PL | EN
Jak dbać o ubranka dziecięce?
5 (100%) | 3 głosów

Jak dbać o ubranka dziecięce?

Chemia bezpieczna dla maluchów

Pojawienie się w domu nowego członka rodziny sprawia, że zmieniają się wszystkie aspekty codziennego życia. Nie inaczej jest w przypadku prania. Ubranka dziecięce wymagają odpowiedniej temperatury wody oraz doborze dobranych specjalistycznych i delikatnych środków piorących.

Ważne są również tak prozaiczne aspekty, jak sortowanie ubranek dziecięcych według koloru oraz o odpowiedniej pojemności bębna pralki. Jak nie pogubić się w gąszczu produktów oraz metodach prania dziecięcych ciuszków?

pranie dziecięcych ubranek

Proszek, żel czy kapsułki do prania?

Wybór najlepszego preparatu do prania dziecięcych ubranek zależy przede wszystkim od wygody użycia oraz stopnia zabrudzeń. Pamiętajmy także o tym, aby środki piorące były delikatne i nie podrażniły wrażliwej skóry naszego dziecka. Czym zatem różnią się od siebie poszczególne rodzaje środków do prania oraz jak wybrać ten najlepszy?

 • Delikatny proszek do praniaspecjalistyczne proszki do prania ubranek maluszków nie zawierają drażniących składników, są łagodne dla skóry oraz posiadają delikatny zapach, który nie podrażnia dróg oddechowych noworodków i niemowląt. Dodatkowo wybór proszku do prania to ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ cechuje go duża wydajność. Musimy jedynie pamiętać o tym, ile proszku wsypać, by uniknąć nadmiernej jego ilości, a co za tym idzie – problemu z wypłukaniem.
 • Dobrym wyborem może okazać się proszek do prania ze środkiem zmiękczającym, który sprawi, że tkaniny będą miękkie i wyjątkowo delikatne dla maluszków. To innowacyjne rozwiązanie – bezzapachowe proszki gwarantują, że noworodki będą czuły tylko zapach mamy, co dodatkowo zapewni im poczucie bezpieczeństwa
 • Płyny lub żele do prania – dużo łatwiej i szybciej rozpuszczają się w wodzie, dzięki czemu świetnie nadają się do prania ręcznego wyjątkowo delikatnych tkanin
 • Kapsułki do prania – są wyjątkowo łatwe w użyciu. Nie musimy martwić się o odpowiednią ilość preparatu, ponieważ jedna kapsułka to jedno pranie. Są przy tym łagodne dla delikatnej dziecięcej skóry, dobrze się wypłukują oraz nie pozostawiają zacieków na ubrankach. Co więcej, są bezproblemowe w przechowywaniu oraz posiadają blokadę przed ciekawskimi dziecięcymi rączkami
 • Jeśli na ubrankach znajdziemy wyjątkowo trudne do usunięcia zabrudzenia, powinniśmy sięgnąć po specjalny odplamiacz, który będzie jednocześnie delikatny dla skóry oraz przyjazny dla środowiska

Temperatura prania

Przy doborze odpowiedniej temperatury prania powinniśmy pamiętać przede wszystkim o dokładnym sprawdzeniu symboli na metkach. W zależności od materiału, z którego wykonane jest ubranko dla dziecka, temperatura prania może bowiem wahać się od 30°C do 90°C. Aby nie zniszczyć delikatnych tkanin, pamiętajmy o kilku zasadach:

 • Mocno zabrudzone śliniaczki i pieluszki tetrowe możemy prać w wysokiej temperaturze – nawet do 95°C
 • Wszystkie rzeczy, które mają bezpośredni kontakt ze skórą dziecka powinniśmy prać w temperaturze 60°C. Da nam to gwarancję usunięcia wszystkich drobnoustrojów i roztoczy
 • W niskiej temperaturze 40°C pierzmy ubranka wierzchnie, kocyki, kołderki czy ubrania starszych dzieci
dziecięce ubranka, sposoby na pranie

 

Co ze zmiękczaniem i płukaniem tkanin?

Płyn do zmiękczania tkanin nie jest obowiązkowy. Jednak jeśli zależy nam na miękkości dziecięcych ubranek, poszukajmy takiego, które jest przeznaczony specjalnie dla maluszków. Ma łagodniejszą kompozycję zapachową i hipoalergiczny skład, dzięki czemu nie podrażni delikatnej skóry. Podobnymi wytycznymi kierujmy się, wybierając płyn do płukania. Taki środek to dobry wybór w przypadku, kiedy zależy nam na bardzo dokładnym wypłukaniu wszelkich możliwych pozostałości detergentów do prania. W takich wypadkach płukanie możemy wykonać dwukrotnie.

Ładowanie pralki i sortowanie ubranek dziecięcych

Bęben pralki nie powinien być przeładowany – ubranka muszą leżeć w nim swobodnie. Dzięki temu nie tylko unikniemy zagnieceń, ale przede wszystkim dokładnie pozbędziemy się plam, drobnoustrojów i resztek środków do prania. O czym jeszcze warto pamiętać? Używajmy specjalnego programu do prania dziecięcych ubranek, a jeśli chcemy uprać małą ilość rzeczy, pamiętajmy o stosowaniu ekonomicznych programów typu „pół wsadu”.

Ważnym krokiem jest sortowanie ubranek. Najczęściej możemy tego uniknąć w przypadku ubranek dla noworodków, które w zdecydowanej większości przypadków mają delikatne, pastelowe kolory. Jednak jak prać i sortować ubranka niemowląt i starszych dzieci? Te białe pierzmy w wysokich temperaturach, a kolorowe w niższych – 30-40°C. Z kolei sortowanie powinno odbywać się na zasadzie intensywności kolorów:

 • Biel osobno (dopuszczalne są delikatne kolorowe dodatki)
 • Jasne kolory osobno (jednocześnie możemy prać ubranka szare, jasnoniebieskie, jasnoróżowe itp.)
 • Mocne kolory osobno (dodatkowo pamiętajmy o oddzieleniu od siebie ubranek w najbardziej kontrastowych barwach)
 • Czerń osobno

Na koniec najważniejsza, ale chyba oczywista zasada – nie pierz ubranek niemowlęcych razem z ubraniami dorosłych. Zrób dwa osobne prania. Powodzenia!

Related Post