PL | EN
Środki czystości potrzebne przy noworodku
5 (100%) | 1 głosów

Środki czystości potrzebne przy noworodku

niemowlak

Wszystkie środki czystości i kosmetyki dla niemowląt powinny być dopasowane do szczególnych potrzeb dzieci. Najlepsze są produkty naturalne, pozbawione sztucznych substancji.

Przygotowanie na narodziny dziecka to czas pełen radości, ale również wytężonej pracy. Przyszli rodzice kompletują wyprawkę, której nieodłączną częścią są kosmetyki i środki czystości.

Kosmetyki

Skóra niemowląt pozbawiona jest bariery ochronnej, dlatego używanie wielu kosmetyków, w szczególności tych o agresywnym składzie, może zaburzyć jej naturalne procesy. Nie potrzeba więc kupować zbyt dużej ilości rożnego rodzaju produktów do mycia i pielęgnacji. Na początek wystarczą:

  •  płyn do kąpieli (na początek najlepsze są emolienty)
  • balsam nawilżający (na początek najlepsze są emolienty)
  • krem ochronny do pupy (delikatny, dostosowany do skóry noworodka)
  • sól fizjologiczna
  • krem do twarzy
  • oliwka

CZYTAJ TAKŻE: Pielęgnacja noworodka. 10 praktycznych zasad

Dodatkowo dokupić można:

  • chusteczki nawilżane – w ich przypadku szczególnie ważny jest skład środka nawilżającego, bowiem chusteczki mają kontakt z najbardziej wrażliwymi na podrażnienia częściami ciała. Dla wyjątkowo wrażliwej skóry dziecka, zamiast chusteczek nawilżanych zalecane są płatki kosmetyczne i ciepła woda
  • maść na odparzenia
  • środek dezynfekujący do pielęgnacji pępka

Wielu rodziców zastanawia się, które z tych produktów powinna zawierać wyprawka dla noworodka do szpitala. Ze względu na krótki czas, jaki dziecko wraz z matką spędza po narodzinach w szpitalu, wystarczający jest krem ochronny do pupy oraz chusteczki nawilżane. Są to rzeczy, które ułatwiają dbanie o higienę stref intymnych niemowlęcia.

Pranie

Równie ważne jak kosmetyki są środki do prania ubrań dla niemowląt. Już od pierwszych godzin życia dziecka rodzice chcą, aby było mu bardzo wygodnie, dlatego piorą ubranka w zmiękczających i zapachowych płynach. To błąd. Środki do prania powinny być bardzo delikatne, składające się z nietoksycznych i nieagresywnych substancji. Warto sprawdzić, czy wybrany płyn lub proszek do prania dla niemowląt jest hipoalergiczny, tzn. czy jego użycie zmniejsza prawdopodobieństwo występowania alergii. Jeżeli odzież będzie prana w specjalnie dobranym proszku lub płynie, nie ma konieczności stosowania dodatkowych środków.

Niewskazane są silne kompozycje zapachowe, które bardzo często mogą być mocnymi alergenami. Dlatego należy unikać kosmetyków o intensywnym zapachu. Dziecko woli czuć zapach swojej mamy, co zapewnia mu komfort.

Niektórzy producenci, obok proszków i płynów do prania, oferują również odplamiacze do ubrań dziecięcych. Warto nabyć jeden z nich, który pomoże pozbyć się pierwszych zabrudzeń pieluszkowych lub z mleka.

Sprzątanie

W trosce o dobro dziecka trzeba też zadbać o czystość jego pokoju. Środki czyszczące dostępne na rynku są bezpieczne dla ludzi dorosłych, jednak nowo narodzone niemowlę jest na tyle wrażliwe, że kontakt z tymi substancjami może być dla niego niebezpieczny. Do sprzątania pokoju dziecięcego warto używać produktów ekologicznych lub dedykowanych małym dzieciom. Zrezygnować należy ze środków wybielających i dezynfekujących o silnym i drażniącym zapachu, które mogą powodować podrażnienia oczu, śluzówek i skóry dziecka. Przy regularnym, codziennym sprzątaniu niemowlęcego pokoju, wystarczająca jest ciepła woda z dodatkiem mydła. Do bezpiecznego umycia wanienki czy nocnika można też używać płynnych detergentów do prania ubranek dziecięcych.

Naturalne właściwości

Wszystkie środki czystości i kosmetyki dla niemowląt powinny być dopasowane do szczególnych potrzeb dzieci. Najlepsze są produkty naturalne, pozbawione sztucznych substancji. Warto zdecydować się na kosmetyki przebadane dermatologicznie, hipoalergiczne i dopuszczone do użytku przez Instytut Matki i Dziecka lub inną instytucję opiniodawczą. Kupując produkt dla mającego narodzić się niemowlęcia warto również sprawdzić, czy jest on przeznaczony do użycia od pierwszych dni życia.

Mogą Cię również zainteresować: