PL | EN
Rodzaje alergii u dzieci. Pierwsze objawy
5 (100%) | 1 głosów

Rodzaje alergii u dzieci. Pierwsze objawy

alergia u dzieci

Kaszel, ból brzucha, kolka? Objawy te mogą pojawić się już u kilkutygodniowego dziecka. Warto dokładnie je obserwować, gdyż w niektórych przypadkach oznaczają początki alergii.

Dzieci wnoszą do naszego życia wiele radości. Niestety często bywa tak, że dolegliwości, które je spotykają, mogą przynieść rodzicom dużą dawkę stresu. Alergia może zacząć się zupełnie niewinnie, od zwykłego pokasływania, bólu brzucha, czy popularnych kolek.

Czym jest alergia?

Alergia jest zespołem objawów, które pojawiają się przy zetknięciu organizmu z alergenem. Alergię najczęściej rozpoznać można w trakcie dzieciństwa. O niepokojących objawach, które zaobserwowaliśmy u dziecka, należy jak najszybciej powiadomić pediatrę.

W dzisiejszych czasach z różnego rodzaju alergiami, boryka się wiele osób. Przyczyny alergii znajdują swój początek na przykład w sposobie odżywiania czy stosowaniu kuracji antybiotycznych. Może też dojść do dziedziczenia alergii przez dziecko po rodzicach. Nie jest to co prawda regułą i nie zawsze takie dziedziczenie ma miejsce, lecz ryzyko zachorowania jest większe, niż w analogicznym przypadku u dziecka, którego rodzice nie są alergikami.

Rodzaje alergii

Najczęściej występującą alergią u dzieci jest alergia pokarmowa. Szacuje się, że może ona wystąpić nawet w przypadku 40 proc. niemowląt. Substancją, która wywołuje uczulenie jest mleko krowie. Z tego też powodu, nie zaleca się podawania mleka krowiego, aż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Od tego czasu młody organizm jest mniej podatny na alergeny mleka.

Alergia wziewna to rodzaj alergii, której powodem jest dostanie się do organizmu, substancji-alergenu, poprzez układ oddechowy. Bardzo często zdarza się, że uczula znajdujący się w domu kurz, sierść zwierząt lub też pyłki roślin. Tego typu alergia coraz częściej dotyka niemowlęta. Z uwagi na to, należy zwrócić szczególną uwagę na staranne wietrzenie wszystkich pomieszczeń oraz obserwowanie map pylenia roślin. W przypadku znajdowania się w mieszkaniu zwierząt, należy rozważyć przekazanie psa lub kota w inne ręce.

Na szczęście alergia oddechowa rzadko występuje u niemowląt. U trochę starszych bobasów oznaką alergii może być pokasływanie lub cieknący, przejrzysty katar. Niemowlaki są bardziej narażone na wspomniane alergie pokarmowe lub skórne. Alergiczne zapalenie skóry charakteryzuje się zaczerwienieniem, pękaniem i swędzeniem. Często na skórze pojawiają się pęcherzyki. Ten rodzaj alergii, może pojawić się nawet u 20-30 proc. dzieci. Wszystkie zmiany skórne, wymagają bezwzględnie konsultacji lekarskiej. U większości dzieci, niepokojące objawy łagodnieją zazwyczaj około 5 roku życia.

CZYTAJ TAKŻE:  Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Czym jest AZS?

Objawy i leczenie

Objawy alergii często mylone są ze zwykłym przeziębieniem. Nie zawsze w łatwy sposób można zdiagnozować, co jest elementem uczulającym. Najczęściej występują takie dolegliwości jak katar sienny, łzawienie oczu, różnego rodzaju wysypki na skórze lub biegunki. Bardzo częstym objawem alergii jest także śluz w kupce dziecka.

Najpopularniejszą metodą leczenia alergii jest odczulanie. Stosowana jest u osób cierpiących na alergię wziewną i polega na podaniu odpowiednich dawek alergenu organizmowi, by ten zaakceptował go i przestał zwalczać.

Wiarygodne testy alergiczne można przeprowadzać dopiero po ukończeniu przez dziecko 3. roku życia. Wcześniej należy unikać alergenów i produktów, które mogą zaszkodzić dziecku. Warto obserwować reakcję niemowlaka i nie podawać tego, co wywołuje u niego przykre dolegliwości. Przy alergiach pokarmowych należy oczywiście unikać substancji uczulających, poprzez zastosowanie specjalnej diety.

W przypadku niemowląt często dochodzi również do alergii wywołanych stosowaniem nieodpowiedniego kosmetyków i detergentów, przez co może dojść do podrażnienia skóry. W celu wyeliminowania zagrożenia, warto stosować dostępne na rynku bezpieczne kosmetyki oraz proszki hipoalergiczne. Charakteryzują się one łagodniejszym składem i są jednym ze sposobów zapobiegania alergii. Warto zapobiegać alergii, ponieważ gdy raz już się pojawi, najczęściej zostaje dziecku już na długi czas.

Related Post