PL | EN
Temperatura w pokoju niemowlaka
5 (100%) | 2 głosów

Temperatura w pokoju niemowlaka

temperatura w pokoju niemowlaka

Każdy rodzic pragnie dla swojej pociechy tego, co najlepsze, dlatego też nasuwa się pytanie – jaka temperatura dla dziecka będzie najkorzystniejsza?

Nadal nie brakuje osób wyznających zasadę, że w pokoju niemowlaka powinno być bardzo ciepło, wręcz gorąco. Z całą pewnością jest to mit, który czas najwyższy obalić. Jest to prosta droga do przegrzania dziecka, co stanowić może nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale nawet dla życia malca.

Prawidłowa temperatura

W przypadku małych dzieci bardzo ważne jest to, aby chronić je nie tylko przed wychłodzeniem, ale również przed przegrzaniem. Niemowlaki nie mają jeszcze zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej ani też dobrze wykształconego systemu termoregulacji. Nie są one zatem chronione przed zimnem ani też ich organizm nie jest w stanie odpowiednio zareagować w celu zminimalizowania utraty ciepła. W związku z tym najmłodsi bardzo łatwo marzną i przegrzewają się.

Optymalna temperatura pokojowa w przypadku małego dziecka wynosi od 18 do 22 st. C. Za dnia temperatura w pokoju niemowlaka powinna wahać się pomiędzy 20 a 22 st. C, natomiast w nocy powinno być o dwa stopnie mniej. Niewskazane jest jednak, aby temperatura schodziła poniżej 18 st. C. Najgorsze co można zafundować dziecku, to dużą wilgotność powietrza oraz wysoką temperaturę podczas nocnego wypoczynku. Przegrzewanie dziecka podczas snu jest wręcz niebezpieczne i może przyczynić się nawet do nagłej śmierci łóżeczkowej. Już przekroczenie 22 st. C sprzyja częstszemu wybudzaniu się dziecka, płaczliwości, niespokojnemu snu i zwiększonej podatności na różnego typu infekcje. Oprócz odpowiedniej temperatury w pokoju, należy zadbać również o utrzymanie poziomu wilgotności powietrza w graniach od 40 do 60%. Wraz ze wzrostem temperatury powietrze staje się coraz bardziej suche, co przyczynia się do wysuszenia śluzówki nosa i sprzyja wtargnięciu patogenów do organizmu bezbronnego malca. Nie można zatem zapomnieć o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywa pociecha, czy rozwieszaniu wilgotnych pieluch przy łóżeczku.

Kąpiel niemowlaka

Niemowlęta należy kąpać we wodzie podgrzanej do temperatury 35-37 st. C. Najlepiej jest sprawdzić to za pomocą termometru kąpielowego. Jeśli chodzi zaś o temperaturę pomieszczenia podczas kąpieli, to należy ją podnieść do 23-25 st. C. Z całą pewnością nie wolno kąpać dziecka przy otwartym oknie ani też przy włączonym wentylatorze. To czy dziecku jest zimno/gorąco łatwo jest sprawdzić, dotykając jego karku. Jeśli kark malca jest zimny, to należy go ogrzać, a jeśli zlany jest potem, to jest mu po prostu za gorąco.

 

Kąpiel niemowlęcia to ważny element codziennej pielęgnacji.

Gdy dziecku jest za ciepło, zaczyna się nadmiernie pocić, co jest prostą drogą do odwodnienia. Przegrzanie dziecka objawia się osłabieniem, sennością, drażliwością, potówkami, płaczliwością, zaczerwienioną skórą twarzy i nienaturalnie bladą skórą na pozostałym obszarze oraz podwyższoną temperaturą ciała.

Related Post