PL | EN
Proszek do prania dla niemowląt. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
5 (100%) | 1 głosów

Proszek do prania dla niemowląt. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Pranie dziecięcych ubrań

Jak wśród wielu dostępnych produktów wybrać proszek do prania dziecięcych ubrań, który będzie najbardziej odpowiedni?

Delikatna i wrażliwa skóra niemowląt wymaga specjalnej opieki, dlatego już od pierwszych dni dziecko ubierane jest w odzież wypraną w specjalnym proszku przeznaczonym do prania ubrań dziecięcych.

Etykieta na proszku

Aby wybrać odpowiedni proszek dla niemowląt w pierwszej kolejności należy sprawdzić etykiety poszczególnych produktów. To na nich powinny znajdować się informacje dotyczące:

  • składu produktu,
  • tego, czy ma on właściwości hipoalergiczne,
  • posiadanych atestów,
  • wskazówek odnośnie sposobu i temperatury prania,
  • wieku dzieci, dla których jest przeznaczony.

Dobrym wyznacznikiem mogą być też wskazówki położnej, lekarza pediatry lub dermatologa, którzy polecą przebadane i bezpieczne środki do prania. Trzeba jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i inaczej reaguje na konkretny produkt. Nie ma więc uniwersalnego proszku, który na pewno będzie odpowiedni. Wyboru najlepiej dokonać metodą prób i błędów. Kupić kilka próbek proszków i sprawdzić, który z nich będzie najbardziej odpowiedni dla naszej pociechy.

Skład proszku

Proszek do prania dla niemowląt powinien mieć krótki skład. Oznacza to, że w proszku znajduje się niewiele składników, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo obecności chemikaliów mogących powodować niebezpieczne dla zdrowia dziecka podrażnienia skóry. W składzie znajdują się zazwyczaj substancje pochodzenia naturalnego, które w delikatny sposób odświeżają i odplamiają dziecięcą odzież.

ubranka dla noworodka, wyprawka dla niemowlaka, ubranka dla niemowlaka

Właściwości hipoalergiczne

Słowo „hipoalergiczny” jest obecnie bardzo modne i spotkać je można na etykietach większości produktów higienicznych i kosmetycznych. W myśl tej zasady niemal każdy proszek do prania dla dzieci jest hipoalergiczny. Nie oznacza to jednak, że jest w pełni bezpieczny. Hipoalergiczne proszki nie posiadają substancji, które powodują silne alergie skórne. Używanie hipoalergicznego proszku minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii, nadwrażliwości na produkt lub niepożądanych reakcji skórnych, jednak nie daje gwarancji, że reakcje takie nie wystąpią w ogóle.

Badania i atesty

Produkty dla niemowląt są często kontrolowane. Badany jest ich skład i wpływ na delikatną skórę dzieci. Wybierając proszek do prania warto więc zwrócić uwagę, czy posiada on odpowiednie atesty, wydawane przez specjalistyczne instytucje. Jedną z najbardziej znanych jest Instytut Matki i Dziecka, który zajmuje się m.in. opiniowaniem bezpieczeństwa stosowania produktów przeznaczonych dla dzieci. Ważne, aby produkt posiadał atesty instytucji wykonujących badania pod kątem dermatologicznym i alergologicznym.

Jakich proszków nie kupować?

Kupując proszek do prania dla niemowląt warto unikać tych, które posiadają intensywny zapach. Substancje zapachowe mogą podrażniać delikatną skórę dziecka oraz jego wrażliwy układ oddechowy. Niepożądane substancje to również ciężko wypłukujące się enzymy, wybielacze optyczne i fosforany. Im bardziej naturalny skład proszku, tym będzie on bezpieczniejszy dla niemowlęcia.