie należy przejrzeć kieszenie i sprawdzić, czy nie ma tam drobnych monet, banknotów, dokumentów, chusteczek higienicznych, czy skrawków papieru. Przedmioty te mogą osadzić się na filtrze pralki i uszkodzić go. Chodzi także o efektywność prania. O opróżnianiu kieszeni będzie pamiętał każdy, komy choć raz przydarzyło się wyprać rzeczy z chusteczką higieniczną. Malutkie, białe strzępki przyklejone do ubrań są wyjątkowo trudne do usunięcia.

  1. Niezapięte guziki

W przypadku prania pościeli należy pamiętać o zapięciu guzików. Dzięki temu do poszewki nie dostaną się inne rzeczy znajdujące się w bębnie pralki. Wszystkie rzeczy będą wyprane równomiernie. Sytuacji wygląda inaczej w przypadku prania koszul. Tutaj zaleca się rozpięcie guzików, aby – szczególnie w trakcie wirowania – uniknąć zniszczenia materiału.

Related Post