PL | EN
Trądzik niemowlęcy. Przyczyny, objawy, leczenie
5 (100%) | 2 głosów

Trądzik niemowlęcy. Przyczyny, objawy, leczenie

trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy to choroba skóry, której przyczyny nie są do końca znane. Może ustąpić w ciągu paru tygodni, bądź też trwać nawet kilka miesięcy.

Z reguły trądzik niemowlęcy częściej dotyka chłopców, niż dziewczynki. Według lekarzy, powstawanie wyprysków w dużym stopniu związane jest z przegrzaniem dziecka. Jak rozpoznać i leczyć trądzik niemowlęcy?

Jakie przyczyny ma trądzik niemowlęcy?

Trądzik niemowlęcy występuje u nawet 20 proc. wszystkich noworodków i niemowląt, co czyni tę przypadłość dość powszechną. Przyczyny pojawiania się na skórze wyprysków nie zostały jednoznacznie zdefiniowane. Według większości lekarzy, trądzik niemowlęcy wynika z przegrzania dziecka. Wypryski pojawiają się bowiem na ogrzewanych obszarach twarzy – np. na czole pod noszoną czapeczką, bądź też na policzkach, mających podczas snu kontakt z poduszką.

Potwierdzeniem tej teorii jest również tendencja zmian trądzikowych do zanikania pod wpływem schłodzenia. Niektórzy lekarze poszukują przyczyn tego problemu gdzie indziej. Trądzik noworodkowy może być bowiem powodowany androgenami, czyli męskimi hormonami. Ich poziom zwiększa się u kobiet w ciąży, co wywołuje m.in. wzrost owłosienia i problemy z cerą. Stężenie androgenów zaczyna spadać po porodzie, jednak w czasie karmienia matka wciąż przekazuje je dziecku. Na prawdopodobieństwo tej teorii wpływa fakt, że trądzik noworodkowy zwykle znika po upływie kilku tygodni – kiedy poziom androgenów ulega unormowaniu.

Jak objawia się trądzik noworodkowy?

Zmiany skórne w przebiegu trądziku niemowlęcego przypominają te, które występują u młodych ludzi w okresie dojrzewania. Twarz noworodka pokrywa się czerwonymi plamkami, a także zgrubieniami o grudkowatym charakterze. U niektórych dzieci mogą pojawiać się zaskórniki, jednak najczęściej są to tzw. zaskórniki zamknięte, o białym kolorze – wyglądają one inaczej, niż ciemne wągry u nastolatka lub osoby dorosłej.

Trądzik niemowlęcy może mieć w niektórych przypadkach ostry przebieg. Na twarzy dziecka pojawiają się wówczas torbiele i ropne wypryski. Nierzadko zmiany tego typu bywają mylone ze skazą białkową lub alergią na białka mleka krowiego, które również związane są z pewnymi problemami skórnymi. Mogą one jednak występować nie tylko na twarzy, ale również zgięciach kolan czy łokci. Skaza białkowa często objawia się także biegunką i wymiotami, które nie występują w przebiegu trądziku niemowlęcego.

Co na trądzik niemowlęcy polecają lekarze?

Po wykonaniu badania i wykluczeniu innych dolegliwości, lekarz najczęściej zaleca rodzicom uważną obserwację dziecka. Należy też przemywać skórę delikatnym środkiem myjącym, co na trądzik niemowlęcy działa w sposób przeciwzapalny i niepodrażniający. Z reguły nie są przepisywane żadne antybiotyki lub specjalistyczne maści.

W większości przypadków, trądzik niemowlęcy samoistnie mija po upływie kilku tygodni lub miesięcy. Jeżeli jednak przebieg choroby jest bardzo ostry, konieczna może być wizyta u dermatologa. Jeżeli istnieje ryzyko zaburzeń hormonalnych, w przypadku zaostrzenia trądziku należy też odbyć konsultację z endokrynologiem.