PL | EN
10 sposobów na udane wakacje z dzieckiem
5 (100%) | 1 głosów

10 sposobów na udane wakacje z dzieckiem

Wakacje z dzieckiem - bezpieczna zabawa na plaży

Pakowanie, dojazd, bezpieczeństwo na miejscu – wszystkie te rzeczy stanowią wyzwanie podczas podróży z dziećmi. Nie oznacza to jednak, że macie zrezygnować z wakacji lub pojechać na nie bez Waszych pociech. Biura podróży oferują spore rabaty, a nawet bezpłatne wczasy dla milusińskich, dlatego warto dobrze zaplanować wakacje z dzieckiem i cieszyć się rodzinnym czasem poza domem. Jak to zrobić? Skorzystajcie z poniższych porad.

1. Wybierzcie odpowiednie miejsce na wakacje

Pierwszym dylematem wielu rodziców jest wybór kierunku wakacji. Decydując się na zagraniczny urlop najlepiej postawić na kraj z optymalną pogodą i szybkim dojazdem. Chłodna Islandia czy gorący Egipt mogą nie sprawdzić się na urlopie z malutkim dzieckiem. Jeśli Wasz szkrab jest już trochę większy, sami wiecie jakie warunki preferuje. Odradzamy wybór krajów egzotycznych takich jak Dominikana, Kenia, Sri Lanka itd. Problemem może okazać się długa podróż samolotem, uciążliwa zmiana czasu, konieczność dodatkowych szczepień i narażenie na zatrucia pokarmowe.

Biura podróży polecają przede wszystkim Turcję, Grecję, Majorkę i Wyspy Kanaryjskie. Infrastruktura w kurortach jest tam dopasowana do rodzin z dziećmi, plaże piaszczyste, a podróż samolotem w miarę krótka. Jeśli planujecie wakacje z dzieckiem za granicę na własną rękę, dobrym pomysłem będą Włochy lub Chorwacja. Preferujecie wycieczki po Polsce? Bałtyckie kurorty, Zakopane, Mazury czy Bieszczady to także niezły wybór. W tym roku polskie morze to bardzo popularny kierunek urlopowy. Dlatego koniecznie musicie wcześniej zarezerwować noclegi. Trzeba się też liczyć z tym, że ceny nad Bałtykiem w sezonie nie są najniższe, a pogoda może spłatać figla. Nie warto się jednak zniechęcać – każda z opcji – morze, góry czy jezioro jest dobra na wakacje z dzieckiem, jeśli tylko odpowiednio zorganizujecie swój rodzinny wyjazd.

Wspólne rodzinne wakacje

Jeśli możecie jechać na wspólne wakacje – konieczne to wykorzystajcie!

2. Wybierzcie dogodną formę transportu

Pora zastanowić się nad formą transportu. Do wyboru mamy samolot, autokar i samochód. Podróż samolotem to najszybsza opcja (chyba że nie wyjeżdżacie za granicę). Niestety może się okazać, że przez późne godziny odlotów, odprawę na lotnisku i transfer do hotelu dziecko będzie zmęczone i marudne. Jeśli nie jest to maluszek, wytłumaczcie mu wcześniej jak wygląda start i lądowanie – nigdy nie ma pewności jak dziecko zareaguje na taką formę transportu.

W przypadku wycieczki autokarowej odpuście sobie dalekie kierunki takie jak południowa Hiszpania czy Bułgaria. Niestety czas postojów nie jest zależny od Was, a w przeciwieństwie do podróży samolotem, w autobusie dziecko nie będzie mogło pospacerować czy skorzystać z pokładowej rozrywki. Samochód to optymalny środek transportu na wakacje z dzieckiem we Włoszech, Chorwacji czy po Polsce. Jeśli dziecko lubi podróże i nie ma choroby lokomocyjnej śmiało możecie wybrać tą opcję. Oczywiście wcześniej należy pomyśleć o odpowiednim foteliku, przekąskach i rozrywce dla Waszych pociech na czas podróży.

3. Zdecydujcie się na hotel przyjazny najmłodszym

Rezerwując noclegi koniecznie sprawdźcie, czy obiekt jest przyjazny rodzinom z dziećmi. Odradzamy głośne kurorty tętniące życiem 24/h takie jak Lloret de Mar czy Ibiza. Jeśli wybieracie się na wakacje z małym dzieckiem nie polecamy także urlopu pod namiotem czy w hostelu. Dobrze aby Wasz pokój miał oddzielną łazienkę i nie był położony od strony gwarnej ulicy. Resorty w Turcji, Grecji czy na Wyspach Kanaryjskich oferują dodatkowe udogodnienia dla rodzin z dziećmi. W niektórych hotelach odbywają się specjalne zajęcia i animacje. Pociechy mogą także korzystać z kolorowych placów zabaw i aquaparków.

4.Spakujcie walizkę z myślą o najmłodszych

Nikt nie zna Waszego dziecka tak dobrze jak Wy, dlatego najlepiej wiecie czego potrzebuje. Spakujcie niezbędne leki, kosmetyki dla niemowląt i koniecznie olejek z wysokim filtrem. Jeśli hotel nie ma dostępu do leżaków i parasoli weźcie je ze sobą. Nie zapomnijcie o rozrywkach dla Waszej pociechy. Zabierzcie jej ulubione zabawki, grę planszową, piłkę i kółko do pływania. Dzięki temu milusińscy podczas wakacji nie będą się nudzić. Jeśli dziecko jest alergikiem i musi jeść lub pić specjalne produkty, zabierzcie je ze sobą. Na miejscu może okazać się, że nie będziecie mieli gdzie kupić niezbędnego zapasu, a hotelowa kuchnia nie jest dostosowana do diety dziecka.

Wakacje z dzieckiem to dla rodziców spore wyzwanie

Pamiętajcie, żeby zorganizować dziecku dodatkowe atrakcje.

5. Zorganizujcie dziecku atrakcje

Dziecko podobnie jak Wy chce jak najwięcej wynieść z podróży. Jest chłonne wiedzy i rozrywek. Przejrzyjcie ofertę wycieczek fakultatywnych lub sami zorganizujcie wyjazd w ciekawe miejsca. Być może w okolicy znajduje się wesołe miasteczko, delfinarium, aquapark lub ciekawy zabytek czy park krajobrazowy. Sprawdźcie czy opcja jest dopasowana do maluchów, a jeśli wiąże się z przejściem trasy, zabierzcie ze sobą wózek i niezbędną wyprawkę. Urozmaiceniem wczasów będzie też rejs statkiem, wizyta w kinie 5D czy udział w hotelowych animacjach.

6. Dostosujcie plan wycieczki do możliwości dziecka

Planujecie wycieczkę objazdową i zwiedzenie kilku miast? A może chcecie wybrać się na górską wyprawę? Jeśli Wasze dziecko do tej pory nie uczestniczyło w tego typu atrakcjach przemyślcie czy to dobry pomysł. Organizując wycieczkę samemu zróbcie listę A i B, na której umieścicie miejsca, które możecie pominąć jeśli dziecko będzie już zmęczone. Korzystając z oferty wycieczek fakultatywnych zapytajcie wcześniej przewodnika czy Wasza pociecha może pojechać z Wami. Pamiętajcie też o niezbędnych rzeczach – wózku lub nosidełku, kapelusiku, olejku do opalania, jedzeniu i piciu. Podczas wycieczki dziecko jest narażone na oparzenie słoneczne tak samo jak na plaży. Tutaj dowiecie się, jak dbać o skórę dziecka latem.

7. Wykupcie ubezpieczenie

Wakacje z dzieckiem zwiększają ryzyko konieczności wcześniejszego powrotu do domu lub skorzystania z wizyty u lekarza czy hospitalizacji. Podróżując samodzielnie koniecznie wykupcie ubezpieczenie turystyczne. W ofertach biur podróży zazwyczaj znajduje się podstawowy pakiet, natomiast polecamy poszerzyć go o dodatkowe ubezpieczenie.

8. Przeprowadźcie lekcję bezpieczeństwa

Zanim udacie się na urlop porozmawiajcie z dzieckiem o szczegółach wakacji. Dobrze, jeśli będzie wiedziało jak wygląda podróż samolotem, z jakich hotelowych atrakcji może korzystać i jak powinno się zachowywać. Najważniejsza jest kwestia bezpieczeństwo. Dziecko powinno znać numer telefonu rodziców lub mieć go przy sobie. Jeśli jest mniejsze, możecie na wszelki wypadek zapisać go na hotelowej bransoletce, breloczku czy naszyjniku. Poinstruujcie także malucha gdzie powinien pójść jeśli się zgubi.

9. Zastanówcie się nad wyborem opcji wyżywienia

Wasz maluch to niejadek? Wybierzcie opcję all inclusive. Dzięki temu bez problemu wybierzecie coś co mu zasmakuje. W dużych resortach będziecie mogli znaleźć bary z pizzą, frytkami czy lodami – to dodatkowa atrakcja dla malucha. Wybierając opcją śniadanie + obiadokolacja pamiętajcie aby zabrać dodatkowe pieniądze. Nic nie działa na dziecięce zmysły tak jak wypiekane na plaży naleśniki, kolorowe lody z posypką czy zimne napoje. Zwłaszcza po kąpielach w morzu i szaleństwie na plaży Wasz milusiński może zgłodnieć przed porą obiadową. Pamiętajcie jednak o letnich alergiach i uczuleniach.

10. Kiedy jechać na wakacje z dzieckiem?

Termin wyjazdu zależy oczywiście od wybranego przez Was kierunku. Decydując się na dalsze destynacje proponujemy urlop poza sezonem. Dzięki temu unikniecie upałów, a w kurortach będzie mniej ludzi, więc mniejsze prawdopodobieństwo, że Wasza pociecha zniknie w tłumie na plaży. Po sezonie możecie też liczyć na lepsze ceny.