PL | EN
Ile powinien trwać sen noworodka i jak właściwie usypiać dziecko?
5 (100%) | 1 głosów

Ile powinien trwać sen noworodka i jak właściwie usypiać dziecko?

sen noworodka

To ile godzin snu dziennie potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania małe dziecko, zależy od jego wieku i aktywności fizycznej. Sprawdź, ile powinien trwać sen noworodka i jak właściwie usypiać dziecko?

Sen to podstawowa potrzeba fizjologiczna każdego człowieka, jednakże w przypadku dzieci odgrywa on szczególną rolę. Każdy rodzic dobrze wie, że niemowlę na początku głównie śpi, a podczas błogiego snu intensywnie się rozwija. Oprócz wzrostu komórek mózgowych następuje również regeneracja organizmu. W związku z tym tak ważne jest to, aby stworzyć swojemu dziecku optymalne warunki do wypoczynku i zadbać o odpowiednią dawkę snu.

Jak powinien spać noworodek?

Każdy rodzic z pewnością zastanawia się nad tym, ile godzin snu potrzebuje jego dziecko do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. A to zmienia się wraz z wiekiem pociechy. Odpowiednia dawka snu to zmniejszenie ryzyka wystąpienia wielu nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości, w tym dysfunkcji i mniej lub bardziej poważnych schorzeń. Okazuje się, że dzieci, które śpią optymalną dla nich liczbę godzin, są spokojniejsze, łatwej jest się im skupić, mają lepszą pamięć oraz są bardziej opanowane i potrafią lepiej kontrolować swoje emocje niż dzieci niewyspane. Ponadto deficyt snu zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy, otyłości, nadciśnienia, stanów depresyjnych, spadku odporności czy nawet urazów fizycznych. Wiedząc już, jak bardzo istotny dla zdrowia jest sen, należy wyrobić w dziecku odpowiednie nawyki już we wczesnym etapie jego życia, co oczywiście zaowocuje w przyszłości.

sen noworodka, śpiące dziecko

Czas na sen

Jeśli chodzi o wytyczne dotyczące ilości snu, to według odgórnie przyjętych zaleceń noworodki do trzeciego miesiąca życia powinny spać co najmniej 14 do 17 godzin na dobę. Z kolei sen niemowlaka od czwartego do jedenastego miesiąca życia powinien wynosić dziennie od 12 do 15 godzin. Dzieci roczne do drugiego roku życia potrzebują od 11 do 14 godzin snu, a w wieku 3-5 lat od 10 do 13 godzin w ciągu dnia. Dzieci znajdujące się w wieku szkolnym, czyli od szóstego do trzynastego roku życia potrzebują od 9 do 11 godzin snu na dobę. Nastolatki powinny spać ok. 8-10 godzin, a młodzież (18-25 lat) od 7 do 9 godzin na dobę.

Chociaż noworodki większą część doby spędzają na spaniu, to jednak każdy z nich może być inny i liczba przespanych godzin jest kwestią indywidualną. Niektóre niemowlaki są w stanie przespać w ciągu jednego dnia aż 20 godzin, a innym wystarczy tylko 14 godzin snu. Wraz z upływem czasu okres czuwania się wydłuża i czasami nie jest wcale tak łatwo dziecku ponownie usnąć. Jest bowiem coraz ciekawsze otaczającego go świata i staje się coraz bardziej aktywne fizycznie. Rosną też jego potrzeby. Zdarza się, że sen noworodka jest krótki i dziecko stosunkowo szybko się wybudza z jakiegoś powodu.

W trosce o sen noworodka

Bardzo ważne jest zatem stworzenie mu odpowiednich warunków do spokojnego snu, aby był on jak najbardziej efektywny i dziecko samo się obudziło. Istotną kwestią jest wywietrzenie pokoju, w którym śpi maluch, co pomoże mu przespać całą noc. Optymalną temperaturą w pokoju niemowlaka jest od 18 do 22 st. C. Zaleca się także, aby dziecko spało na materacu bez zbędnych poduszek i pluszaków, na które przyjdzie jeszcze czas. Pomocne jest również noszenie dziecka na rękach, co ułatwi mu zaśnięcie.

Konieczne jest również sprawdzenie podstawowych potrzeb pociechy – czy nie jest głodne, nie jest mu zimno lub też czy nie trzeba go przewinąć. Bardzo pomocne podczas usypiania dziecka jest śpiewanie i mówienie do niego, co działa uspokajająco i pozwalają się odprężyć. Z całą pewnością snu brzdąca nie sprzyjają hałasy ani też napięta atmosfera w domu. Małe dzieci zwykle zasypiają przy piersi, ale po okresie noworodkowym warto nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania w łóżeczku zamiast kładzenia się z nim razem. Pomocne podczas zasypiania okazują się być także monotonne dźwięki sprzętów domowych w postaci suszarki czy pralki. Zbytnia cisza może bowiem wręcz przeszkadzać.