PL | EN
Skala Apgar. Jak przyznaje się punkty dla noworodków?
5 (100%) | 2 głosów

Skala Apgar. Jak przyznaje się punkty dla noworodków?

Skala Apgar

Skala Apgar jest pierwszym badaniem dla każdego dziecka, a jego wyniki mogą decydować o życiu maleństwa. Dlaczego ocena noworodka według skali Apgar jest tak ważną sprawą?

Oto najważniejsze informacje na temat skali, którą od ponad 50 lat posługują się lekarze w celu określenia stanu maluszka, który właśnie przyszedł na świat.

Czym jest skala Apgar?

Amerykańska lekarka, Virginia Apgar, w 1949 roku opracowała skalę, z której do dziś korzystają lekarze na całym świecie. Ta skala to nic innego, jak specjalna punktacja, za pomocą której lekarze określają stan zdrowia dziecka tuż po jego narodzinach. By ustalić prawidłowy wynik, niezbędne jest dokładne zbadanie ogólnego stanu zdrowia dziecka oraz sprawdzenie, czy mały człowieczek nie potrzebuje przypadkiem natychmiastowej pomocy lekarza. W trakcie takiego badania sprawdza się m.in. stan serca maluszka, temperaturę jego ciała, wagę oraz długość. Do ustalenia wyniku niezbędne są też informacje na temat wymiarów główki czy zabarwienia skóry. Kiedy przeprowadza się takie badanie? W pierwszej minucie i piątej minucie życia dziecka, choć w niektórych przypadkach badanie takie powtarza się jeszcze w 10. i 15. minucie po przyjściu dziecka na świat.

Zasady przyznawania punktów

Punkty Apgar przyznawane są według ściśle określonych zasad. Za każdą cechę maluch może otrzymać od 0 do 2 punktów, przy czym sposób oceniania jest ściśle określony. W specjalnej tabelce sprecyzowano konkretne cechy i zasady przyznawania punktów. W przypadku koloru skóry 2 punkty przyznaje się w chwili, gdy całe ciało noworodka jest różowe, z kolei w przypadku sinicy całego ciała przyznaje się 0 punktów. Jeśli sinica dotyczy tylko kończyn dziecka, przyznawany jest 1 punkt.  Oceniane są też takie cechy, jak puls (niewyczuwalny puls to 0 punktów, z kolei puls powyżej 100 to 2 punkty), czy napięcie mięśni, w przypadku których oznaką zdrowia są samodzielne ruchy dziecka. O prawidłowym oddechu najlepiej świadczy głośny płacz, z kolei oznaką odpowiednich reakcji na bodźce jest kaszel lub kichanie.

Skala Apgar

Jak interpretować wyniki badania?

Każdy noworodek może otrzymać od 0 do 10 punktów w skali Apgara. Im więcej punktów, tym lepiej. Jeśli dziecko otrzymało maksymalną liczbę punktów, oznacza to, że stan jego zdrowia jest bardzo dobry. Bardzo dobrą oceną jest też wynik 8-9 punktów. Gdy maluch otrzymuje mniejszą ilość punktów, lekarze muszą natychmiast podjąć odpowiednie kroki. Najczęściej są to takie czynności, jak oczyszczenie dróg oddechowych lub podanie tlenu. W chwili, gdy dziecko otrzymuje mniej niż 3 punkty w skali Apgar, niezbędne staje się podjęcie kroków ratujących życie noworodka. Jeśli tak niski wynik utrzymuje się dłużej niż kwadrans, zwiększa się ryzyko śmierci noworodka lub też poważnego uszkodzenia jego zdrowia. Na szczęście takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często.

Ocena stanu zdrowia noworodka a jego przyszłość

Choć wielu rodziców niepokoi się niską lub bardzo niską punktacją dziecka tuż po narodzinach, ich obawy są bezpodstawne. Punktacja ta ma pomagać pediatrom w pierwszych minutach życia dziecka, wskazując na bieżące problemy maluszka, nie można jej jednak traktować jako prognozy na przyszłość. Wysoka punktacja nie stanowi zatem gwarancji bezpiecznego rozwoju, z kolei niska punktacja wcale nie musi zwiastować problemów zdrowotnych w przyszłości.

Od lat 50. XX wieku skala Apgar pozwala lekarzom ocenić ogólny stan zdrowia noworodka. Wyniki tego badania są bardzo ważne, gdyż dzięki nim lekarze mogą tuż po narodzinach dziecka podjąć kroki ratujące mu życie.

Related Post