PL | EN
Temperatura u niemowlaka. Objawy gorączki i sposoby leczenia
Oceń ten wpis.

Temperatura u niemowlaka. Objawy gorączki i sposoby leczenia

temperatura u niemowlaka gorączka u niemowlaka

W większości przypadków gorączka jest powodem do niepokoju, ale nie do paniki. Jest to normalna reakcja organizmu na infekcje i naturalny sposób na zainicjowanie wewnętrznej walki o zdrowie.

Gorączka to znak, że ciało zaczyna prowadzić bitwę o zdrowie przeciwko infekcji. O ile dorosła osoba, w większości przypadków, będzie w stanie sama zainterweniować, tak dzieci i niemowlęta wymagać będą kontroli i ingerencji rodzica lub opiekuna.

Od ilu stopni jest gorączka u niemowlaka?

Najprostszą i najpowszechniejszą metodą wstępnej diagnozy będzie pocałunek w czoło niemowlęcia, który zweryfikuje podwyższoną temperaturę. Kolejnym krokiem ku pewności będzie pomiar wykonany termometrem. Przyjmuje się, że normalna temperatura ciała zdrowego niemowlęcia powinna wynosić od 36 do 38 st. C. Prawidłowa temperatura u noworodka to, z kolei, zakres 35-38 st. C. Każde wskazanie powyżej będzie oznaką gorączki.

Obecnie popularnym i bezpiecznym sposobem pomiaru temperatury u dziecka jest ten wykonywany za pomocą bezdotykowego i elektronicznego termometru. Wskazuje on wynik przy użyciu wiązki światła skierowanej w czoło dziecka. Innym sposobem – mało przyjemnym dla dziecka, ale bardzo dokładnym w pomiarze – jest termometr do pupy.

CZYTAJ TAKŻE: Prawidłowa temperatura w pokoju niemowlaka

W większości przypadków gorączka u dziecka jest powodem do niepokoju, ale nie do paniki. W większości przypadków to normalna reakcja organizmu na infekcje i naturalny sposób na zainicjowanie wewnętrznej walki o zdrowie. Pierwsze objawy gorączki powinny być powinny być monitorowane, a w razie potrzeby należy zastosować wsparcie w postaci leków o działaniu przeciwgorączkowym.

Wzmożona czujność

Sama gorączka na kontrolowanym, niskim poziomie nie będzie stanowiła bezpośredniego zagrożenia dla niemowlęcia. Jest to objaw obrony organizmu w zetknięciu z bakteriami i wirusami. Podczas monitorowania stanu dziecka, pod uwagę należy wziąć wszelkie odstępstwa od jego normalnego funkcjonowania. Zmiana zachowania, kłopoty z apetytem oraz niechęć do przyjmowania płynów będą podstawą do zaniepokojenia i szukania pomocy u specjalistów.

CZYTAJ TAKŻE: Katar u niemowlaka. Sposoby na zatkany nosek

Najważniejsza sprawa to zapobieganie odwodnieniu, dlatego ważne jest podawanie wody, nawet jeśli do tego celu konieczne będą doustne strzykawki. Ważne jest również, aby pamiętać, że temperatura człowieka może wzrastać późnym popołudniem i wczesnym wieczorem, a obniża się po północy oraz nad ranem. To naturalny cykl naszej wewnętrznej termoregulacji, który powoduje, że najwięcej telefonów lekarze otrzymują właśnie w godzinach wieczornych.

Kiedy sięgnąć po telefon?

Jako rodzic wyczujesz odpowiedni moment, w którym naturalne metody nie będą wystarczające. Najistotniejszą kwestią jest aktualny stan niemowlaka, jego mobilność lub jej brak. Jeśli niemowlę wygląda dobrze i przyjmuje płyny w normie – nie ma potrzeby posiłkowania się opinią lekarza. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy gorączka utrzymuje się dłużej niż 24 godziny lub jest bardzo wysoka i przekracza 39 st. C.

Jeśli z gorączką występują objawy takie jak: kaszel, ból brzucha, utrata apetytu, wymioty, biegunka, nietypowa senność i zmęczenie, jest to sygnał, że należy natychmiast zadzwonić lub udać się bezpośrednio do szpitala w celu uzyskania fachowej opieki medycznej. Taka konieczność występuje również w przypadku zmian skórnych. Bladość lub nadmierne zaczerwienienie, a także nagła wysypka będą wskazaniem niepokojącym. Problemy z wydalaniem, a w szczególności oddawaniem moczu, to kolejne niepożądane objawy, które mogą występować wraz gorączką u dziecka. Widząc wskazane objawy nie należy panikować. Ważne, aby uważnie obserwować dziecko i zbierać informacje istotne dla lekarza. Bez wywiadu i konkretnych informacji, będzie mu trudniej zdiagnozować chorobę.

CZYTAJ TAKŻE: Potówki u dzieci. Jak sobie z nimi radzić?

Domowe sposoby na walkę z gorączką

Lekarz powiadomiony o takim przypadku może zalecić odczekanie 24 godzin oraz podawanie paracetamolu i ibuprofenu (również naprzemiennie) w celu zbicia gorączki. Do tego celu używaj specjalistycznych strzykawek oraz dostosuj odpowiednią ilość leku do wagi dziecka. Zanim jednak sięgniemy po medykamenty, warto spróbować naturalnych sposobów obniżenia temperatury. Jednym z nich jest zimny kompres na czoło lub – delikatniejszy sposób –  zimny okład na stopy. Małe dziecko w zetknięciu z wodą powinno poczuć ulgę, ożywienie oraz wydatny spadek ogólnej temperatury ciała.

Mogą Cię również zainteresować: