PL | EN
Pranie pluszaków – na co zwrócić uwagę?
5 (100%) | 2 głosów

Pranie pluszaków – na co zwrócić uwagę?

pranie dziecięcych ubrań

Życie małego dziecka to przede wszystkim poznawanie świata poprzez zabawę. W związku z tym nie brakuje w jego otoczeniu najróżniejszych zabawek. Czasami jednak nie każdy rodzic ma wpływ na jakość danych pluszaków, gdyż zabawki są jednymi z najczęściej otrzymywanych prezentów przez pociechy.

Roztocza i kurz potrafią być niestety prawdziwym utrapieniem dla małego alergika, przyczyniając się do obniżenia jakości jego życia. Dlatego też już podczas wybierania zabawek, należy się im dobrze przyjrzeć. Szczególnie na pluszowych zabawkach gromadzą się różne szczepy roztoczy, a więc koniecznością staje się regularne oczyszczanie ich. Dzięki temu nie tylko będą ładnie się prezentować, ale będą znacznie bezpieczniejsze dla brzdąca. Jednym z najprostszych i najszybszych sposobów na pozbycie się drobnoustrojów z pluszaków, jest ich pranie, do czego najlepiej sprawdzi się proszek do prania hipoalergiczny. Jak zatem prać pluszowe zabawki i czy rzeczywiście warto to robić?

Roztocza i kurz żegnajcie – czyli o tym, jak zadbać o zdrowie alergika i nie popsuć mu dobrej zabawy

Jako, że małe dzieci nie mają jeszcze dobrze wykształconego systemu immunologicznego, są znacznie bardziej podatne na negatywny wpływ drobnoustrojów. Ich organizmy dopiero co uczą się rozpoznawać wrogich najeźdźców ze środowiska, przez co układ odpornościowy jest bardzo wrażliwy. Pozornie nieszkodliwe pyłki i roztocza, mogą okazać się niebezpieczne. Najczęściej występującą alergią okazuje się być właśnie alergia na kurz, a szczególnie na znajdujące się w nim odchody roztoczy. Są one bardzo silnym alergenem, który może doprowadzić do podrażnienia skóry i wystąpienia wysypki. W efekcie może pojawić się katar alergiczny, atopowe zapalenie skóry czy nawet astma. Nie należy więc bagatelizować powagi sytuacji. Chodzi przecież o zdrowie bezbronnego dziecka.

Kupowanie zabawek dla małych alergików jest nieco większym wyzwaniem, gdyż należy większą uwagę zwracać na to, z jakich przedmiotów zostały one wykonane. Nie oznacza to jednak, że w ich pokoju nie powinny znajdować się ukochane pluszaki. Oczywiście warto zredukować nieco ich liczbę, a szczególnie pozbyć się zalegających po kątach pluszowych i szmacianych zabawek, które są siedliskiem kurzu i roztoczy, a zostawić te ulubione. Najlepszym rozwiązaniem byłoby kupić przytulanki wykonane z materiałów hipoalergicznych typu organiczna bawełna. Nie w każdym przypadku jest jednak to możliwe. Bardzo ważne jest to, aby pluszaki jak najczęściej czyścić i prać w minimalnej temperaturze 60°C, dzięki czemu problematyczne roztocza przepadną na dobre. Warto także wkładać misie na dwie doby do zamrażalnika czy też wystawiać na działanie ostrego słońca.

Pranie pluszaków Jelp

Jak pozbyć się alergenów z pluszaków?

Dziecięce zabawki wymagają systematycznego czyszczenia, a pluszaki i dywany prania w pralce. W przypadku alergików to samo dotyczy częstego zmieniania zasłon i firan, które również są doskonałym miejscem dla rozwoju roztoczy. Plastikowe i twarde zabawki należy wycierać  codziennie z kurzu wilgotną ściereczką z mikrofibry, do czego nie są potrzebne żadne detergenty. Ponadto zabawki warto przechowywać w skrzyniach czy pojemnikach. Na półkach bowiem zbierają kurz. Trzymając zabawki w szafach i w regałach oddalonych od podłogi, zaleca się czyścić ich półki ścierką nasączoną woskiem, co zmniejszy osadzanie się na nich kurzu. W przypadku dzieci z wrażliwym układem immunologicznym, warto zainwestować w łagodne środki czystości, stworzone z myślą o alergikach. Chociaż ich cena jest wyższa, to jednak nie zawierają składników podrażniających drogi oddechowe ani skóry dziecka. Warto także sięgnąć po domowe i naturalne sposoby typu mieszanka wody z octem.

Pluszowy miś to nieodłączny kompan zabawy małego dziecka. Dlatego też należy zadbać o jego solidną kąpiel. Najprostszym sposobem będzie umieszczenie pluszaka w zapinanym na zamek woreczku do prania, wykonanym z cienkiej siatki. Do prania najlepiej sięgnąć po hipoalergiczne proszki dla dzieci, które są całkowicie bezpieczne dla ich delikatnej skóry. Można dodatkowo dodać do prania ¼ szklanki sody oczyszczonej i do płukania ¼ szklanki octu. Pluszaki można suszyć na powietrzu lub w suszarce. Niektórzy nawet dezynfekują zabawki specjalnym płynem w sprayu, w celu usunięcia z nich wszystkich zarazków i bakterii.

Pranie nie tylko brudnych zabawek

Należy pamiętać o tym, że nowe zabawki również wymagają prania, przed wręczeniem ich dziecku do zabawy. Większość z pluszaków nie jest szczelnie zapakowana i zanim zostanie kupiona, przechodzi przez wiele rąk i leży w najróżniejszych miejscach. Tak naprawdę to nigdy nie wiadomo, w jakich warunkach zabawki były produkowane, transportowane i składowane. W związku z tym należy je w pierwszej kolejności zdezynfekować, do czego posłużyć można się sprayami antybakteryjnymi. Jeśli chodzi zaś o maskotki z elementami grającymi, to nie należy ich prać, ale można przetrzeć je gąbką nasączoną w wodzie z hipoalergicznym płynem do prania.

Chyba już żadnego rodzica nie trzeba przekonywać o korzyściach płynących z prania pluszaków, które należy traktować podobnie jak odzież dziecięcą.

Related Post