PL | EN
Przewijanie i ubieranie noworodka. Poradnik dla rodziców
5 (100%) | 1 głosów

Przewijanie i ubieranie noworodka. Poradnik dla rodziców

Przewijanie noworodka to nic trudnego!

Długo wyczekiwany członek rodziny pojawia się wreszcie na świecie. Po trudach porodu, pobycie w szpitalu przychodzi moment powrotu do domu i konieczność pierwszego samodzielnego przewinięcia dziecka. Przewijanie noworodka nie jest trudną czynnością, ale kilka rzeczy na ten temat trzeba wiedzieć.

Noworodek wymaga wymiany pieluszki kilkanaście razy w ciągu doby, czasem trzeba go przewinąć, kiedy śpi. Częste powtarzanie tej czynności sprawia, że już po tygodniu, góra dwóch będziemy to robić rutynowo i mechanicznie. Jednak aby przewijanie noworodka było przyjemne i przebiegło bez większych problemów, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Miej wszystko pod ręką

Zanim wyjmiemy dziecko z łóżeczka, przygotujmy sobie wszystkie niezbędne przedmioty potrzebne do przewijania tak, by mieć je w zasięgu ręki. Będą potrzebne:

Być może nie wszystko będzie użyte, nie przy każdym przewijaniu trzeba dziecko przebierać, ale lepiej być na taką ewentualność przygotowanym.

Przewijak naszym przyjacielem

Nie zakładajmy, że przewijanie noworodka można wykonać gdziekolwiek, choćby na łóżku. Jeden raz, góra dwa, można, ale gdy trzeba zrobić to kilkanaście razy dziennie, kręgosłup zacznie się buntować. W pierwszych miesiącach po porodzie, gdy mięśnie brzucha i pleców są osłabione, a kręgosłup zmęczony wielomiesięcznym dźwiganiem brzucha, schylanie się nie należy do przyjemności. Zdecydowanie lepiej do przewijania dziecka przygotować przewijak. Może być zakładany na łóżeczko lub na stałe zamontowany na komodzie. Dla wygody i komfortu dziecka powinien być przykryty ręcznikiem lub pieluchą tetrową. W późniejszym okresie, kiedy dziecko zaczyna turlać się na boki, i coraz trudniej ułożyć je na przewijaku, można spróbować przewijania na podłodze. Oczywiście jeżeli kondycja na to pozwala.

Przewijanie noworodka w praktyce

Noworodek, chociaż bardzo delikatny, nie jest ze szkła. Oczywiście nie oznacza to, że można nim dowolnie manipulować i w nieskończoność wyginać jego drobne rączki i nóżki, ale nie musimy się bać, że każdy manewr zakończy się kontuzją. Do przewinięcia dziecka wystarczy odsłonić dolną część ciała. Najlepiej używać śpiochów rozpinanych w kroku, to znacznie ułatwia dostanie się do pampersa. Małe dzieci nie lubią rozbierania i ubierania, dlatego lepiej unikać ubranek, przy których trzeba będzie długo manewrować, choćby były nie wiem jak śliczne. Idealne są wspomniane śpiochy rozpinane w kroku, body z zapięciem na ramieniu, duże dekolty, szerokie rękawy i nogawki. Dziecięce ubranka powinny być uszyte z miękkiej, delikatnej i rozciągliwej bawełny.

przewijanie noworodka

Staraj się cały czas utrzymywać z dzieckiem kontakt wzrokowy i rozmawiać z nim.

Zabiegi higieniczne

Każdorazowo przy zmianie pieluszki trzeba umyć dziecku okolice miejsc intymnych (podobnie jak podczas pierwszej kąpieli). Niezależnie od tego, czy używamy jednorazowych chusteczek, czy wacików i ciepłej wody obowiązują te same zasady. Dokładnie oczyszczamy wszystkie fałdki i zakamarki, jednak nie prostujemy na siłę nóżek dziecka. Najczęściej dzieci poddają się zabiegom higienicznym z przyjemnością, nie musimy się obawiać, że coś zostanie nieumyte. Pamiętajmy, by nie ciągnąć dziecku nóżek ku górze, by dostać się do pupy. Bezpieczniej jest obrócić dziecko najpierw na lewy, a potem na prawy bok i w ten sposób dokładnie oczyścić tylną część ciała. Z przodu po prostu rozchylamy dziecku nóżki i myjemy je, gdy leży na wznak. Wykonujemy ruch od przodu ku tyłowi, by zapobiec przedostaniu się bakterii z odbytu do cewki moczowej.

Dziewczynce rozchylamy i dokładnie myjemy okolice warg sromowych, chłopcu okolice worka mosznowego. Ujście cewki moczowej u chłopców dobrze jest przecierać naparem z rumianku. Jeśli skóra noworodka jest gładka i jej wygląd nie budzi niepokoju, można założyć pampersa. Jeśli pojawiają się czerwone plamy, trzeba je posmarować kremem przeciw odparzeniom, który jest niezbędnym kosmetykiem do pielęgnacji dziecka.

Jak prawidłowo założyć pampersa

Jedną rękę podkładamy pod oba pośladki dziecka i unosimy ją do góry, w tym czasie drugą podsuwamy pampersa na miejsce, w którym za chwilę będzie leżała pupa malucha. Górny pasek pampersa powinien znajdować się na linii pępka dziecka. Jeśli kikut jeszcze nie odpadł można w aptece kupić pampersy z wyciętym miejscem na pępek. Jeśli nie mamy takich, przednią część pampersa trzeba lekko zawinąć. Gdy dziecko leży symetrycznie na pampersie po prostu podnosimy jego przednią część do góry i zapinamy rzepy. Po czym poznać, że przewijanie noworodka wykonaliśmy jak należy? Gumki przy pachwinach nie wrzynają się dziecku w ciałko, a pod górny pasek swobodnie możemy włożyć dwa palce.

Ubierz dziecko

Koniec przewijania to ubranie dziecka. Jest to czynność nieco trudniejsza niż rozbieranie, gdyż maluchy nie lubią być ubierane. Najlepiej czują się nago, gdy nic nie krępuje ich ruchów i mogą swobodnie wierzgać nogami. Zapięcie body to stosunkowo proste zajęcie, nie przeszkadzają w tym tańczące nóżki. Aby zapiąć śpiochy trzeba pewnym ruchem chwycić dolną kończynę dziecka i umieścić ją w nogawce, po czym szybko ją zapiąć. To samo powtarzamy przy drugiej nóżce.

Przewinięte dziecko to szczęśliwe dziecko

Jeśli po zmianie pampersa twoje dziecko nie płacze, nie pręży się, nie wygina ani w żaden inny sposób nie okazuje niezadowolenia, to znaczy, że misja zmiany pampersa zakończyła się sukcesem.