PL | EN
Spanie z dzieckiem to dobry pomysł dla rodziców?
5 (100%) | 1 głosów

Spanie z dzieckiem to dobry pomysł dla rodziców?

Mama śpiąca z dzieckiem, spanie z dzieckiem

Wspólne spanie z dzieckiem, zwane z angielskiego co-sleepingiem, to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów, gdy chodzi o wychowanie potomstwa. Powszechnie praktykowane w Afryce, Azji czy Europie Południowej, w krajach uprzemysłowionych często uznawane jest za niewychowawcze i obnażające słabość rodziców. Jak mądrze podejść do kwestii spania z dzieckiem?

Spanie z dzieckiem – dlaczego warto?

Zwolennicy wspólnego spania z dzieckiem podkreślają instynktowność i naturalność takiego rozwiązania. Jeszcze na początku XIX wieku spanie z noworodkiem w jednym łóżku było oczywiste i praktykowane właściwie w każdej kulturze. Co-sleeping powszechny jest też w świecie zwierząt – wszystkie ssaki śpią ze swoimi młodymi, kierując się instynktem. Jedynie człowiek wpadł na to, że niemowlak może spać osobno.

Spanie dziecka z rodzicami ma zalety i praktyczne strony. Na przykład:

 • ułatwia karmienie piersią w nocy. Karmiąca mama nie jest zmuszona do wstawania z łóżka – wystarczy, że ułoży się na boku i przysunie maleństwo do siebie
 • zaspokaja potrzebę fizycznej bliskości, daje poczucie bezpieczeństwa, niweluje lęk przed samotnością i opuszczeniem
 • daje rodzicom większą kontrolę nad dzieckiem w czasie snu. Śpiąc z dzieckiem w jednym łóżku, łatwiej sprawdzimy, czy u niego wszystko w porządku, szybciej odbierzemy sygnał o mokrej pieluszce czy potrzebie nakarmienia, szybciej zareagujemy też w razie choroby
 • maluch łatwiej uspokaja się i szybciej zasypia, czując zapach i bliskość rodziców
 • buduje więź między dzieckiem i rodzicami
 • dobrze wpływa na zdrowie psychiczne dziecka i pomaga w budowaniu poczucia własnej wartości

Nawet jeśli nie decydujemy się na spanie z noworodkiem w jednym łóżku, umieśćmy we własnej sypialni kołyskę czy łóżeczko maluszka. Dziecko wyczuwa, że rodzice są blisko, że przebywają w tym samym pokoju – dzięki temu czuje się bezpieczniej i śpi spokojniej.

Ojciec śpiący z noworodkiem, spanie z dzieckiem

Spanie z dzieckiem niesamowicie łączy i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa

 

Spanie z dzieckiem – wady, obawy, zagrożenia

Najczęstsze obawy, jakie wzbudza spanie dziecka z rodzicami związane są z bezpieczeństwem maleństwa. Wiele osób boi się, że niemowlę może spaść z „dorosłego” łóżka, które nie jest w żaden sposób zabezpieczone, i zrobić sobie krzywdę. Aby uniknąć tego zagrożenia, warto ułożyć na podłodze poduszki, kołdrę lub koce, które zamortyzują ewentualny upadek. Można też zamontować specjalne barierki z boku łóżka, po stronie, na której kładziemy bobasa. Lepiej, by maluch spał przy tym z rodziców, który ma płytszy i bardziej czujny sen – wówczas nie ma ryzyka, że niechcący przygnieciemy dziecko podczas snu.

Śpiąc z dzieckiem w jednym łóżku, musimy pamiętać, że wrażliwa skóra maleństwa ma zupełnie inne potrzeby niż nasza. Dlatego pościel pierzmy zawsze w delikatnym środku dla niemowląt (np. w hipoalergicznym żelu Jelp). Ta sama zasada dotyczy płynów do płukania i odplamiaczy. Dla bezpieczeństwa i komfortu bobasa, wybierzmy możliwie szerokie łóżko i niezbyt miękki, sprężysty materac. Nie ubierajmy malucha zbyt grubo – przekazujemy mu przecież ciepło własnych ciał. Nigdy nie zostawiajmy dziecka samego w łóżku.

W pewnych okolicznościach spanie z noworodkiem w jednym łóżku jest absolutnie niedozwolone ze względów bezpieczeństwa, mianowicie:

 • po spożyciu alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających
 • po zażyciu środków nasennych czy psychotropów
 • gdy rodzic jest palaczem
 • w sytuacji skrajnego zmęczenia
 • gdy dziecko jest wcześniakiem lub ma niską masę urodzeniową

Własne łóżko dla malucha

Wspólne spanie dziecka z rodzicami rodzi też pewne niedogodności dla tych drugich. Powszechne są obawy o to, że ucierpi sfera intymna partnerów. Trzeba też wziąć pod uwagę, że im dziecko jest większe, tym bardziej wierci się podczas snu, co znacznie utrudnia rodzicom efektywny wypoczynek. Myśląc bardziej perspektywicznie, warto też zastanowić się, jak w przyszłości odzwyczaić brzdąca od spania z rodzicami. Wiele osób obawia się, że będzie to trudne. Każde dziecko w pewnym momencie lubi uważać się za „duże”, a spanie we własnym łóżku to przecież ewidentna oznaka dorosłości – tego typu argumentacja, wyjaśniająca konieczność spania osobno zwykle działa, jednak wiele zależy od charakteru dziecka. Trudno jednoznacznie określić chwilę, gdy maluch powinien powędrować do własnego łóżka. Niekiedy malec domaga się tego sam, niekiedy inicjatywę przejmują rodzice.

Spanie dziecka z rodzicami  ma wiele zalet, ale nie jest też wolne od wad, obaw i niedogodności. Warto je przeanalizować i wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie. Niezbędne jest wypracowanie kompromisu, który uwzględni potrzeby wszystkich i zapewni komfort każdemu członkowi rodziny.